Вердаско се опъна, но Григор взе победата

Григор срещна трудности само във втория сет

Григор Димитров заличава една след друга черните серии в кариерата си. След като сложи край на трите поредни отпадания на старта на US Open, сега грабна и дебютна победа на China Open, където имаше две поражения в първи кръг. Жертва на възходящата траектория на българина стана Фернандо Вердаско - 6-1 3-6 6-3 за едва час и 35 минути. Испанецът открадна успеха в единствената им среща досета (7-6(3) 5-7 7-5 на турнира в Бостад през миналия сезон), но на азиатска земя световният №10 отговори подобаващо.

Григор започна мача в темпо за наказателна акция срещу доста вялата съпротива на испанеца. Първата ни ракета се развихри с три аса още в първия гейм, последвани от два пробива и само след 13 минути Димитров вече водеше с 5-0. Въпреки че пласира един от страховитите си форхенди със скорост от 151 км/ч, Вердаско затвърди впечатлението, че довършва един от слабите сезони в кариерата си.

От другата страна на мрежата, Григор методнично сервираше на чувствително по-уязвимата бекхенд страна на левичаря, докато класата в ударите му успя да превърне дори лифтиран бекхенд в уинър на линията. Вердаско все пак записа почетен гейм, но в погледа му липсваше увереност, а сетът завърши за 19 минути с едва 11 точки в актива му.

Във втория сет, испанецът се оттърси от инертността в играта си, започна с гейм на нула, а после Димитров трябваше да се измъкна от две точки за пробив. При 2-3, българинът извади още една, но от четвъртия опит 30-годишния испанец си осигури аванс за 4-2. Личеше подобрение в ударите на Вердаско, но продължаваше да няма и следа от емоция или прилив на вдъхновение.

Може би това се дължеше на факта, че в понеделник почина бащата на приятелката му - испанският политик Мигел Бойер. Все пак воинът във Вердаско се пробуди и той спаси четири брейкпойнта по пътя към преднина от 5-2 гейма. А след няколко минути съвсем хладнокръвно рестартира двубоя с 6-3.

Чак в третия сет мачът започна да придобива измеренията на първоначалните очаквания за сериозна битка. Григор трябваше да се бори за подаванията си, като спаси две точки за пробив, върна се и от 0-30, за да изкове преднина от 3-2. Димитрова усети миг слабост в сервиса на левичаря и натисна за два брейкпойнта. При втория, мощния сервис на испанеца накара българина да се извие до крайна степен, за да вкара ретура, но резултатът си заслужаваше - пробив и 4-2.

С 10-ия си бекхенд уинър (срещу 0 на българина), Вердаско си осигури точка за рибрейк, но Григор уверено затръшна вратата пред испанеца и поведе с 5-2. И макар да пропусна един мачпойнт на сервис на левичаря, се усмихна на първата си победа на China Open след още един гейм.

Димитров имаше едва 5 успеха от 14 мача на азиатска земя, но днес иглеждаше свеж и готов да превключи на по-висока предавка в следващите мачове. Защото ако иска да остане в борбата за финалния Мастърс в Лондон, ще му трябват доста повече от 45-те точки, които заслужи с успеха над Вердаско. Следва мач с Жулиен Бенето или Пабло Андухар.