"Спортист на годината 2014": Като холограма

Някъде отдалеч, като от друга галактика, на сцената се появи Григор Димитров и каза няколко думи в холограмно видеосъобщение.

Колко символично за церемонията след класацията "Спортист на годината", която за 2014-а бе, нека си го кажем - тягостна.

Не церемонията, а класацията.

Да събереш 10 успели родни спортисти на високо ниво не е лесно, след като спортът ни все по-често се оглежда в спомени и... холограми. Точно такъв е Григор за родната действителност. Докато той е звезда на един от елитните спортове под светлината на прожекторите, спортът ни бавно умира.

Това може и да е цитат от Матей Казийски в частност за волейбола, но всъщност е валидно и за повечето спортове, били те традиционни за страната или крепени през годините от ентусиазма на активистите в тях.

Извън шумния и безспорен успех на Григор, който все повече се превръща в героя, от който имаме нужда в спорта, записахме паметни постижения колкото за пръстите. Но на едната ръка.

Ансамбълът влезе в историята, защото тя помни шампионите, а момичетата станаха такива на планетата. Но те са изключение, което потвърждава правилото. Защото успехът им стърчи гордо сред пустинята от липса на други такива в олимпийски спортове на световно ниво.

Има и интересни казуси, вече започнаха дискусии. Боян Петров стана първият българин, качил К2 през тази година. И е в десетката за "Спортист на годината". Постижението на този човек изисква свръхусилия и подготовка, вероятно надхвърляща дори представите на останалите в класацията.

Но, както често става около тази анкета, идва въпросът: Алпинизмът спорт ли е? Има ли състезателен принцип? И изобщо - кое е спорт? Шахматът такъв ли е? Защото и Веселин Топалов бе №1 в анкетата преди 9 години. Мненията варират - за някои Боян Петров трябваше да е в топ 3, за други - изобщо да не е номиниран, ако има критерии за състезание.

Тя тази анкета ражда много повече полемики около чистотата и рамките на избора, отколкото с богатството му. Истината е, че трудно можеше да се посочат десет безспорни спортисти за 2014-а.

Ако се върнем 20 години назад, нека видим списъка. Номер едно - Христо Стоичков, носител на "Златна топка" същата година. Номер 2 - Николай Бухалов, световен и европейски шампион в кану-каяка. Номер 3 - Валентин Йорданов, световен и европейски в борбата.

Отиваме 10 години по-близо, анкетата за 2004-а (олимпийска година): Мария Грозева (злато в Атина), Йордан Йовчев (незаслужено ощетен и със сребро), Милен Добрев (злато).

Сравнението е стряскащо. Най-добрият спортист на България за 2014-а е доказателство, как спортът ни примига като холограма - той е индивидуалист, който успява с таланта си далеч от родината.

Вероятно големи емоции тепърва ще има около петото място на Кубрат Пулев. Вече се чуха гласове, че трябвало да е по-напред, защото постижението му да се бие за световната титла е значимо.

И е така, но то бе изградено с победи в миналите години. А и битката с Кличко бе емоция, но не и успех - ако гледаме реалистично. Субективни мнения, попълнени индивидуално на бланката на анкетата. Тя затова е и интересна и полемична винаги.

Но със сигурност тази година бе най-трудна за участвалите, защото да попълниш 10 имена с успехи на високо ниво през 2014-а бе задача с повишена трудност.

#1 zaza 24.12.2014 в 04:06:31

Европейската харта на спорта дава следното определение: спорт е „всяка форма на физическа дейност, която чрез организирано или неорганизирано участие има за цел изразяването или подобряването на физическата и психическата годност, развиването на социални отношения или постигането на спортни резултати на всички нива“

#2 zaza 24.12.2014 в 04:12:19

Постижението на Боян е много голямо и особено мотивиращо за хората болни от Диабет. Той се изправи тази година срещу световния шампион К2 в двубой и го победи. Според определението "изразяване и подобряване на психическата годност". Според мен заради това може спокойно да го сложим и на първо място. Спортистите трябва да спазват един режим, за да постигат резултати, диабетиците трябва да спазват друг режим, за да живеят и да поддържат здравето си. Тези режими често са противоположни, особено в професионалния спорт.

Новините

Най-четените