Рано или късно почти на всяка професионална спортистка ѝ се налага да направи избор между кариерата и семейния живот.
Някои от атлетките раждат, след което възвръщат формата си и продължават да се състезават. Но все по често ставаме свидетели на това спортистки да участват в дисциплините си бременни.
Последният нашумял случай е с германката Геза Краузе, която наскоро пробяга пет километра в петия месец на бременността си.
Коя е Геза?
Тя е трикратна участничка на олимпийски игри и двукратна европейска шампионка на три хиляди метра стипълчейз. Геза има и няколко бронзови отличия от шампионати на планетата. Но напоследък името ѝ се споменава най-често около "безумието" според мнозина да бяга във 22-рата гестационна седмица. Краузе не само че го направи, но и записа време от 17 минути.
На финала спортистката беше посрещната от фенове, които я аплодираха и сочеха заобленото ѝ коремче. "Бременна съм, не съм болна - каза Геза пред "Дойче Веле". - Бягането е моята страст и вярвам, че е възможно да съчетая двете неща - бременност и спорт. Но все пак не мислех, че във 22-рата седмица ще мога да бягам толкова бързо. Това ме прави горда и щастлива и показва, че все още имам бъдеще в спорта. Остава ми страхотен спомен."
Краузе обясни, че иска да вдъхнови и други спортистки да продължат да тренират и да се състезават по време на бременността си. Но същевременно сподели и горчив опит.
"През петата-шестата седмица постоянно ми беше лошо - от сутрин до вечер - заяви тя. - Не знаех какво ми става. Просто не се чувствах добре. Нямах никакви сили и енергия. А за човек, който тича по 140 километра на седмица, дни, в които не можеш да станеш от леглото, бяха нещо ново за мен."
Мнението на специалистите
Напоследък много спортистки се стремят да не прекъсват кариерата си до последно след забременяването. Така например френската биатлонистка Мари Дорен-Абер продължи да тренира и в осмия месец. Преди това, в края на сезона, Дорен-Абер се включи в официални състезания, носейки дете в утробата си.
Всъщност още преди повече от половин век олимпийската шампионка по художествена гимнастика Лариса Латинина изумява света.
През юли 1958 г. тя печели медали на Световното първенство, а през декември ражда дъщеря си. Спортистката дори е заподозряна, че е забременяла умишлено, целейки предизвикването на "хормонален взрив", който да я изстреля към по-добри резултати.
През първите месеци тялото на жената произвежда хорион гонадотропин, който подпомага за подобряване на физическото състояние. В допълнение спомага за увеличаването на дихателния обем и белодробната вентилация, повишават се нивата на андрогени и се подобрява кръвообращението. Всичко това може да помогне на жените спортисти да увеличат силата и издръжливостта си.
Но не е категорично доказано, че това наистина помага на атлетките. В крайна сметка има и много очевидни недостатъци.
Самото раждане е истинско изпитание за организма на жената и след него е нужно време за възстановяване. Но се оказва, че участията до четвъртия-петия месец при една нормална бременност не са проблем за спортистките. Всичко опира до личен избор.