Американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен Ун стоят на прага на историческа среща. Очаква се тя да тласне в нова посока отношенията между САЩ и Северна Корея, но също така може да даде своето отражение и върху световната политика.
По план двамата държавни глави трябва да се срещнат на 12 юни, вторник, на неутрален терен - в Сингапур. Срещата им ще започне в 9:00 ч. местно време (04:00 ч. българско). Няма да има кой знае колко време за преговори, защото се очаква севернокорейската делегация да отлети от Сингапур в ранния следобед във вторник.
Надеждите на администрацията на Тръмп са, че срещата евентуално ще доведе до отказ на Ким Чен Ун от ядрения си арсенал.
Освен това се очаква да се разменят и позиции относно начина за постигане на постигане на "постоянен мирен режим" на Корейския полуостров. Корейската война между Севера и Юга завършва с примирие от 1953-а, но не и с официален мирен договор.
По време на разговорите вероятно ще се обсъди и смекчаване на международните санкции срещу Северна Корея.
Това е големият шанс на Тръмп и Ким да се докажат като привърженици на мира след няколкомесечна размяна на остри реплики в публичното пространство. Именно разработката на ядрено оръжие, тестовете на ракети и агресивната реторика спрямо САЩ бяха сред основните причини за обтегнатите отношения между двете държави откакто Доналд Тръмп се настани в Белия дом. Не помогнаха и не по-малко агресивните коментари на самия американски президент в Twitter, сред които в един момент беше и заплахата към Северна Коря с "огън и ярост, невиждани до този момент от света".
Ким и Тръмп вече пристигнаха в Сингапур и проведоха няколко срещи с официални лица от страната домакин. Американският държавен глава сподели в Twitter, че има "добро чувство" за предстоящите преговори. Същевременно севернокорейски медии съобщават, че страната може да потърси "нови отношения" със САЩ при срещата на лидера й Ким Чен Ун с американския президент.
…Create peace and great prosperity for his land. I look forward to meeting him and have a feeling that this one-time opportunity will not be wasted!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 9, 2018
Защо срещата е толкова важна?
Десетилетия наред Корейската народно-демократична република (КНДР) е еднопартийна тоталитарна държава, изолирана от света. Лидерът на страната Ким Чен Ун се опита да засили международните си позиции чрез няколко поредни теста на междуконтинентални ракети и заплахи с отговор с ядрено оръжие срещу всяка провокация от външна страна.
Без значение какъв беше успехът на тестовете, ситуацията изнерви не само Южна Корея, но и партньорите на Сеул - САЩ. Именно Щатите бяха сочени като възможна цел на ядрения арсенал на Ким. В отговор международната общност наложи поредица от икономически санкции върху Северна Корея, които допринесоха за повишаване на напрежението.
Срещата между Доналд Тръмп и Ким Чен Ун, плод на няколкомесечни дипломатически совалки с участието както на Южна Корея, така в някаква степен и на следящия отблизо ситуацията Китай, дава възможност за тотална промяна на тона - започването на един по-умерен диалог и ограничаване на риска от военен конфликт, за какъвто и двете страни в един или друг момент намекваха.
Срещата в Сингапур ще е втори голям успех за Ким на международната сцена, който от началото на тази година се опитва да си създаде по-диалогичен публичен образ.
Първо, той позволи участие на севернокорейски състезатели в Зимните олимпийски игри в Южна Корея.
След това през април последва и среща на Ким с южнокорейския президент Мун Джей Ин в демилитаризираната зона между двете Кореи. Резултатът беше обща декларация, в която държавните лидери поеха няколко ангажимента:
- продължаване на двустранните преговори, дори по темата за възможно обединение на двете страни;
- прекратяване на всички агресивни действия;
- евентуално обявяване на формален край на Корейската война;
- посочване на обща цел - "пълна денуклеризация на Корейския полуостров";
Последната точка е основна част от разговорите между САЩ и Северна Корея. Висящ остава въпросът какво се разбира под "пълна денуклеризация". От страна на Щатите това означава, че Северна Корея ще се откаже от ядрения си арсенал.
В същото време има основания да се смята, че режимът на Ким няма да предприеме такъв ход без гаранции за сигурността си.
Защо в Сингапур?
Мястото на срещата е избрано така, че да е неутрално и безопасно и за двете преговарящи страни. Сингапур има добри отношения както със САЩ, така и със Северна Корея.
Очакванията към срещата с основание са големи, но, както самият Тръмп посочи, тя ще е началото на един "процес", който вероятно ще продължи по-дълго време.
Във всички случаи тя ще е сериозен напредък в отношенията между двете държави - от нея печели не само Ким Чен Ун, който показва воля за разбирателство дори с привидно най-големия си международен опонент, но и за Тръмп, който евентуално ще може да представи помиряването с режима като свой личен успех.
Сама по себе си реализирането на срещата е немалък подвиг заради изострената конфронтация между режима на Ким и администрацията на Тръмп през последната година.
Дългият и мъчен път до срещата
През 2017-а - Отношенията между двете държави са обтегнати около тестовете на ракети, проведени от режима в Северна Корея, и размяната на реплики между Тръмп и Ким чрез медиите.
1 януари 2018 г. - В новогодишното си обръщение към нацията Ким Чен Ун изпраща послание за добра воля към Южна Корея, която се готви да посрещне Зимните олимпийски игри. В същото време севернокорейският лидер съобщава, че ядрените ракети на страната му вече могат да достигнат до континенталната част на САЩ.
2 януари - Тръмп и южнокорейския президент Мун Джей Ин отговарят по-различни начини. Мун казва, че е готов да преговаря с Ким. Тръмп, от своя страна, използва Twitter, за да обясни на севернокорейския лидер и на света, че неговият "ядрен бутон" е по-голям.
3 януари - Северна Корея се свързва с Юга по горещата телефонна линия, която не е използвана от две години. На следващия ден Тръмп и Мун се съгласяват да отменят военните учения по време на Олимпийските игри. Малко по-късно става ясно, че Северът се е съгласил на преговори с Южна Корея.
9 януари - Министрите по въпросите на обединението на Северна и Южна Корея провеждат преговори в демилитаризираната зона между двете държави - първата такава от декември 2015-а. В края на срещата става ясно, че режимът на Ким се е съгласил да изпрати делегация и атлети на Зимните олимпийски игри.
8 февруари – Военен парад се провежда в Северна Корея ден преди откриването на Олимпийските игри в южната й съседка. Показан е солиден арсенал, включително и междуконтинентални балистични ракети като тези, изстреляни през 2017-а.
10 февруари - Ким Йо-Чен, сестрата на Ким Чен Ун, отправя покана от брат си към южнокорейския президент Мун за посещение в Пхенян. Мун не приема веднага.
23 февруари - САЩ обявяват нови търговски санкции срещу Северна Корея.
6 март - Южнокорейска делегация пристига в Пхенян за преговори с Ким Чен Ун. Той заявява, че е готов да разговаря със САЩ за денуклеризация. Ден по-късно е обявено, че Ким и Мун ще се срещнат в демилитаризираната зона.
8 март – Южнокорейската делегация пристига във Вашингтон, за да информира Тръмп за срещата с Ким Чен Ун и да предаде съобщението, че Ким е съгласен да се срещне с американския президент. Тръмп приема.
27 март - Потвърдено е, че Ким Чен Ун е направил първото си пътуване отвъд граница, за да се срещне с китайския президент Си Дзинпин.
В края на същия месец тогавашният директор на ЦРУ и настоящ държавен секретар на САЩ Майк Помпео пътува тайно до Пхенян, за да се срещне с Ким Чен Ун. Срещата става публично достояние в средата на април.
20 април - Ким Чен Ун обявява, че Северна Корея ще прекрати всички изпитания на ракети и ще закрие своя полигон за ядрени тестове. По думите му задачата на режима за разработка на ядрени оръжия и ракети с далечен обхват е завършена.
27 април - Ким и Мун се срещат за пръв път в демилитаризираната зона. Двамата се заричат да работят в посока мирен договор, който да сложи край на Корейската война. Като друга обща цел е посочена пълната денуклеризацията на Корейския полуостров.
7 и 8 май - Ким пътува до Китай за втора среща с президент Си Дзинпин.
9 и 10 май - Майк Помпео, вече държавен секретар, посещава Пхенян за втори път. Той и Ким Чен Ун обсъждат плановете за срещата между севернокорейския лидер и Тръмп, която е предвидена за 12 юни. Като жест на добра воля Ким се съгласява да освободи и трима американци, държани като затворници в страната му.
15 май - Посочвайки като причина военно учение между САЩ и Южна Корея, Северна Корея отлага всички преговори между Севера и Юга и заплашва да отмени и срещата с Тръмп.
16 май - Втора заплаха за отмяна на срещата от страна на режима. Изразено е недоволство от натиска от страна на САЩ Северна Корея да се откаже от ядрените си оръжия.
22 май - Тръмп се среща с Мун, за да обсъдят предстоящата среща с Ким. Американският президент казва, че има вероятност срещата да не се състои на 12 юни.
24 май – Чуждестранни журналисти имат възможност да наблюдават унищожението на площадката, за която Северна Корея твърди, че е използвана за ядрените тестове. Не присъстват чужди ядрени експерти.
На същия ден Тръмп отлага срещата с Ким заради "агресията", демонстрирана от страна на севернокорейския лидер в последните му изказвания.
26 май - Ким и Мун се срещат изненадващо за втори път. Мун коментира, че Ким все още е склонен да премахне ядрения си арсенал. Тръмп посочва, че има шанс срещата на 12 юни да се случи.
30 май - един от основните съветници на Ким каца в Ню Йорк за разговори с Майк Помпео. На следващия ден той се среща с Тръмп, а малко по-късно американският президент потвърждава, че среща на 12 юни между него и Ким все пак ще има.