Няма никакво съмнение, че бюджетът, който правителството предлага, е насочен към борбата с кризата. Това коментира пред БНТ министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер във връзка с актуализацията на Бюджет 2022.
Той изтъкна, че са предвидени около 2 млрд. лв. за подпомагане на икономиката и най-уязвимите групи от обществото, като допълни, че се се работи и за намиране на дългосрочно решение за цените на тока за индустрията.
"В тази актуализация на бюджета, за да може държавната хазна да поеме разходите, антикризисните мерки имаха по-голяма тежест", обясни Лорер.
Според министъра на иновациите и растежа това, което е довело до нуждата от актуализация, е войната в Украйна, която, по думите му, се е отразила изключително сериозно икономически на България.
Лорер допълни, че всичко в бюджета в момента е фокусирано именно върху борбата с тази криза, като това обаче е довело до оставянето на реформите на по-заден план.
Министърът изтъкна обаче, че сътресенията покрай спирането на доставките на газ от "Газпром" не са оказали особено сериозен ефект, тъй като първо правителството е подпомогнало бизнеса заради по-високите цени на тока, а след това цената е намалял с 15% благодарение на американския газ.
"Противно на всички очаквания, ние намаляваме цената на газа, вече", изтъкна Лорер и добави, че намалената цена е обявена от КЕВР и вече е факт за българската икономика.
"Сега пълното количество азерски газ ще влезе в България, дерогацията на петрола - България получи отсрочка от ЕС, защото имаме ясна съюзническа позиция по много въпроси. Нашата рафинерия не е готова, необходимо ни е време, в предишната ни позиция никой нямаше да ни обърне внимание", коментира министърът.
По въпроса с наложеното от ЕС частично ембарго на руския петрол Лорер коментира, че рафинернията на Нефтохим трябва да започне дейностите, за да могат да преработват петрол за българската индустрия с източници, различни от руските, тъй като имат ограничено време да го направят.
Лорер каза също, че за да получим парите по Плана за възстановяване и устойчивост трябва да бъдат извършени редица реформи, част от които трябва да бъдат направени тази година.
"Това, което касае Министерството на иновациите и растежа, например, е подготовката на нов тип дружества. Знаете, че българският Търговски закон е много закостенял. За да може да поеме предизвикателствата на новата ера - на предприемачеството, на новите компании, на стартъпи, е необходимо да създадем нов тип дружество и нов тип законово обслужване около него. Това е наша работа, заедно с Министерството на правосъдието, която трябва да се случи до края на тази година", посочи той.
По отношение на инфлацията Даниел Лорер коментира, че нивото ѝ в България е каквото и в другите балкански страни (11-13%), а за сравнение в балтийските държави е 17-18%.