Три български екипажа на старт в Истанбул

В Турция Тодор Славов и Петър Илиев ще популяризират кандидатурата на Варна за европейска младежка столица през 2017

Три български екипажа ще стартират в рали „Босфора" този уикенд. Състезанието, което потегля от Истанбул е кръг от Европейската рали купа и е най-авторитетната автомобилна надпревара в южната ни съседка.

По макадамовите турски етапи ще карат балканския шампион Тодор Славов с навигатор Петър Илиев (Renault Clio R3), пловдивчаните Георги Гераджиев/Георги Гаджев (Ford Fiesta ST) и победителите в рали „България" Крум Дончев/Петър Йорданов, който обаче са заявени с Mitsubishi Lancer Evo X, който идва под наем от известния полски препаратор Роберт Стец.

Славов и Илиев са фаворити за първото място в при автомобилите с един двигателен мост, а състезанието в Турция е поредният старт, в който двамата ще рекламират кандидатурата на Варна за европейска младежка столица през 2017.

Пред RallyExpress Дончев обясни, че стартира в Турция с идеята да спечели колкото се може повече точки за Европейския рали трофей през сезон 2014. След победата си в рали „България" Дончев и Йорданов имат 156 точки и заемат третото място в класирането. Лидер е завършилият четвърти у нас Войтех Щайф с 232 т. Дончев прогнозира, че при добро развитие на турското рали за тях, те ще гонят точки за ERTrophy и в рали „Сливен" и след това ще решават дали да продължат участието си в тази надпревара.

Гераджиев и Гаджев вече имат един старт тази година в Турция - те участваха в рали „Истанбул" и пилотът обясни, че местните макадамови отсечки са много подходящи за автомобили със задвижване 4х4.

Дончев и Йорданов са с №6, Славов и Илиев с №12, а Гераджиев и Гаджев ще стартира с №24.

В състезанието ще карат и стартиралите на рали „България" Ягиз Авджъ (Mini Cooper JCW) и Олександър Салюк (Ford Fiesta R5).

Състезанието стартира в петък вечер с церемониален старт в едно от преградията на Истанбул Пендик. Там е разположен и сервизният парк на състезанието. Маршрутът включва 12 скоростни отсечки на макадам с обща дължина от 190,72 състезателни километра. Финалът на състезанието е в неделя следобед отново в Пендик.