Словения или колко е важно да бъдеш мил с чужденците

Свикнали сме да говорим за България като Швейцария на Балканите основно поради нашите природни дадености и асоциацията им с тези в региона на Алпите. Но Швейцария не е прекрасна само поради красивата си природа, а и поради чудесното си общество.

Затова, ако има наистина Швейцария на Балканите, то това не е България, а е... Словения, която има и от двете по много - както красива природа, така и невероятно мили хора.

Навлизайки в малката балканска страна по магистралата от Хърватия, човек забелязва алпийските пейзажи и приказните островърхи покриви на къщите в селата наоколо и веднага усеща, че вече се намира в добре развита централноевропейска държава.

Но нито с красивата природа, нито с високия жизнен стандарт се изчерпват всички предимства на малката балканска страна, която от 2004 г. е член на ЕС и на НАТО.

Разположена на границата между Балканите и сърцето на Европа, Словения граничи с Австрия, Унгария, Италия и Хърватия. Площта ѝ е близо 6 пъти по-малка от тази на България - едва 20 273 квадратни километра. Населението също е сравнително малко - в нея живеят едва 2 064 188 души.

Най-големият град в Словения е столицата Любляна, разположена в центъра на страната, с едва 240 000 жители.

Любляна по нищо не прилича на столичен град, поне не и в този вид, в който ние сме свикнали да разбираме понятието "столица".

Градът е като курорт - спокоен, тих, красив и с чист въздух. Както и в по-малките населени места в страната, така и в самото сърце на столицата не се движат никакви автомобили. Хората се придвижват основно с автобусите на градския транспорт и с велосипеди.

Снимка: Теодор Спасов

Вероятно поради тази причина словенеците консумират средно с 63,19% по-малко гориво на ден, отколкото средния българин, а въздухът в градовете в Словения е като във Велинград и Копривщица.

На доста места в Любляна има "бензиностанции" за електромобили, като те редовно се употребяват от собствениците на щадящи околната среда коли. Прави впечатление и отсъствието на комини на покривите на много от къщите, което води на мисълта, че отоплението на твърдо гориво не е толкова популярно в Словения, колкото в България.

Малките градчета са изключително приятни за разходка, като архитектурата им по нищо не отстъпва на тази на сградите в Централна Европа, освен в своите мащаби, тъй като големите сгради изобщо в Словения са малко.

Природата предлага изключително красиви пейзажи, които често се съчетават с множество средновековни замъци.

Към днешна дата те представляват едни от основните туристически атракции в страната и са напомняне, че през 14-и век по-голямата територия от Словения се е намирала в рамките на Хабсбургската империя.

Снимка: Теодор Спасов

Словенците са изключително възпитани и любезни към чужденците, а и като цяло са изключително спокойни и приветливи хора. И това е едно от най-важните неща, които се запечатват в съзнанието на туриста в тази чудесна страна.

Ако спрете словенец на улицата и го попитате за посоката, твърде вероятно е не просто да ви отговори на конкретния въпрос, а и да ви даде още много други съвети за престоя ви.

Продавачите в магазините и уредниците в музеите също са услужливи и любезни до такава степен, че чак може да се почувствате неудобно.

За словенците не е проблем да ви отговорят на чужд език - повечето владеят по няколко чужди речи, при това на доста добро ниво.

Снимка: Теодор Спасов

Същевременно словенският е различен от сръбския и хърватския, не е по-труден за изучаване, дори напротив - в някои случаи граматиката му е по-лесна. По-голямата част от лексиката е близка или напълно идентична с българската. "Dober den" например означава "добър ден", a думата за "довиждане" е "Nasvidenje".

Жените в Словения са не по-малко красиви от българките.

Повечето от тях са светли и високи, което ги различава по визия от повечето предимно тъмни жени на Балканите. По улиците на словенските градове е трудно да се види жена, която да е по-ниска от 180 см.

Повечето словенки също така са със светли очи и светла коса, най-често кестенява или руса. Освен че притежават екзотична за географските ширини физическа красота, те също така са и изключително добре възпитани и любезни, като не пестят и усмивките си. Пример за типична словенска красавица е Мелания Тръмп - съпругата на настоящия държавен глава на САЩ Доналд Тръмп, която е родена в Ново место, Словения, през 1970 година. Тогава малката държава все още е федеративна република в Югославия.

Макар и да е малка страна, Словения е сред основните културни центрове на Балканите.

Ежегодно в нея се организират музикални, филмови, книжни и детски фестивали. Най-популярният фест в Словения е този на джаз музиката в Любляна, който се провежда всяка година от края на Втората световна война насам.

Снимка: Теодор Спасов

Всички тези доказателства показват, че всяка страна се изгражда в по-голяма степен от хората, отколкото от природните дадености и когато самият народ е дружелюбен - мястото си струва да се посети.

Ако не вярвате - отидете в най-скоро време в Словения. Със сигурност няма да съжалявате.

#1 Terry Gilliam 07.05.2017 в 16:17:32

Дали пък словенските пейзажи не наподобяват Алпите, защото са в Алпите?

Новините

Най-четените