Черно море спечели Купата на България по баскет

В един изключително оспорван финален двубой в Плевен победителят не беше ясен до последните секунди и играта вървеше кош за кош

Черно море Порт Варна спечели Купата на България по баскетбол след 15-годишна пауза. На финала в зала „Балканстрой" в Плевен отборът надигра Лукойл Академик със 72:69 благодарение най-вече на задружната игра в защита и по-доброто си отборно представяне.

И двата тима стартираха мотивирано и първите минути бяха равностойни, но Лукойл успя да поведе с 20:14 в края на първата четвърт. В един от решителните моменти от мача обаче Черно море отговори със серия от 11-4 в началото на втората част.

На почивката Лукойл имаше преднина от три точки, но отлична защита на варненци и добро представяне на центъра им Милян Пупович обърна резултата до 51:48 за Черно море.

Последната четвърт беше истински трилър, като Лукойл успя да изравни няколко пъти, благодарение най-вече на Тери Смит. 28 секунди преди края варненци водеха с 65:68. Тогава грешен пас на Дий Браун в решаващото нападение за Лукойл наклони везните в полза на Черно море, капитанът им Асен Великов вкара два наказателни удара и до края те не изпуснаха аванса си, въпреки инфарктните мигове и пред двата коша.

Милян Пупович единствен завърши с двуцифрен точков актив за Черно море - 20 точки, но всички играчи на "моряците" реализираха поне по 6. За Лукойл Академик Дий Браун вкара 14 точки, Тери Смит добави 13, а Крис Минков остана с 10.