Ако погледнем изказването на руския президент Владимир Путин от тази сряда, в него като че ли може да намерим потвърждение за нещо, което международните експерти по оръжие вече подозират - огромният взрив във военен обект в Северна Русия, предизвикал скок в нивата на радиация, е резултат от тестовете на нова оръжейна система.
Руският лидер не посочи името на оръжието, но следите от доказателства показват, че тестът от 8 август, който беше отговорен за най-сериозното излъчване на радиация след ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г., е свързан с 9M730 "Буревестник" - или SSC-X-9 Skyfall, както е кодовото име за ракетата, дадено от НАТО.
Тази теория се засили във вторник, когато говорителят на Путин Дмитрий Песков потвърди, че тестът е бил част от разработките на Русия за нова балистична ядрена ракета.
И все пак не всички са убедени, че експлозията е резултат от тестовете на бойна ракета. Майкъл Кофман, експерт по Русия към Центъра за военноморски анализи (CNA), коментира, че макар да е безспорно, че тук става въпрос за военен тест на ядрен реактор, няма достатъчно доказателства, че това са именно ракетите "Буревестник".
"Русия има доста различни оръжейни проекти, както и няколко различни ядрени енергийни проекта", каза Кофман. По думите му е възможно това да е тест на компонент от друг оръжеен проект.
Каквато и да е причината за експлозията, експертите по контрол на оръжията остават скептични за това, че Русия разполага с парите и техническото ноу-хау, за да превърне "Буревестник" в реалност.
Според Иън Уилямс, заместник-директорът на проекта за противоракетна отбрана в Центъра за стратегически и международни изследвания, това може да се приеме за опит на Кремъл да заблуди международната общественост, че разполага с по-мощни оръжия отколкото е в действителност. Самият той е силно скептичен доколко Москва има капацитета за разработването и производството на точно тези ракети.
"Никоя друга държава дори не обмисля подобно нещо. Това е най-недоказаният технологично и вероятно най-скъпият в дългосрочен план оръжеен проект", казва Уилямс.
Независимо дали инцидентът наистина е бил свързан с новото оръжие - крилата ракета с ядрена мощност, за която Москва твърди, че ще може да лети около света с дни или дори месеци и да се изплъзва от американските противоракетни отбрани - забележките на Путин са само част от насочена кампания за възстановяване на имиджа на Русия като основен играч на световната сцена.
В своя реч от март 2018 г. за състоянието на Федерацията Путин разкри няколко ядрени оръжия, за които твърди, че ще направят американските ракетни щитове "безполезни". По време на презентацията Путин показа компютърна анимация на междуконтинентална балистична ракета, летяща около Земята, насочена към западния бряг на Флорида - област, за която медиите тогава отбелязаха, че се намира много близо до курорта, в който почива американският президент Доналд Тръмп.
Речта предизвика множество международни реакции, но и резонира в цяла Русия, където Путин се стреми да поддържа високия дух на избирателите си с обещания за глобална сила и оръжейна мощ.
"За онези, които през последните 15 години се опитват да ускорят надпреварата по превъоръжаване и търсят едностранно предимство срещу Русия, въведоха незаконни ограничения и санкции от гледна точка на международното право, целящи да ограничат развитието на нашата нация... Ще кажа това: Всичко, което се опитахте да предотвратите чрез тези си политики, вече се е случило. Никой не може да удържи Русия. Никой не искаше да ни слуша. Затова ще слушате сега", заяви тогава гръмко Путин на фона на аплодисментите на депутати, магистрати и представители на обществеността и църквата.
Сред презентираните тогава оръжия попадат ядрено торпедо, както и свръхзвуково оръжие, чиято скорост надвишава няколко пъти тази на звука. Нещо, което тези оръжия споделят помежду си, е фактът, че са проектирани да избягват системите за противоракетна отбрана на САЩ, което подсказва къде се крият опасенията на Кремъл за отбраната на Русия.
"Мисля, че в по-общ план Русия се страхува от системите за противоракетна отбрана на САЩ“, заяви Джеймс Актън, съдиректор на Програмата за ядрена политика в Международния мир на Карнеги.
Путин отдавна обещава на руснаците да възвърне величието на страната на световната сцена. Без икономическата мощ и населението на съседен Китай или дипломатическата сила на САЩ, руското ядрено оръжие изигра огромна роля в изграждането на представата за Велика сила на страната.
"Ако Русия не разполагаше с всички тези ядрени оръжия и сравнително напреднала военна система, какво биха имали друго (за да се похвалят)", коментира Уилямс.
Кои са основните оръжия, които Русия разработва:
Skyfall. SSC-X-9 Skyfall, както е обозначението на НАТО за ракетата 9M730 "Буревестник". Путин определи оръжието, неназовано през 2018 г., като ниско летяща стелт ракета, подобна на американски Томахоук, оборудвана с маломощна ядрена ракетна машина. Путин заяви, че има почти неограничен обхват и "непредсказуема траектория".
САЩ експериментират с разработването на подобно оръжие през 50-те и 60-те години на миналия век, като проектът е известен под името SLAM. В крайна сметка той е изоставен с мотивите, че постигането му е нереалистична цел. Русия може да стигне до същите изводи в периода на разработка.
"Залагам си парите, че Skyfall досега не е имала полеви тестове", коментира Джеймс Актън.
Satan II. 200-тонна междуконтинентална балистична ракета с обхват от 11 000 километра, SS-X-30 Satan II, чието оригинално руско название е РС-28 Сармат, в плановете на Кремъл се очаква да замени Р-36М от времето на Студената война. Путин заяви, че кратката фаза на ускорение на ракетата ще затрудни американските системи за противоракетна отбрана да я откриват и прихващат.
Poseidon /UGM-73 "Посейдон". През февруари Русия пусна първите видео кадри на така наречените ракети Посейдон - безпилотна ядрена подводница с миниатюрен ядрен реактор. Но Путин разкри за пръв път развитието на това оръжие по време на речта си от март 2018 г., твърдейки, че то може да се движи междуконтинентално на „екстремни дълбочини“ със скорост „многократно по-висока от скоростта на останалите подводници"
SA-N-9 Gauntlet /ЗРК "Кинжал". В онази си реч Путин също се похвали и ракетите "Кинжал" - свръхзвукова ракета, която може да носи както ядрени, така и конвенционални бойни глави. Според руския президент оръжието има обсег над 2000 километра и може да маневрира, за да избегне противоракетната отбрана на САЩ.