Надал е първият финалист на Australian Open

Рафаел Надал е първият финалист на Australian Open Снимка: getty images
Рафаел Надал е първият финалист на Australian Open

Испанецът Рафаел Надал е първият финалист в тазгодишното издание на Australian Open - първи турнир от Големия шлем за годината. В полуфинала Надал победи с 6:7, 6:2, 7:6, 6:4 големия си съперник Роджър Федерер.

Това бе мач №27 между двамата бивши лидери в ранглистата. Надал има вече 18 победи срещу едва 9 за Роджър Федерер. В турнирите от Големия шлем двамата са се срещали 10 пъти, предимството отново е за Рафа - 8 победи и 2 загуби.

Двубоят днес бе втори между двамата на Australian Open. Предишният бе на финала на турнира през 2009 г. Тогава победата отново бе за Рафаел Надал. За последно Рафа и Роджър играха на полуфинал на "Ролан Гарос" през 2005 г. и победител отново бе Надал.

В днешния мач по-силно започна Федерер. Швейцарецът спечели първите три гейма, но последва изравняване и победителят в първата част бе определен в тайбрек. Сетът продължи един час и бе спечелен от Роджър със 7:6.

На старта на втората част двамата си размениха по един пробив на нула, а при 3:2 последва уникална игра на Рафа, който на няколко пъти взриви трибуните със спиращи дъха отигравания, а това доведе до нов пробив за испанеца. Стигна се до 5:2 гейма, когато последва 10-минутна пауза заради  традиционната заря по повод националния празник на Австралия, а след подновяването на играта испанецът отново проби на нула и изравни за сет на сет.

Федерер върна надеждите си за успех за кратко в третият сет когато постигна пробив в седмия гейм. Надал обаче не се отказа и набързо изравни, а след това получи и сетбол. Съперникът му се измъкна временно, но в последвалия тайбрек грешките зачестиха, а перфектна игра на испанеца му донесе пет поредни сетбола. Роджър не се предаде, отрази четири от тях, но при петия шампионът от 2009 г. не сгреши и след вихрена атаката поведе с 2:1 сета.

Четвъртата част също предложи оспорвана битка като Федерер се пропука при 4:4. Швейцарецът спаси един мачбол и имаше две възможности за пробив в сервиса на Надал. С помощта на мощния си сервис обаче Рафа се измъкна от трудната ситуация и при втората си възможност да затвори мача се възползва от нея.

Това ще бъде седмият финал в последните осем участия на Надал на турнири от Големия Шлем. Съперникът му в спора за трофея ще стане ясен утре когато един срещу друг застават Новак Джокович и Анди Мъри.