Малка загуба, голям срам в Минск

Иван Иванов в борба за топката с Андрей Воронков Снимка: Ройтерс
Иван Иванов в борба за топката с Андрей Воронков

Националният ни отбор по футбол буквално отчая българските фенове с играта, която демонстрира по време на контролата с Беларус. "Трикольорите" загубиха само с 0:1 в Минск, макар че заслужаваха далеч-далеч по-тежка участ.

За статистиката - "едва" на четири пъти гредите спираха опасни изстрели на беларуските футболисти. Цяло първо полувреме нашите изглеждаха сякаш са на разходка в резиденция "Бояна" и на практика нямаха една що-годе добре изградена атака, камо ли 3-4 последователни паса напред.

Фактът, че в състава не бяха двамата Петрови, не трябва да служи като оправдание за осъществената безплатна екскурзията на останалите до бившата съветска република.

Единият от малкото адекватни футболисти в състава Владислав Стоянов правеше чудеса от храброст, но и той капитулира в 33-ата минута. Първо стражът на Шериф (Тираспол) отрази с котешка пъргавина изстрел с глава на Верховцов. Топката обаче отиде встрани към Кисляк, който почти от аутлинията стреля силно. Тук Стоянов не се намеси добре и буквално сам я вкара в собствената си мрежа.

Преди това още в 9-ата минута бе първият опасен шут към българската врата. Той бе дело на Калачев, който разтресе левия стълб, а при добавката Шитов реализира. Голът обаче правилно бе отменен поради засада.

Малко преди почивката за втори път вратата бе разклатена. Топката бе свалена с гърди към Мартинович, който от въздуха стреля. Стоянов се намеси блестящо, избивайки кълбото в гредата и запазвайки вратата си в този случай суха.

Първият четвърт час на второто полувреме бе с няколко идеи по-добър за българите. Импулсът дойде вследствие на по-добрите действия на Станислав Манолев, но това бе временно и прекалено краткотрайно.

Отзад в защитата цареше пълен хаос, довел до третата греда в мача след опасен изстрел на голмайстора Кисляк извън наказателното поле.

В добавеното време на срещата станахме свидетели и на няколко комични отигравания на бранителите, които позволиха на беларусите да направят няколко последователни пропуска в малкото наказателно поле, като в този случай Путило записа името си сред останалите, успели да нацелят някоя от гредите зад Стоянов.

Следващият мач на националния ни отбор е на 2 септември, когато посрещаме Англия в европейска квалификация на "Васил Левски".