Истина е! Цели две добри новини за един ден в шизофренния ни футбол

Левски маха Георги Христов и си взима Иван Цачев, Ботев бе изпратен в "Б" група.

Ощипвам се, за да проверя дали не сънувам, защото това са добри новини. Две добри новини за един ден! Плахо прокрадване на разума в шизофренното пространство на българския футбол. За разлика от циничното журналистическо правило, че "добра новина е лошата новина", което властва в реалността, в напълно откъснатият от нея свят на БГ футбола всяка добра новина си заслужава да бъде изкарвана на преден план в медийното пространство, за да поощрява футболните деятели. Така както се действа с малките деца, когато по изключение не са направили беля, а са си свършили работата в гърнето.

Темата за селекцията на Левски или за липсата й бе обект на моите разсъждения през последните десетина дни. От привличането на Сашо Александров, което беше като коледен подарък за всички със сини сърца, до момента трудно можеше да се посочи умен ход в клубната политика.

Тази седмица от "Герена" изненадаха с цели два такива - първо в понеделник се съгласиха да вземат обратно освободения от Пирин техен юноша Иван Цачев, който може да вкарва голове. Днес долетя и вестта, че Георги Христов, който не може да вкарва, ще бъде преотстъпен на Висла (Краков). Този ход е добър за всички засегнати страни в случая. Левски пуска своя нападател да се обиграва и да трупа самочувствие, след като тук той очевидно зацикли, в психологическа дупка е и не се вижда как ще излезе от нея. Висла взима талантлив и готов на всичко, за да се докаже, бивш голмайстор на българското първенство, а самият Христов получава шанс за смяна на депресиращата го обстановка и изява в клуб на нивото на Левски, който е и на първо място в полското първенство. Безценно. Рядко срещана "win-win" ситуация!

Българският футболен съюз пък най-после намери вътрешна сила да изхвърли нестандартния Ботев (Пловдив) от "А" група. Направи го по най-интелигентния начин, като клубът ще се води изпаднал и ще започне следващото първенство от "Б" група, а не от "В" или от окръжните дивизии, за което настояваха най-крайните привърженици на клуба. Ясно е, че Ботев не е за така наречената ни елитна група, защото нарушава куп административни изисквания - както непогасени финансови задължения, така и липса на достатъчно картотекирани футболисти. А не защото запалянковците му не са доволни от безумното управление на президента на клуба Христолов и нямат доверие на италианските му авери. С взетото решение БФС ми направи добро впечатление с две неща - спази правилата и не се поддаде на натиска от улицата, който беше подкрепен и медийно, и политически. Дано да се действа толкова категорично оттук нататък спрямо всички клубове, защото само с налагането и спазването на правила футболът ни може да върви нагоре.

Няма да се спирам на престъпния начин, по който държавата позволи на Лафчис, Илия Павлов, Данов и други герои на прехода да станат частни собственици на отборите, обичани от милиони българи. За съжаление, фактите са си факти и в момента други юнаци като Батков, "Титан"-ите и Христолов са в законните си права. Въпреки пагубната роля на бездарния мошеник за най-стария клуб, според закона той е негов собственик, а дубликатите в българския футбол станаха твърде много. Идеята да се основе нов Ботев не е някакво откритие, защото, ако се замислим, в момента в "А" група играят нов Сливен, нов Черноморец, Локомотив (Пловдив)/Велбъжд(Кюстендил), Берое (Стара Загора)/Олимпик(Тетевен) и Пирин/Пирин[бивш Македонска слава(Симитли)]. В едната "Б" група е новият Етър, а в другата Банско/Пирин. Шизофренична ситуация!

Изпаднали в пълно отчаяние и водени от любовта си към Ботев, привържениците се отрекоха от него, за да го създадат наново, което също бие на шизофрения. С доброто си решение този път футболният съюз просто даде време на страстите да се уталожат и възможност на новия Ботев да стартира от едно по-високо ниво. Сега, след като толкова не искат италианеца Салерно за президент, феновете ще имат достатъчно време до лятото да организират инвестиционен фонд, който да изкупи акциите на клуба и да се постави едно ново, обществено начало в българския футбол. Така, както е в Барселона и Реал, така както си мечтаем един ден да стане и в Левски и в ЦСКА.

Новините

Най-четените