Брадфордското футболно чудо

Брадфордското футболно чудо Снимка: Getty Images

Чудеса като това отбор от четвърто ниво да стигне до финал на значим турнир рядко се случват. Брадфорд обаче играе по свои собствени правила и след героично представяне в реванша срещу Астън Вила си извоюва правото да излезе на "Уембли" в последния двубой за Купата на лигата.

Вярвате или не, отборът на Фил Паркинсън, който бе окомплектован за смешните 7500 паунда, преди това изхвърли от надпреварата елитните Уигън и Арсенал, за да се стигне до историческия успех над Вила.

Брадфорд е тим, който не се побира в съвременната рамка. Клуб, който пише собствената си история. На гърба си го понесоха Роберто Мартинес и Арсен Венгер, а след това огорчението дойде и за Пол Ламбърт.

През първите 45 минути в студената вечер във вторник Брадфорд изглеждаше на милиони мили разстояние от финала на "Уембли". Гостите приличаха на това, което всъщност са - средняк от втора дивизия, който бе поставен под жестоко напрежение от елитната бригада.

В първия мач между двата тима на "Вали парейд" домакините вкараха три попадения след статични положения, а две от тях се получиха след удар с глава.

В 55-та минута на "Вила парк" след изпълнение на корнер централният нападател Джеймс Хенсън отново с глава прониза вратата на бирмингамци за 1:1. Гостите допуснаха още едно късно попадение и загубиха с 1:2, но в крайна сметка елиминираха именития си съперник с общ резултат 4:3.

Тактиката на Брадфорд, ако изобщо имаше такава, не беше ясна. Футболистите на Паркинсън обаче знаеха, че ако обсипят наказателното поле на Вила с високи топки, чудото може и да стане. И то наистина се случи.

В герой са превърна Хенсън, чиято истинска работа е да подрежда рафтовете в местен супермаркет.

Неговото име и името на съотборниците му обаче ще влязат във футболните учебници и завинаги ще останат в сърцата на феновете.

Както и на този екип на брадфордско радио, който в последните секунди на "Вила парк" съвсем заряза коментара, за да се прегръща, целува и подскача от радост в журналистическата ложа.