- Знаете ли защо полският водопроводчик е тъжен, когато свърши работа?
- Защото това е единственият смисъл на живота му? Останалото са вредни навици
Британците обичат вицове за полския водопроводчик. Това е символът на евтината работна ръка. Не се плаши от тежкия физически труд, а дори да се плаши - не роптае, защото не говори английски език.
След 2004-та година, когато Полша беше приета в Европейския съюз, над един милион нейни граждани заминаха на Острова, за да работят и да издържат семействата в родината си. Тогава „вълната от имигранти" не беше толкова истерична, защото поляците успяха да се интегрират тихо и кротко в британското общество и икономика, където имаше място за тях.
Те бяха идеалните новодошли на Острова.
Работеха здраво, навеждаха глави и не се забъркваха в проблеми. И все пак комедийните предавания въртяха скечове на мъже с мустаци и дърварски английски език, размахващи тръби и четки за тоалетна насред викторианския домашен уют на смутените си домакини.
Една от запомнящите се контра-реакции беше рекламната кампания на държавното Туристическо бюро на Полша, където сексапилен блондин - водопроводчик приканваше: „Аз оставам в Полша. Вие елате при мен".
Сега полската общност във Великобритания надига глава, защото се чувства подценена и обидена.
На 20 август полските работници в Лондон ще излязат на протест - в рамките на три часа, за да види коренното население както ще е, ако тях ги няма. Решението бе взето след многобройни дискусии в социалните мрежи под хаштага #PolesinUK и #Polishstrike, с преобладаващото мнение, че поляците са изкупителна жертва на икономическите проблеми и политическите борби на Острова.
Еднодневната стачка е насочена срещу обидната реторика и ксенофобията срещу чужденците като цяло, налагана упорито от UKIP, партията на Найджъл Фараж - онзи, който сравни българите с хлебарки, а все по-често и с решенията на правителството на Дейвид Камерън, ограничаващо достъпа на чужденци с редица социални и трудови ограничения.
Това е първият протест на работници - чужденци от една и съща националност във Великобритания
Акцията пред парламента не се ползва с подкрепата на нито един синдикат или съсловна организация, включително и Федерацията на поляците във Великобритания , според която бизнесът ще понесе значително повече загуби, отколкото полската общност може да спечели. Още по-крайно е мнението на консервативни организации, представящи общността, както и на отделни лидери на мнение в социалните мрежи, тъй като протестът ще е нещо като автогол и предоставяне на „терен" за още политически нападки.
Независимо от това, активистите вече започнаха да правят тениски с червен цвят и бял надпис (цветовете на полското знаме), който гласи: „Достатъчно, спрете да ни обвиняване". Те призовават да спрат обвиненията, че мигрантите са виновни за икономическите проблеми на Великобритания.
Миналата година University College London излезе с изследване, че преселниците от ЕС във Великобритания между 2000 и 2011 г. всъщност да допринесли повече за икономиката, отколкото да източили хазната със социални помощи. Имигрантите са внесли 20 милиарда паунда повече, отколкото социалната система им е изплатила през това време.
Междувременно официалните статистики показват, че 37 на сто от населението на Лондон са чужденци - неофициално се смята, че делът им е много по-висок. Полската общност е една от най-големите във Великобритания и в момента наброява около 700 000 души. Най-често те се трудят в строителството, здравните грижи и обслужването.
Łukasz Belina, 28-letni polski strażak z Dundee, reprezentuje #PolesinUK w kampanii #IAmAnImmigrant. pic.twitter.com/SVjYtb8HkN
— Poles in UK (@PolesinUK) April 13, 2015
По-либералните британски медии публикуваха писма на младежи с полско самосъзнание, родени или отраснали под британското знаме, които пламенно обясниха, че обичат еднакво и двете си родини. В отговор кандидат-депутатът от UKIP от полски произход Пшемек Сквирчински нападна в. Guardian, че използва темата, за да атакува десните партии във Великобритания. Според него протест няма как да има заради десните и консервативни убеждения на поляците.
Докато някои се съмняват в легитимността на протеста - и че изобщо ще се проведе, други имат алтернативен начин да изразят недоволство - като дарят кръв.
Стотици граждани с полско самосъзнание ще дарят и вече даряват кръв за болниците във втората им родина. Министерството на здравеопазването дори обяви часове за записване в пиковия ден - 20 август, за да няма хора, които напразно чакат по опашки и не могат да дарят кръв. Засега над 2000 души са заявили, че ще се включат.
Това се оказа най-интелигентното туширане на ситуацията, в която организираш протест срещу обидно отношение, но нямаш лидер, който да предложи конкретни промени. Кампанията #PolishBlood се ползва с подкрепата на 40 организации.
За някои това е повече от демонстрация. Те придават друго значение на „Полска кръв" и Втората световна война, когато бащите и дядовците им „отново са проливали кръв за своите британски братя и сестри" - сред пилотите на британските ВВС е имало техни сънародници.
Последният аргумент изглежда малко странен, но не е чужд на полското самосъзнание, изградено върху трагичната и жестока история и усещането за справедливост. Затова за поляците честта и доброто отношение са изключително важни, особено когато знаят, че са ги заслужили. И ще настояват да ги получат.
First people are already donating #polishblood because 20th August is fully booked in many hospitals! Well done :) pic.twitter.com/bZZgcSCbxf
— British Poles (@britishpoles) August 16, 2015