Барса се измъчи, но отстрани Арсенал, Шахтьор пак наниза три на Рома

Моментът, в който Меси копна топката над Алмуния преди да я прати в неговата врата за 1:0 Снимка: Getty Images

Барселона и Шахтьор (Донецк) са първите два четвъртфиналиста в тазгодишното издание на Шампионската лига.

Каталунците успяха да заличат своя пасив от първия мач с Арсенал на "Емиратс" и надделяха с 3:1, докато украинците отново вкараха три попадения във вратата на Дони, но този път без да получат гол.

Успехът на "блаугранас" обаче не дойде никак лесно, макар че можеше да бъде буквално с двуцифрено изражение.

Футболистите на Хосеп Гуардиола създадоха сигурно над 15 съвсем чисти голови положения. Статистиката на мача показва, че те са обстрелвали 19 пъти вратата на Арсенал, докато противникът - нито веднъж.

Неспособността им да ги реализират обаче държа дълго време техните фенове под напрежение.

Очаквано Арсен Венгер избра изцяло защитна тактика, която се изразяваше в това защитата и средната линия да бъдат много близо една до друга.

Проблемите на "артилеристите" идваха от това, че разстоянието между бранителите и вратарят бе прекалено голямо и при всеки един извеждащ пас лесно увисваше.

След като почти цяло първо полувреме Барселона се луташе по терена, се стигна до откриването на резултата в добавеното време.

Андрес Иниеста направи пробив през центира и даде скрит извеждащ пас към Меси между двама защитници на лондончани. Аржентинецът пое технично топката, успя по гениален начин да я копне над плонжиралия и влязъл като резерва на мястото на контузения Шчесни Алмуния и да я прати в опразнената врата.

Изненадващо обаче Арсенал се върна в мача благодарение на Барселона и по-конкретно на Бускетс.

Както се очакваше опорният халф на каталунците игра като централен защитник заедно с Ерик Абидал. Двамата трябваше да компенсират отсъствието на титулярите Карлес Пуйол и Жерар Пике. Първият не успя да се възстанови от контузия, а вторият бе наказан.

Бускетс обаче определено не се чувстваше комфортно в тази си роля и в 53-ата минута при центрирана от ъглов удар топка си отбеляза автогол.

Малко по-късно Робин ван Перси бе изгонен за втори жълт картон за изстрел към вратата след вече даден сигнал на швейцарския рефер Масимо Бусака.

Така с 10 души Арсенал можеше единствено да се надява да не допусне нови попадения. Те обаче паднаха в рамките на две минути.

В 69-ата след отлична комбинация пред наказателното поле Шави бе изведен на стрелкова позиция, стреля и при последвалия рикошет топката влетя в мрежата на Алмуния.

120 секунди по-късно Педро бе фаулиран от Косчелни в наказателното поле, а Меси изпълни безупречно отсъдената дузпа.

В края на срещата Никлас Бендтнер пропусна да прати своите на четвъртфинал, след като останал сам между Масчерано и Валдес не успя да нанесе удар и да вкара топката в мрежата.

Бесен от съдийството на Бусака и от отпадането на Арсенал пък мениджърът на лондонския тим Арсен Венгер си изпусна нервите при влизането в тунела, водещ към съблекалните. Французинът си позволи да репликира швейцареца и неговите отсъждания.

Рома не успя да се противопостави по никакъв начин на Шахтьор на "Донбас Арена" и загуби за втори път от този противник след 2:3 в Рим.

Хюбшман разпечати вратата на Дони в 18-ата минута, отклонявайки с пета прострелно центриране на Вилиан. Десет по-късно Пятов спаси дузпа, бита от Бориело, а червеният картон на Филип Мексес малко преди почивката съвсем обезвери "вълците".

Направилият асистенция Вилиан покачи в 58-ата минута с фалцов диагонален удар, а Едуардо оформи класиката малко преди края.

Първите два четвъртфиналиста в надпреварата ще научат своите съперници в следващата фаза на 18 март след жребия в Нион.