Битката за новите правила за авторското право в ЕС сблъска личности като легендарния музикант Пол Маккартни и актьора Стивън Фрай. Залогът наистина е висок - текстовете заплашват да променят условията за публикуване в онлайн-среда в целия свят. Вдигането на дебата се превърна в повод за лобистка война между гиганти като Google и Facebook, и притежателите на лицензи като медийни групи, издатели и музиканти.
Противоречията принудиха депутатите от Европейския парламент да направят крачка назад - с 318 срещу 278 гласа ЕП реши да върне за преразглеждане промените, които целят да осъвременят защитите на авторското право.
Така процесът по преработка на Директивата за авторското право се отваря наново, въпреки че Комисията по правни въпроси на ЕП вече одобри промените. Досега позицията на правната комисия се приемаше като достатъчна препоръка за изпращането на проектозакона до нивото на финални преговори между парламента, Европейската комисия и страните-членки.
Маккартни се опита да повлияе на гласуването, като се включи в дебата с отворено писмо до евродепутатите в подкрепа на промените.
"Музиката и културата имат значение. Те са нашето сърце и душа. Но те не се случват просто така: изискват тежък труд от много хора. Важното е, че музиката създава и работни места, и икономически ръст, и дигитални иновации в цяла Европа.
За съжаление, разликата в стойността заплашва съществуването на музикалната екосистема. Имаме нужда от интернет, който е справедлив и устойчив за всички. Днес обаче някои платформи за публикуване на съдържание от потребителите отказват да компенсират справедливо артистите и всички създатели на музика за труда им, въпреки че го експлоатират за собствена печалба. Това е разликата между стойността, която платформите извличат от музиката, и стойността, която плащат на създателите", се казва в писмото на бившия член на "Бийтълс".
In this digital era more and more copyright-protected works are available illegally and without the consent of their owner-that's a problem! Check @PaulMcCartney's letter to the @Europarl_EN in support of fair compensation for, and protection of intellectual property. #copyrights pic.twitter.com/BhUbpMTXFJ
— EPP Group (@EPPGroup) July 4, 2018
"Предложената Директива за авторското право обръща внимание на тази разлика и ще помогне да се гарантира устойчиво бъдеще за музикалната екосистема и нейните създатели, фенове и дигитални музикални услуги", твърди Маккартни, като призовава ЕП да гласува за критичните промени.
В лагера на защитниците на директивата влезе и френският музикант Жан-Мишел Жар, който преди седмица се застъпи за по-строго прилагане на защитните механизми за авторското право в онлайн-среда, за да може изпълнителите и композиторите да бъдат компенсирани адекватно на приноса им.
В опозиция на Маккартни и Жар се оказаха хора като актьорът Стивън Фрай и писателят Нийл Гейман. Те твърдят, че новите правила и технологиите за засичане на нарушения на авторското право могат да доведат до цензура на интернет и потребителското съдържание.
"Не вярвайте на отвратителните преструвки, че (директивата) ще защити притежателите на авторски права. Става дума за даване на власт в ръцете на медийните корпорации. Можем да го спрем!", написа Фрай в Twitter-профила си преди дни.
#Article13 threatens EU creators, leaving us vulnerable to censorship in copyright's name. Don't believe the creepy pretence that it's there to protect © holders. It's about putting power in the hands of media corporations. We can stop it! Contact your MEP https://t.co/xwFpzW6sIY
— Stephen Fry (@stephenfry) June 28, 2018
Критиците на поправките вече събраха 750 000 подписа в петиция, озаглавена "Спаси своя интернет".
Wikipedia, която вероятно няма да пострада значително от промените, също се включи в протестите, като затвори италианския си сайт.
"В момента се обсъжда за приемането на европейска директива, която ще задължи онлайн платформите и останалите доставчици на интернет услуги да контролират и филтрират потребителски генерираното съдържание. Свободният интернет, в това число и Уикипедия, е под заплаха! Информирайте се за проблема и покажете, че не сте съгласни!" - това съобщение посреща и всеки потребител на българоезичната версия на онлайн-енциклопедията.
До този момент нямаше случай, в който Правило 69C успешно да върне дигитално досие за преразглеждане.
Този път обаче се оказа различен.
Всички големи политически групи в ЕП, включително ЕНП и ПЕС, се борят с вътрешно разделение по въпроса за реформата на авторските права. Повечето малки партии - Зелените, Европейската обединена левица и Европа на свободата и пряката демокрация, гласуваха против.
Отхвърлянето на текста означава, че всички 751 евродепутати ще трябва да прекарат следващия месец в преглед на евентуалните нови поправки на предложението, а прегласуването ще бъде насрочено за септември.
Ако настоящият текст беше одобрен, щеше премине директно на нивото на тристранното обсъждане, а там по-скоро ще се запазят всички противоречиви членове, които дават повече власт на артистите и издателите.
Европейската комисия отхвърля критиките за "опит за налагане на цензура" или война срещу потребителите. Въпреки това кампанията срещу предложените текстове беше достатъчно активна, за да накара стотици хиляди граждани на ЕС да пишат на представителите си в Брюксел с настояване да не подкрепят промените.