Номинираната от ГЕРБ-СДС за министър-председател Мария Габриел проведе първата поредица от срещи с народни представители от парламентарно представените партии. Разговори в четвъртък имаше с ДПС, БСП и "Има такъв народ".
От "Продължаваме промяната-Демократична България" не се явиха на предвидената среща днес, а към "Възраждане" покана изобщо не е била отправяна.
На срещите Габриел запозна политическите сили с приоритетите си и се водиха общи разговори за възможна подкрепа за кабинет с първия мандат. Той ще бъде връчен на ГЕРБ-СДС от президента Румен Радев в понеделник.
Като общ консенсус след срещите се очертава идеята на Габриел при евентуално правителство бъдещият правосъден министър да внесе искане за оставката на главния прокурор Иван Гешев.
По всичко личи, че срещите ще продължат и в други формати - докато от БСП поискаха присъствие на лидерите, от ИТН искат обсъждане на детайли по приоритетите, представени от Габриел, на ниво експерти.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев коментира, че "на България ѝ отива жена министър-председател на редовен кабинет в трудни времена" след първата среща на Габриел, която беше именно с Движението за права и свободи.
По думите на Цонев в ДПС, когато има за решаване трудни задачи, се обръщат към жените. Оптимизъм той изрази и по отношение на подхода и това, че "се води вече истински диалог" в Народното събрание.
Народният представител посочи още, че налице е воля за дълбока съдебна реформа, както и смяна на главния прокурор Иван Гешев.
Втората среща - тази на Габриел с БСП - обаче беше придружена от публични критики. Според социалистите от месец не се говори в конкретика, а те не приемат и подхода да се предложи кандидат за министър-председател, преди да бъдат уточнени приоритети с останалите партии.
Критика имаше и към отсъствието на лидерите на двете формации - Бойко Борисов и Корнелия Нинова - на срещата, като според Георги Свиленски от БСП тяхното присъствие е щяло да е "много по-полезно, важно и ефективно". По-късно той отново отбеляза, че разговорите трябва "да се водят от лидерите" с намек, че Борисов се е скрил.
Социалистите не виждат своите приоритети в тези, които ГЕРБ и Габриел изтъкват. Става дума за социалната сфера, образованието и здравеопазването.
Мария Габриел посочи пред БСП, че иска проевропейско правителство, с хора, подкрепящи приоритетите, около които всички се обединят.
Последната за деня среща беше с "Има такъв народ", като Тошко Йорданов от формацията коментира, че очертаното от Габриел като приоритетни задачи като "прекрасно". По думите му е възможно да има разминавания в детайлите, поради което те трябвало да бъдат обсъдени на експертно ниво.
ИТН също подкрепят идеята да се поиска отстраняване на главния прокурор, но освен това е нужна и цялостна реформа в прокуратурата, Конституцията и Закона за КПКОНПИ.
Коментари имаше и от другите парламентарни сили. Съпредседателят на "Демократична България", част от ПП-ДБ - Христо Иванов, подкрепя приоритета да се иска оставката на главния прокурор Иван Гешев, какъвто приоритет Мария Габриел изтъкна пред евентуално управление с първия мандат.
По думите на Иванов обаче ако на мястото на Гешев стои например говорителя на настоящия главен прокурор - Сийка Милева, ще се разбере, че не става дума за съществена реформа.
"Продължаваме промяната-Демократична България" всъщност имаха предвидена среща за 10:00 ч. с Мария Габриел - първата за деня. Те обаче не се явиха с аргумента, че Кирил Петков и Асен Василев били на форум в Прага, а по думите на Иванов следвало на подобни разговори да присъстват всички лидери.
Той все пак коментира, че се надява среща да има.
Що се отнася до "Възраждане" - петата политическа сила в 49-ото Народно събрание, от ГЕРБ не са отправяли покана за среща с тях. Костадин Костадинов коментира, че партията му няма общи приоритети с Габриел и ГЕРБ, освен този за отстраняване на главния прокурор.