От всички провалени таланти, преминали през "Стамфорд Бридж", Какута е може би най-яркият, от когото се очакваха велики неща, но така и нищо не се получи. А Челси дори рискува да бъде наказан заради него и да получи забрана за трансфери.
Бившият треньор в академията на Челси Майкъл Бийл, който в момента е помощник на Стивън Джерард в Астън Вила, си припомня за Какута като един от топ талантите, преминали през него, но на които така и не им провървява в професионалната кариера след това.
"Радвам се, че най-накрая талантите получават шанс в Челси - споделя той пред Goal.com. - Не е тайна, че в Челси е пълно с таланти. Сега системата действа така, че да им дава шансове. По-малкият брат на Натаниел Чалоба (Трево) ще може да получи шанс, какъвто на Натаниел не му бе даден.
Преди да стана треньор в академията, наблюдавах как брилянтни играчи като Джефри Брума, Гаел Какута и Патрик ван Аанхолт. През годините Челси винаги е имал много добри играчи, не само тези, които пробиват в момента. Но е истина и че много други не получиха същата възможност да пробият."
Сред неуспелите може би най-много се шумеше около Гаел Какута - играч, заради когото Челси рискува да бъде наказан със забрана за трансфери, но впоследствие освободен, без да направи абсолютно нищо запомнящо се на "Стамфорд Бридж".
През юни французинът с конгоански корени ще навърши 31, като може би най-накрая си намери мястото в тима от Лига 1 Ланс. В кариерата си след като напусна Челси Какута е играл за треньори като Кларънс Зеедорф, Мануел Пелегрини и Петер Бош и е защитавал цветовете на отбори от Висшата лига, Лига 1, Ередивизии, Серия "А" и Ла Лига.
Имаше дори и кратка китайска авантюра, като никога не е липсвала амбиция на французина. Преди пет години смяташе, че все още има сили отново да заиграе в голям отбор от ранга на Челси, но това и така не се случи.
"Аз играя с усмивка на лицето - каза атакуващият халф през 2017-а. - Трябва да играеш с любов към играта, а съотборниците ми ми помагат много за това. Когато се завърнах от Европа, всички ме смятаха за приключил, но все още имам амбицията да отида в някой голям европейски отбор."
Е, не му се получи и продължава да бъде най-известен с трансфера си в Челси преди 15 години.
Французинът попадна в медийните заглавия през 2007-а, когато само 15-годишен пристигна в Западен Лондон. Две години по-късно бе наказан от ФИФА четири месеца да не играе футбол и глобен със 780 хиляди евро за това, че е нарушил договора си с Ланс, а Челси получи забрана да картотекира нови футболисти за два трансферни прозореца.
Впоследствие всички наказания бяха премахнати от Спортния арбитражен съд в Лозана. Но на Какута продължи да се обръща сериозно внимание. Кое беше това момче, заради което Челси бе готов да наруши правилата и да го вземе още ненавършил 16?
Нещата започнаха добре. Талантът показваше добра скорост, ентусиазъм и сериозен арсенал от трикове по крилото и впечатляваше с играта си за юношеските формации на Челси. Започна да тренира с първия отбор през сезон 2008/09, но през февруари 2009-а стана жертва на ужасно счупване в глезена, което го извади от терените за период от шест месеца.
Дали физически, или психически - нещо пречупи Какута след тази контузия. Скоростта му не бе същата впоследствие, сякаш талантът му бе погубен.
Дебютира за първия отбор на "сините" през 2009/10, като изигра мачове във Висшата лига и Шампионската лига, но попадаше рядко в разширения състав и бе викан в първия отбор само за да запълва дупки.
Смятан за следващия вундеркинд, името му постоянно мина все по-назад в избора за футболисти в деня на мача и накрая тръгна по пътя на толкова много преди него - системата с отдаване под наем на талантите в Челси.
През декември 2010-а Какута подписа нов петгодишен договор с Челси и успя да го изпълни, но почти не прекара никакво време на "Стамфорд Бридж" в този период.
Фулъм и Болтън бяха първите клубове, в които не му се получи, а с изявите си в тях Какута доказа това, което в Челси предполагаха - французинът не става за Висшата лига. Последваха още наеми: Дижон, Витес, Лацио и Райо Валекано, преди французинът да напусне Лондон.
Бе купен от Севиля за шест милиона евро от Севиля през лятото на 2015-а, но само шест месеца бе привлечен от финансовите условия, които му предлагаха в китайския Хебей. Там също не се задържа много и прелиташе до Европа, където изкара периоди под наем в Депортиво Ла Коруня и Амиен, преди да се завърне в Испания, за да облече екипа на Райо Валекано, но за постоянно. Уж.
След само година в Райо Какута се завърна във Франция и подписа с Амиен. През сезон 2020/21 игра под наем в Ланс, когато за момент отново напомни на феновете за съществуването си с един прекрасен гол при зрелищното равенство 4:4 с ПСЖ.
Remember when Gael Kakuta was football's next big thing when he came through at Chelsea? 💭
— GOAL (@goal) February 18, 2020
He's now 28, and on Saturday he did this against PSG 😱🚀 pic.twitter.com/nlJTMEsdZH
Отбеляза още четири гола през сезона, с което успя да накара Ланс да го вземе за постоянно, като така Какута официално се прибра у дома - в клуба, от който преди 17 години тръгна за Челси и английския футбол.
От него се очакваха велики неща, но вместо в следващото голямо име Какута се превърна в един от многото футболни номади и останал в съзнанието на феновете като поредния провален талант.