Въпреки заявената оставка на лидера на БСП Корнелия Нинова, напрежението в партията остава високо, като сега спорът между ръководството и вътрешната опозиция гравитира около това кой трябва да води преговорите за участието на партията в потенциална бъдеща коалиция в 47-ото Народно събрание.
Противниците на Нинова вътре в БСП твърдят, че ще е най-добре щом тя подава оставка като председател, някой друг да се заеме и с участието в преговорите с "Продължаваме промяната" и другите партии за формиране на коалиция.
Самите преговори предвиждат излъчването на експертни екипи от всяка партия по различни ключови въпроси, но все пак ще се изисква координация между тях за защитаване на позициите на БСП. Именно затова налице е и въпросът за лидерството по време на преговорния процес.
Освен това други два въпроса пораждат спорове на "Позитано" 20 - кой би бил потенциалният наследник на Нинова и кога тя ще се оттегли от поста официално.
Самата тя обяви, че иска това да се случи на официален конгрес на партията през януари, като дотогава ѝ бъде дадена зелена светлина да преговаря с ПП за участието на БСП във властта.
Зам.-председателят на БСП Атанас Зафиров коментира днес пред bTV, че Нинова ще продължи да изпълнява функциите си до конгреса на партията въпреки оставката.
"Преговорите ще се водят от Корнелия Нинова, тъй като тя продължава да изпълнява функциите си на председател", коментира още Зафиров.
Сред представителите в Националния съвет на социалистите обаче има и друго мнение, а именно, че според партийния устав Нинова е длъжна да сдаде властта още на първия пленум на партията и да бъде сменена.
"Веднага, още другата седмица ние трябва да изберем човек изпълняващ длъжността лидер на БСП. Различни са мненията и за това дали трябва Нинова да преговаря с ПП", коментира пред bTV Светлана Шаренкова, член на Националния съвет на партията.
Тази позиция се застъпва и от Габриел Вълков от Младежко обединение на БСП, според когото фактът, че Нинова е в оставка, поставя решенията ѝ в тези преговори като нелегитимни. Той също така призовава за реформа по всички етажи на партията.
От младежкия орган предлагат Националният съвет да излъчи специален орган, който да води преговорите.
Що се отнася до потенциалните наследници на Корнелия Нинова начело на БСП, вече се спрягат две основни имена - това на нейния заместник в партията Кристиян Вигенин, и това на Крум Зарков, който е фаворит на вътрешната опозиция.
Мнозина предполагат обаче, че е възможно самата Нинова да опита да си върне поста до потенциалния конгрес през януари, като именно затова е дала толкова дълго време за организиране на избирането на нов лидер.