#MeToo и McDonalds - едно уволнение не е решение на лавина от проблеми

Този понеделник светът научи, че изпълнителният директор на McDonalds, на който до голяма степен се дължи успеха на веригата в последните години, е уволнен.

Стивън Истърбрук е изключен от борда на директорите заради разкритието, че има връзка със своя подчинена служителка.

Важно е да се отбележи, че романтичните взаимоотношения между двамата са напълно доброволни.

Истърбрук е в топ мениджмънта на компанията от 2015 г. насам и преценява, че няма да оспорва премахването си поста си с аргумента, че "грешно е преценил ситуацията".

Новината за уволнението му е съобщена първо в "Wall Street Journal", където има и известни детайли за интимните отношения на изпълнителния директор и жената до него. Истърбрук е разведен и на практика не е незаконно да е в доброволна връзка със служителка на McDonalds, тъй като фирмата не забранява категорично подобни връзки.

Смята се, че динамиката и дисбалансът на власт могат да се окажат проблем, ако подчиненият се почувства длъжен да се съгласи на тази връзка, за да запази работата си. Така корпоративните мениджъри често успяваха да се измъкнат от обвинения за непристойно поведение, но в последните години ситуацията се променя.

Случаят "Истърбрук" има за цел да докаже колко стриктни са станали в McDonalds по отношение на сексуалния тормоз на работното място, но в същото време оттам идват шокиращи истории за сексуални посегателства, които изумяват със своята дързост.

Затова и ходът на борда на директорите във фирмата изглежда като замазване на очите на фона на свидетелствата за случващото се в ресторантите на веригата.

Служители от всички страни на САЩ се организират в свое движение, което цели да се противопостави на тормоза в заведенията на компанията. Според тях освобождаването на Истърбрук от поста му само показва, че McDonalds имат проблем, но отказват да чуят каквито и да било предложения за решението му.

От 2016 г. насам повече от дузина жени са подали оплаквания за полова дискриминация и сексуален тормоз във фирмата. Те посочват, че McDonalds позволява създаването на токсична работна среда, особено във франчайзите, собственост на независими компании.

От компанията се опитват да се измъкнат като обясняват, че още след първите данни за сексуални посегателства организират редица тренинги за превенция на сексуалния тормоз, които са специално насочени към собствениците на франчайзи. Служителите в ресторантите обаче намират тези обучения за напълно излишни и неработещи.

Уволнението на Истърбрук е признак, че компанията не полага усилия, за да защити най-уязвимите си служители.

Далеч преди движението #MeToo да набере такава скорост, жените в McDonalds съобщават за чести случаи на сексуален тормоз в заведенията от легендарната верига за бързо хранене. Те признават, че им е писнало от по-висшестоящи мъже, които ги опипват, искат секс и дори се събличат на работното си място.

Когато обаче докладват за подобно поведение, мениджърите или ги игнорират, или ги санкционират.

През 2015 г. жени, които работят в ресторанти на McDonalds, излизат на протест в Чикаго, за да изкажат на висок глас недоволството си. През 2018 г. отново има протести, този път в 10 американски града.

Междувременно служителите от женски пол подават над 50 съдебни иска, както и още толкова жалби към Комисията за равни възможности за заетост.

По много от сигналите все още тече разследване, за да може да се стигне до дела в съда.

Компанията се опитва да постигне извънсъдебни споразумения с част от подалите съдебни искове, но според жените служители в McDonalds положението им не се променя към по-добро.

През май месец тази година следва нова вълна от жалби - 25 жени от 20 американски града подават оплаквания във въпросната Комисия за равни възможности за заетост.

Повечето жалби са нови и тепърва ще бъдат проучвани, но друга немалка част включват вече известни случаи. В тази поредна серия от признания за тормоз има и такива от служителки на възраст 16 години, които съобщават за сериозни сексуални злоупотреби, включително опити за изнасилване.

Тези жени споделят, че биват игнорирани, стават обект на подигравки и дори са наказвани, ако признаят за посегателствата.

Някои са лишени от известен брой часове работа, което означава по-ниско заплащане в края на месец. Други директно са уволнени.

С други думи, сексуалното насилие за тези жени се превръща в нещо, което трябва да изтърпят, ако отчаяно имат нужда от работа, казва Марибел Хойос, която е работила в ресторант от веригата в Туксон, Аризона.

И тя, и дъщеря й работят в едно и също заведение и биват наказани, защото съобщават за мениджър, който ги опипва и прави неуместни сексуални намеци. Марибел не получава повишението, което очаква, забранено й е да участва в тренинга за мениджъри, а работните й часове са намалени. Така тя сериозно изостава с плащането на наема и сметките.

От McDonalds се опитват да се защитят като казват, че имат различни тематични обучения за превенция на сексуалния тормоз и непрекъснато наемат специалисти за справяне с проблема.

Самият Истърбрук се хвали с програмите за превенция на сексуалния тормоз на работното място с думите, че 90 на сто от мениджмънта преминава през тях.

Той допълва, че компанията вече пуска и гореща телефонна линия за оплаквания. Не става ясно обаче какво се случва, след като даден служител се обади и съобщи за претърпян тормоз.

Един от основните проблеми се корени във факта, че McDonalds не смятат служителите във франчайзите за свои собствени служители. Само в САЩ веригата има 38 хил. ресторанта и там 93% от тях са притежание на независими франчайз фирми.

Затова в McDonalds непрекъснато текат дискусии дали тези работници са работници на компанията, или тя не носи никаква отговорност какво се случва с тях на работното им място, след като прекият им началник е франчайз компанията.

Към момента веригата за бързо хранене по-скоро приема, че не носи никаква отговорност за работниците във франчайзите и за евентуални неетични практики в техните ресторанти. От своя страна служителите са убедени, че подобни изказвания са лъжливи, защото McDonalds упражнява достатъчно контрол над франчайзите си в много други области.

Най-известната верига за бързо хранене всъщност има дълга история с обвинения в сексуален тормоз.

През 2008 г. франчайз ресторант в Колорадо се съгласява да плати общо 505 хил. долара на група жени служители като част от извънсъдебно споразумение.

Според обвинението тийнейджърки, които са работили в ресторанта, са били подложени на нечуван сексуален тормоз от мъжете супервайзъри. По техни твърдения въпросните мъже си позволявали да ги опипват по задните части, да им предлагат секс в замяна на услуги и дори да хапят гърдите им.

След това, през 2011 г. собственикът на ресторант в Уисконсин попада под ударите на закона, тъй като служителки се оплакват, че мениджърите правят нецензурни коментари и неприлични предложения, целуват ги и ги опипват без съгласието им.

Някои от жертвите отново са тийнейджърки в гимназиален курс. Случаят е разрешен с извънсъдебно споразумение на стойност общо 1 млн. долара.

Това са само малка част от случаите, които Комисията за равни възможности за заетост разглежда.

Огромен процент от жените са принудени сами да водят съдебните си битки, което е изключително трудно за нископлатени служители като тези във верига за бързо хранене. Много от тях са и твърде млади, което допълнително затруднява преследването на законовите им права.

Затова уволнението на Истърбрук - човек, който е бил в доброволна романтична връзка - далеч не убеждава служителите на McDonalds, че настъпва някаква фундаментална промяна.

Новините

Най-четените