Голям проблем за създателите на телевизионни сериали е намирането на баланса между качество и продължителност. Заради успеха си сред зрителите някои продукции биват разтягани сякаш вечно, като това почти неизбежно води до спад в тяхното качество.
"От местопрестъплението" (CSI), например, беше спрян след цели 15 сезона. "Анатомията на Грей" вече е в своя 14-и сезон, а "Supernatural" – в своя 13-и. Телевизиите и студията зад сериалите просто не смеят да се откажат от една добра идея и я изстискват, докато тя започне да омръзва на зрителите или направо ги отблъсне.
В същото време един от най-добрите съвременни сериали – "Breaking Bad" (преведен у нас като "В обувките на Сатаната") завърши след едва 5 сезона. Историята на болен от рак учител, захващащ се с производство на наркотици, тъкмо се превръщаше в масов хит, когато създателите му казаха "стига".
За много зрители това беше правилното решение. "Breaking Bad" приключи през 2013-а след поредица от едни от най-добрите си епизоди, задоволителен финал и съвсем малка възможност за евентуално продължение.
Други обаче не разбираха – защо спираш нещо, което е толкова успешно и се радва на рядка благословия – похвали от публика и критици едновременно?
Създателят на сериала Винс Гилиган най-накрая даде обяснение защо не получихме още от "Breaking Bad". И една от причините за това е доста странна - "Досиетата X". Дълго преди да се захване с историята на Уолтър Уайт и Джеси Пинкман, Гилиган е бил сценарист на научно-фантастичния сериал, в който истината винаги е "някъде там".
"Знаете ли, като някой, който изкарва пари от сериала (Breaking Bad), на едно тъпо, базово ниво щях да се радвам той да продължава вечно", разказва Гилиган. Но той вече е взел урока си от работата си по "Досиетата Х". Сценаристът е бил голям фен на приключенията на Мълдър и Скъли, което му е помогнало да се забавлява докато работи по фантастичния сериал.
Гилиган е в екипа 7 години, като в един момент разбира, че нещо не е наред.
"Един ден се огледах и осъзнах, че всички гледат нещо съвсем различно. Тогава се научих: не искаш партито да продължава твърде дълго. Трябва да оставиш зрителите, докато те все още искат още ", коментира сценаристът и продуцент.
За да не се стигне до подобна ситуация, самият Гилиган е бил сред хората, които най-силно са настоявали Breaking Bad да свърши в края на петия си сезон. Той признава, че е имало варианти историята да бъде удължена "още няколко сезона", но е искал да прекрати сериала, преди на публиката да й е писнало.
"Бях много разтревожен от идеята, че хората изведнъж може да решат да продължат напред с живота с и да казват "Този сериал още ли го излъчват? Някога го гледах. Някога беше добър"", споделя притесненията си сценаристът.
Гилиган казва, че е предпочитал хората да казват "Не го спирайте сега!". Доволен е, че точно така се е получило и сериалът е приключил в пика на своята популярност, а не след като този пик е преминал.
Но решението за спирането на един сериал не се взима от един-единствен човек. Понякога студиото настоява дадена идея да бъде продължена, защото е успешна и носи приходи. Няма значение дали тя вече е изчерпана или не. В случая обаче от Sony не са постъпили така.
"Имаше известен натиск от студиото... Не точно натиск, но изразена от тях надежда: "Не можеш ли да продължиш още малко? Едва сега започваме да изкарваме пари от това нещо"", разказва Гилиган.
Допълва, че от Sony все пак проявили доста разбиране. Според него някои други компании в същата ситуация са щели да му кажат, че ако той не иска да работи по сериала, някой друг ще го направи.
Но ето, че въпреки молбите на Sony, историята на Уолтър Уайт приключи с едва пет сезона. Години по-късно обаче сериалът все още е сред отличниците по редица критерии за качество – сценарий, операторско майсторство, режисура, актьорска игра. Успя да спечели 16 награди "Еми", две награди "Златен глобус" и още няколко телевизионни отличия.
За гледалите го е ясно – попитат ли ги за препоръка за сериал, Breaking Bad ще е сред първите предложения.
Сериалът е една великолепна история за обратите на живота. Уолтър Уайт (Браян Кранстън) е учител по химия. В дома му го чакат син тийнейджър, който страда от детски паралич, и бременна съпруга. Уолтър още по-силно осъзнава отговорността, която носи за семейството си, когато разбира, че е болен от рак. Лекарите не са оптимисти, самият той също – няма да може да си позволи лечение, а трябва спешно да измисли начин да подсигури семейството си за години напред.
Така случайно попада на бившия си ученик Джеси Пинкман (Аарън Пол), който се е захванал с продажбата на метамфетамин. Уолтър бързо осъзнава, че производството на наркотици за химик като него ще е лесна задача, която бързо ще му осигури достатъчно средства за бременната му жена и неговия син инвалид.
Така започва историята за пропадането – за добрия човек, който принуден от обстоятелствата, се захваща с нещо лошо, а егото и алчността постепенно го завладяват.
След края на Breaking Bad Винс Гилиган създаде спиноф сериал, посветен на един от второстепенни персонажи. "Better Call Saul" разказва за живота на хитрия адвокат Сал Гуудман (Боб Оденкърк) преди той да срещне Уолтър Уайт. Новият сериал обаче все още не може да достигне популярността и култовия статус на оригинала, но е едва пред четвъртия си сезон, така че има време и за това.
А и за феновете, искащи "още", това все пак е някаква утеха. А самият Гилиган разкрива, че е отворен към идеята героят на Аарън Пол – Джеси, да се появи и в "Better Call Saul". Нещо, което ще е чудесно намигане към един от малкото сериали, които свършиха навреме.