Новината за задържането на бившия френски президент и откарването му в полицията успя да обиколи медиите по цял свят. Френските власти разследват възможното либийско финансиране на неговата предизборна кампания през 2007 г., вкарала го в Елисейския дворец.
Тъмни облаци се събират над главата на бившия държавен глава на Франция, след като полицията го държа повече от 12 часа, за да дава показания пред следствието, а на следващата сутрин се яви отново пред следователите, за да се продължи с разпита.
Адвокат Уилям Бурдън, президент и основател на антикорупционната асоциация Шерпа, разчита случаят да бъде разнищен, пише френското издание Le Parisien.
"Не мога да си представя, че арест на бивш президент на републиката не е подкрепен от солидни доказателства. Делото се разглежда от трима опитни съдии. Има петгодишно разследване, белязано от различни препятствия, от закон на омерта. Свидетелите излязоха на преден план, после изведнъж се изпариха, срещу някои имаше и заплахи. Ако съдиите смятат, че Никола Саркози трябва да е в ареста, предвид важността и решителността на доказателствата, събрани срещу него, значи е така", коментира Бурдън.
Бившият френски президент и вече починалият либийски лидер имат сложни взаимоотношения. Малко след като идва на власт през 2007 г., Саркози е критикуван, че е домакин на визита на Кадафи, по време на която либийският лидер опъва своята бедуинска палатка до Елисейския дворец. Първото посещение на Кадафи при западен лидер от десетилетия е последвано от подписването на няколко бизнес сделки.
Паралелно с това именно Саркози и жена му Сесилия бяха медиатори за освобождаването на арестуваните български медици в Либия, обвинени в заразяването със СПИН на либийски деца.
Именно обаче намесата на Франция във водените от НАТО бомбардировки срещу Кадафи спомогнаха изключително много за падането на либийския лидер от власт.
Сега обаче темата за отношенията между тях отново се връща на преден план, макар обвиненията за либийско финансиране на първата президентска кампания на Саркози далеч да не са нещо ново.
Още през 2011 г. синът на Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам, каза в интервю за Euronews, че Саркози е станал президент с пари, дадени му от либийския лидер. Тогава той поиска от френския политик да си признае за подкрепата или да върне парите.
"Саркози тряба да върне парите, които взе от Либия, за да финансира предизборната си кампания. Ние разполагаме с всички банкови документи и сметки и сме готови да разкрием всичко. Първото нещо, което искаме от този клоун, е да върне парите на либийския народ. Той получи помощ, за да може да им помогне. Но той ни разочарова: да ни върне парите. Разполагаме с всички банкови данни и документи за операциите по прехвърлянето", коментира тогава синът на Кадафи.
През май 2012 г., осем дни преди втория тур на президентските избори във Франция, разследване на френското издание Mediapart излезе с информация, че Кадафи е дал на Саркози 50 млн. евро за предизборни разходи. Като доказателство на сайта на агенцията бе публикувано постановление за предоставяне на тези пари, подписано от бившия либийски външен министър Муса Куса.
Още тогава Елисейският дворец отрече твърденията, а самият Саркози ги отхвърли като смехотворни. Година по-късно обаче две събития всяват още повече смут по темата.
От една страна френските власти започват разследване за либийската връзка в избирането на Саркози за президент. От 2013 г. насам френските следователите проучват твърдения, че режимът на Кадафи тайно е дал на Саркози общо 50 милиона евро - сума, която би надхвърлила повече от двукратно максималния допустим бюджет за предизборна кампания, който навремето бе 21 милиона евро.
Освен това предполагаемите плащания биха били в нарушение на френските правила срещу финансирането от чужбина и за деклариране на източника на средства за предизборни кампании.
Другият, не по-малко важен фактор е интервюто на френско-ливанския бизнесмен, посредник и оръжеен търговец Зиад Такиедин, близък до режима на Кадафи, пред Mediapart и последвалите му показания пред френските власти.
В него бизнесменът казва, че сам е занесъл 5 млн. евро от либийския лидер на тогава все още кандидата за президент на Франция. По негови думи той е направил три пътувания от Триполи до Париж в края на 2006 г. и началото на 2007 г. като във две от пътуванията той е предавал куфарчета с пари на началника на кабинета на Саркози – Клод Геан, и един път – лично на кандидата за президент. В куфарчетата съответно е имало по 1,5 млн. евро до 2 млн. евро на банкноти от по 200 и 500 евро.
По думите на Такиедин той е получавал парите лично от Абдула Сенуси - бивш шеф на вътрешното либийско разузнаване от 80-те години и приближен на Муамар Кадафи.
Самият Сенуси е сочен за дясна ръка на бившия либийски лидер и един от хората, които през 2011 г. нарежда бомбените удари срещу протестиращи, както и набирането на наемници. Той на практика е и сред отговорните за заразяването на либийските деца със СПИН, приписано впоследствие на българските медици.
Впоследствие Зиад Такиедин потвърждава думите си и пред френските власти, разкривайки че при едно подготвено от него посещение в Триполи през октомври 2005 г. между Саркози, тогава министър на вътрешните работи на Франция, и либийския лидер Кадафи било сключено тайно споразумение, предвиждащо финансирането на предизборната кампания на Саркози две години по-късно. В замяна на това в Елисейския дворец ще се появи човек с благосклонно отношение към северноафриканската страна.
Самото разследване е фокусирано върху доказателствата, осигурени от Такиедин.
В началото на 2018 г. британските власти задържаха в Лондон френския бизнесмен Александър Джури за измама и пране на пари въз основа на издадена от Франция европейска заповед за задържане.
Ролята на Джури в Либийската схема за финансирането на кампанията на Никола Саркози се разглежда през призмата на съмнителната продажба през 2009 г. на вила в Мужен на френската Ривиера за около 10 милиона евро на либийски фонд, управляван от бившия финансов министър на режима на Кадафи Башир Салех.
Следователите подозират, че истинският собственик и продавач на вилата е бил френският бизнесмен Александър Джухри, който се е договорил със Салех за определяне на "силно завишена" покупна цена. Джухри е заподозрян, че е играл роля в незаконната схема за финансиране на кампанията на Саркози.
За бившия не за пръв път има проблеми със закона. През лятото на 2014 г. Саркози бе задържан от полицията за превишаване на пълномощията. Тогава той бе обвинен и в търговия с влияние.
През февруари 2016 г. му бяха повдигнати предварителни обвинения от френски магистрати по подозрение в прекомерни разходи на неуспешната му кампания за преизбиране през 2012 г. покрай т.нар. афера "Бетанкур", заради което ще бъде съден.
Отдавна е ясно че съсипаха либия заради това и интересите на батко.