Единственият удар във волейбола, в който не си зависим от никого – нито от отиграванията на противника, нито от по-дребните или по-сериозни грешки на собствените си съотборници. Ударът, който поставя началото на всеки двубой и на всяко следващо разиграване. Началният удар.
Всеки друг игрови елемент се намира в пряка или косвена зависимост от сервиса, без значение дали става дума за посрещането, играта на разпределителя и качеството на неговите подавания, атаката, блокадата, защитата. В съвременния волейбол, например, организирането на добре построен блок и оттам успешна игра в защита е практически невъзможно без качествено насочен и ефективно изпълнен начален удар.
Във видеото „Как организираме играта си срещу силен начален удар“ са обяснени някои тънкости, свързани с подготовката на един волейболен отбор за двубой срещу противник, който изпълнява силен сервис.
В последните двадесет години броят на състезателите, които не пестят мощта си, когато застанат на крайната линия, се увеличи многократно и поради тази причина тактическите, а и техническите, приготовления за подобен сблъсък следва да бъдат целенасочени и изключително внимателни.
Какво обаче се случва, когато успеем да отиграем в атака и получим изпълнението на сервис? Каква следва да бъде нашата стратегия, как трябва да се подготвим, за да бъдем впоследствие възможно най-успешни в противодействието на противниковата атака?
Очевидно – можем да се опитаме да затрупаме със сервиси състезател с колебливо посрещане. С какви други опции обаче разполагаме, след като сме анализирали до най-дребния детайл играта на съперника?
Вижте във видеото долу (на английски и български, но с налични български субтитри), а за още интересни волейболни видеа и анализи, може да се абонирате за канала в YouTube Volleyball Explained.