Вилата на Медведев - три пъти по-голяма от Кремъл

Фондът за борба с корупцията на Алексей Навални публикува разследване, в което за пръв път показва вилата на премиера на Русия Дмитрий Медведев.

Става дума за имението Миловка, която се намира на няколко километра от центъра на град Пльос.

Информацията за редовните посещения на Медведев и семейството му в Миловка беше известна и досега, но никога преди не бяха публикувани снимки на самата резиденция, която е обградена с 6-метрова ограда.

В блога на Навални са качени кадри, заснети с дрон над имението.

Опозиционерът посочва, че площта на комплекса е цели 80 хектара - "три пъти колкото Кремъл или 30 пъти колкото Червения площад".

На територията му се намира частно пристанище с излаз на р. Волга, склон за ски-спускания, три вертолетни площадки, няколко къщи, хотел и други сгради и паркови обекти - включително гигантска шахматна дъска и къщичка за патици.

Самата историческа вила Миловка е централната къща в комплекса и е затворена с допълнителни ограждения. Стойността на реставрацията и строителството в останалата част от имението се оценява на 25-30 млрд. рубли (330 млн. евро), твърди Навални.

Според разследването целият имот принадлежи на фондация "Дар", която го е закупила със средства, предоставени от акционерите на компанията "Новатек" под формата на дарения за "благотворителност".

Фирмата е вторият по големина производител на природен газ в Русия. От тези средства е платена реставрацията на имението и строителството на останалите обекти.

Фондация "Дар" е тясно свързана със съпругата на Медведев - Светлана, а председател на надзорния й съвет е съученикът на премиера Иля Елисеев.

През 2011 г. комплексът е включен във Фонда за опазване на историко-културното наследство. Това означава, че формално имотът не е собственост на Медведев, но той продължава редовно да отсяда в него, което се потвърждава и от активността му в социалните мрежи.

Говорителката на Медведев Наталия Тимакова обяви, че имотът в Пльос не принадлежи на министър-председателя.

Тя отбеляза, че обектите, в които "Медведев се разполага поради временно или постоянно местожителство", се намират под охраната на Федералната служба за сигурност - независимо дали са хотели или резиденции, държавна или частна собственост.

"Посочените обекти, както и другите обекти на времнно местожителство, не са собственост на Дмитрий Анатолиевич Медведев и не се използват от него или от семейството му на друго правно основание, например под наем", каза Тимакова.

Алексей Навални обаче продължава да твърди, че историята на имението е видим пример за корупционна схема.

#1 1Sion1 17.09.2016 в 20:49:27

И?!

#2 e-mil 17.09.2016 в 21:47:58

Всъщност московският Кремъл не е много голям - около 270 декара. За сравнение само паркът на двореца "Врана" е почти 1000 декара. Очевидно новината е в корупция за милиони евро, а не в големината на имението. Впрочем по днешния курс 30 млрд рубли са почти 412 млн евро, а не 330 както пишете.

#3 Люба6а 18.09.2016 в 00:19:41

и ако Моше не се облажи,то кой друг в комунистическия кочур?!нали затова и революцийка спретнаха,избиха кажи-речи над 30 000 000 ,ама те всички се оказаха "народни"врагове

#4 7 18.09.2016 в 11:04:58

Да, най-добре си е така- държавата да се грижи за поддръжката на имота, а ти само да го ползваш...

#5 Шамито 18.09.2016 в 14:28:13

Принцип в курвенската демокрация.Когато си в опозиция всички власт имащи са корумпета.Ако не вярваш проверявай.Когато си на власт всичко е законо съобразно.Ако не вярваш проверявай.Свобода браточки до откат.

#6 7 18.09.2016 в 15:02:46

Шамито, а в диктатурите как е?

#7 Dox 19.09.2016 в 01:01:37

Седмаче, Диктатурите са навсякъде. Щях да те питам защо още не си го разбрал, но мисля, че се сетих - в седми клас е все още рано да се проумеят някои неща. Но това не пречи да получиш информация, която да осмислиш /надявам се/ след 7-8 години. Стига да си паметлив. И така, Седмаче, има разни видове диктатури, с разни нюанси, но най-общо диктатурите са два типа - открити и скрити. Като всичко на този свят и двата типа си имат положителни и отрицателни страни. Откритите диктатури, Седмаче, имат различни форми - например - монархия. Или пък - социализъм, с една единствена, права във всичко партия, чийто лидер, както се досещаш, никога не греши. Както Царя или Краля. Той, Седмаче, е прав дори когато греши. Положителното при този вид диктатури, Седмаче, е че управляващият /Цар, Крал, Председател на Държавния съвет и пр./ се вижда от всички, защото той се легитимира явно пред всички, като им казва, че всичко зависи от него. Правейки така, е ясно за всички, че съответно той е и отговорен за всичко, без значение дали това е възможно или не. Казано с други думи, при откритите диктатури е ясно къде и от кого може да се търси сметка, разбирай - отговорност. Скритите диктатури, Седмаче, /сигурен съм, че вече надушваш разликата/, са като откритите, с единствената разлика, че не е известно кой е този, от който зависи всичко. Т.е. този, дето следва и да е отговорен. Обикновено той не е един, а са няколко /чичковци/. За да останат скрити, се налага чичковците да прибягват до различни похвати. Най-често те се крият зад едни други чичковци и лелички, които се наричат депутати, парламентаристи и пр. От последните се изисква да дадат всичко от себе си, за да създадат в народа илюзията, че всичко зависи от тях и следователно от народа, защото той ги избира. Онези, първите чичковци /дето се крият, де/ никой не ги избира, защото те самите никога няма и да го допуснат. За да се елиминира всякаква вероятност имената им да попаднат на първите страници на вестниците е предвидена и втора предпазна верига, която се нарича "Съдебна система". Тя следва да обере и попие всякакви утечки, ако се появят пукнатини при първата предпазна верига - депутатите. Така, Седмаче, при този вид диктатури се постига уникалната възможност една малка група от хора да прави каквото си иска /свобода бе/, без да носи за това никаква отговорност. Ако все пак се наложи такава да бъде понесена - за това са и двете предпазни вериги. И тъй като този вид диктатури съществуват благодарение на илюзията, те се наричат демокрации. След всичко изложено до тук, искрено се надявам да си получил изчерпателен отговор на въпроса: "А как е при диктатурите?".

#9 7 19.09.2016 в 09:08:00

Благодаря за прекрасното изложение. Излиза, че едни добри чичковци и лелки се надпреварват с други също толкова добри чичковци и лелки. И вие сте за едните, а вашите противници- за другите... -Щом са една стока, за какво е всичкият този напън? Май никой няма решение на проблема...

#11 7 19.09.2016 в 10:08:57

Е, а да не би да са ме канили във въпросната вила на Медведев...или пък в двореца на някой съветс...упс- руски олигарх? Значи излиза, Павурче, прав сте, но само наполовина. А наполовина работа не се върши, нали? Всеки обвинява другия- никой не гледа той самият какви ги е надробил. Но отстрани всичко си личи.

#13 7 19.09.2016 в 10:29:15

Ами,правилно, който иска пресни банани- да си насади или да ходи в Африка/Латинска Америка. Всички искаме наготово... Иначе- на мен в Европа ми харесва. Не ми се живее в обща политическа единица с Иран, Пакистан, Афганистан и пр. Ако някои толкова ги влече- защо не харесват мигрантите- те нали оттам идват и тамошната култура носят? И с Китай в една държава не ми се иска - не ми харесва др. Мао, не обичам ориз и... очите ми са с друга форма...

#16 7 19.09.2016 в 10:49:04

Оттука не мърдам. Ще гледам развитието на световните цирково- театрални процеси от централна ложа "България". Пиесата е малко сложна предвид смесения жанр, но зрелището си струва... Надявам се, също така, драматурзите на различните актове да се разберат за финала-ако може трагичният елемент да не доминира толкова, защото иначе публиката ще ги освирка и едните, и другите- а сценаристите и от двете групи, горките, явно друго да работят не умеят-дори да берат банани ги мързи, какво остава за саденето...

#17 7 19.09.2016 в 10:54:26

Да, Павурче, сложен избор- м/у етилен и био-калашник...

#18 Nikkor 19.09.2016 в 16:37:11

Аз кат гледам снимките, чини ми се вилата на Медвед да е 300 пъти по-малка от Кремъл, ама нейсе. Като сте рекли 3 пъти по-голяма, така да е. Блажени са верующите.

#19 7 19.09.2016 в 17:04:08

Никкор, Нали гледаме едно и също нещо?- Луксозен вилен комплекс от 7 сгради, на 80 декара площ? (Явно Кремъл е на около 25 дка. ) Но, ако много се налага, да кажем на черното-бяло. ПП Спокойно, американските милиардери също имат огромни имения. Е, сигурно не са поддържани от държавата, но това е въпрос на традиция...

#20 Dox 19.09.2016 в 18:32:43

Седем, В коментар 9 казваш и питаш интересни неща, та реших да отговоря. Не сме за едните /чичковци и лелички/ или против другите. За нашите противници не знам. По-скоро сме против едните и другите или ЗА едните и другите, но само при условие, че подходящо съчетаем някои положителни страни и от двата вида диктатури, при ясно дефинирана цел. Казвам някои, защото според мен не всички са приложими за нашите условия. Но това е друга, дълга тема. Във всеки случай, много хора недоумяват, как така е възможно човек да отхвърли и двата вида диктатури? Ами как - както е възможно например да откажеш да ядеш, ако на масата ти предлагат две манджи, които са развалени и миришат ужасно. А относно това, за какво е целият този напън? Приеми го като естествена реакция да се застане в опозиция, когато някой изпадне в телешки възторг и очевидно конюнктурно венцехвали едно и пак толкова конюнктурно хули друго. В случая нямам пред вид точно теб. Считам те за доста умерен в сравнение с някои кресльовци и креслици тук. Казваш, че май няма решение на проблема. Ами, или няма, или ако има, то ще е бая сложно, защото и проблема с течение на годините е усложнен до немай къде. А нали знаеш, че сложните проблеми не се решават с прости решения. Те могат само допълнително да ги усложнят. И все пак, знам за един, който имал бързо и ефикасно решение на всякакви проблеми. Разправят, че виждал и чувал всичко и бил невероятно търпелив. Решението му било изключително просто - събира четирите краища на покривката и създаваната с хилядолетия пъстроцветна пясъчна мозайка се превръща в купчина пясък с неопределен цвят. След това я изхвърля в реката и започва отначало.

Новините

Най-четените