Столицата на ИДИЛ рухва. Територията й, която някога беше с размерите на държава като Португалия, вече е стеснена до няколко аванпоста. Оцелелите лидери на групировката в момента се укриват.
Вместо обаче да обявят "Ислямска държава" и вирусната й идеология за победени, много експерти предсказват ново смъртоносно прераждане на джихадистката организация.
ИДИЛ има доказана история като бунтовническо движение, способно да издържи на масирани военни кампании, което все още набира поддръжници по света, готови да убиват от нейно име.
Лидерите на групировката показаха, че са подготвили планове за непредвидени ситуации, при които ще се върнат към корените си на партизански отряди, дори ако загубят териториите си в Ирак и Сирия. Групата няма нужда да контролира цели градове, за да вдъхновява терористични атентати от т.нар. "самотни вълци". Тази стратегия вече беше приложена с унищожителен ефект в Манчестър, Берлин, Стокхолм и др.
Планът на джихадистите е следният: временно отстъпление и изчакване на местните им врагове да отпуснат захвата върху отнетите територии.
Това ще им даде време да преизградят мрежите си, като същевременно вдъхновяват последователи по целия свят да продължават да се борят с враговете им отвъд границите на Близкия Изток.
Въпреки че коалиционните сили успяха да превземат Ракка - столицата на самообявения от групата халифат - експертите се опасяват, че ИДИЛ разполага с терористични групи под прикритие, които вероятно са се прегрупирали много преди да се натрупат пораженията на бойното поле.
В Ирак службите за сигурност очакват нови вълни от самоубийствени атентати срещу цивилни. Дори властите да предотвратят планираните атентати, подобни на касапницата в Париж през ноември 2015, няма почти никакъв начин да спрат изолираните бойци на ИДИЛ - „самотни вълци", вдъхновени или провокирани от онлайн пропагандата на групировката.
Андрю Паркър, директор на британската разузнавателна служба MI5, предупреди преди дни, че заплахата от тероризъм във Великобритания остава „сериозна и многоизмерна, еволюира бързо и действа в мащаби и темпове, каквито не сме виждали досега".
Службите в Европа и САЩ са наясно с възможностите за атака, които ИДИЛ запазва в момента. Не всички обаче са на едно мнение по въпроса дали привлекателната сила на идеологията ще бъде засегната от поредицата тежки военни поражения.
Генерал Джоузеф Дънфорд-младши, председател на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, прогнозира преди месец, че загубата на територии ще доведе и до разочарование сред бойците на организацията.
Други специалисти обаче не са толкова големи оптимисти. Те дават за пример реч на покойния говорител на "Ислямска държава" Абу Мохамед ал Аднани, в която той приканва последователите на групата да продължават борбата с всички налични средства „като стегната и гъвкава бунтовна сила", за разлика от мастодонта, в който ИДИЛ се беше превърнала.
"Истинското поражение е загубата на волята и желанието за борба. Те ще надделееят само ако могат да премахнат Корана от сърцата на мюсюлманите", казваше Ал Аднани.
Способността на групата да разпалва религиозна война на база на политическото недоволство от страна на сунитите в Ирак, непредставени в доминираните от шиити власти, вече я спаси веднъж през 2007-2008 г.
В момента, в който американските сили се оттеглиха от Ирак през 2011, разузнавателните данни показваха, че не повече от 700 бойци членуват в предшественика на ИДИЛ - „Ислямска дръжава в Ирак". Групировката се смяташе за толкова незначителна заплаха, че наградата за залавянето на нейния лидер спадна от $5 млн. до $100 000.
Нужни бяха само три години, за да успеят същите тези „остатъци" от джихадстката организация да се прегрупират и да започнат да вилнеят в Ирак и Сирия. Тогава ИДИЛ обяви ислямския халифат от средиземноморския бряг на Сирия почти до иракската столица Багдад, като се превърна в най-богатата и най-страховита терористична групировка в света.
Дори след загубата на повечето от тези територии, в момента организацията е много по-силна сега, отколкото при изтеглането на американските сили от Ирак преди 6 години.
Към момента групировката разполага с между 6000 и 10 000 бойци в Ирак и Сирия. Това е над 8 пъти по-сериозна бойна сила в сравнение с периода от 2011 г.
ИДИЛ остава много силна организация с много симпатизатори. Идеологията й е утвърдена, а мрежата й е солидна. Тя има още много ресурси, на които да разчита, дори когато губи физически територии.
Групировката е изградила и мощна мрежа в социалните медии, която й позволява без физическо присъствие да разпространява пропаганда, да поема отговорност за терористични атентати, и не само да вдъхновява атаки, но и да помага в планирането и изпълнението им от разстояние.
Голям процент от нейните терористични атаки на Запад в последните години са извършвани от мъже, които комуникират онлайн с посредници от ИДИЛ, получават подробни инструкции чрез криптирани съобщения, но никога не са се срещали с „менторите" си.
Групата продължава да сее хаос дори и докато губи територии. Само през 2017 г. тя пое отговорност за три терористични атентата във Великобритания, причинили смъртта на общо 37 души, за взрива в нощен клуб в Истанбул на Нова година, при който загинаха 39 души, и за няколко удара в още седем държави.
Докато през август 2017 г. групата губеше контрола над Мосул, втория по големина град в Ирак, беше организиран атентата в центъра на Барселона, при който загинаха 13 души. ИДИЛ показно декларира, че няма намерение да се предаде.
Нещо повече: твърде прибързано е да се твърди, че "Ислямска държава" остава без никакви територии.
Теренът й в Ирак и Сирия наистина намалява, но все пак тя продължава да държи под контрол площ от близо 10 000 кв.км по долината на Ефрат от двете страни на границата между Ирак и Сирия. Американски и иракски военни вярват, че ядрото от лидери на организацията се е укрило именно в пустинните райони по границата.
Същевременно поделенията на ИДИЛ в Северна Африка и Азия все още действат. Лагерите й в Източен Афганистан остават като цяло незасегнати, въпреки последните американски военни удари.
Някои райони, които преди бяха обявени за освободени, претърпяха завръщането на бойците от ИДИЛ. В Либия, където групата беше изтласкана от 150-километровата ивица по бреговата линия в края на 2016, бунтовниците наскоро публикуваха видео, в което показват как техни бойци се разполагат в нов контролен пункт. Далеч от корените си в Близкия Изток, групата продължава да се разраства в други точки по света.
Във Филипините местни техни съюзници контролираха град Марави в продължение на месеци. В Западна Африка бунтовниците стават все повече и навлизат в нови територии, които преди бяха контролирани от "Ал Кайда".
Ако ИДИЛ започне да залязва, други джихадистки организации са решени да запълнят останалия след нея вакуум.
"Ал Кайда", чиято привлекателност за млади бойци беше засенчена от технологично грамотния нов халифат на "Ислямска държава", очаква с нетърпение шанса си за завръщане.
По-старата терористична група призовава последователите си да се преориентират от бойните полета в Близкия Изток и да заложат на атентати в САЩ и други чужди територии.
А начело на групировката вече има нов харизматичен лидер: 27-годишния Хамза бин Ладен, син на ликвидирания през 2011 г. Осама бин Ладен.