Опитвали ли сте да си представите как функционира един град - колко храна консумира на дневна база, колко месо, яйца, брашно и т.н. Колко вода потребява. От подобно упражнение може да ви заболи главата...
И все пак някой трябва да го прави. Особено ако става въпрос за един от най-големите и прогресивно развиващи се градове в световен мащаб, какъвто е Сингапур.
Защото град с такива размери и население определено консумира много, а в един момент това се превръща в проблем, който изисква своето решение.
Всеки ден Сингапур изразходва по средно над 1,6 млрд. литра вода, за да задоволи нуждите си. А прогнозите са, че тази цифра ще се удвои през следващите няколко десетилетия. Това огромно потребление създава сериозен натиск върху азиатския град и опасност, че в скоро време водните му ресурси ще започнат да се изчерпват.
Затова в момента там изключително сериозно залагат на изграждането на нова технология, която да спомогне за пречистването на вода от морето, за да може Сингапур да се подготви за черните дни на безводие.
"Сингапур наистина се превърна в глобален воден хъб. Но дори днес той внася блзо 40% от водата си отвън. А с изменението на климата все по-малко може да се разчита на тези водни доставки", казва Шейн Снайдер, изпълнителен директор на Института за изследвания на околната среда и водите в Нанянг в Сингапурския технологичен университет.
Бързата урбанизация и повишаването на глобалните температури правят достъпа до природни водоизточници все по-труден. Днес една четвърт от света живее в райони на силен воден стрес - естествените водни източници се изчерпват постепенно заради високата консумация. Експертите са на мнение, че човечеството консумира природните ресурси толкова бързо, че планетата не може да насмогне да ги възстанови.
Междувременно Сингапур, който е дом за повече от 5 млн. души, е покрит с фонтани, водохранилища и други водни съоръжения - включително най-високият в света закрит водопад - близо 40 метров дъждовен вихър, който изпомпва 38 000 литра вода в минута.
Въпросът е, че градът няма собствени естествени водоизточници, а вместо това разчита до голяма степен на рециклиране на вода и внос от съседните държави.
Изследователската база на Снайдер е едно от няколкото места, разработващи решения за проблема с водната зависимост на Сингапур. Надеждата е да се създадат проекти, от които да се облагодетелства целият град.
"Това, за което сме свикнали като надеждна вода, може бързо да се промени - затова трябва да сме подготвени, трябва да мислим предварително за инфраструктурата. Има голям стремеж да станем независими от водата, да контролираме собственото си бъдеще. И това до голяма степен зависи от технологиите, които разработваме", обяснява той.
За една от тези разработки - малка, черна гъба, наречена аерогел от въглеродни влакна - университетът твърди, че може да почиства най-общите отпадъчните води. Гъбата абсорбира 190 пъти теглото си в отпадъци, замърсители и микропластици.
Материалът се доразвива за комерсиална употреба от базирания в Сингапур стартъп EcoWorth Technology. Изпълнителният директор Андре Столц коментира, че компанията първо ще влезе на пазара на отпадни води в Сингапур, преди в крайна сметка да разработи този материал за разпространение в глобален мащаб.
"Вярваме, че потенциалното въздействие на продукта е много голямо", каза Столц и добавя, че гъбата позволява на компанията "да преобразува отпадъчните продукти в нещо със стойност".
Друга компания, WateRoam, вече прилага иновациите от Сингапур върху останалата част от региона.
Основана през 2014 г., WateRoam е разработила леко, преносимо устройство за филтриране, за което от компанията казват, че вече е осигурило чиста питейна вода на повече от 75 000 души в Югоизточна Азия.
Изпълнителният директор на WateRoam Дейвид Понг коментира, че един от най-иновативните аспекти на продукта е неговата простота.
"Продължаваме с този подход, защото гледаме на водата като на основен проблем и като основна стока... и в резултат на това се нуждаем от основна технология, с която да разрешим този проблем. Искаме хората, които са непрофесионалисти, не са инженери или еколози, да могат да вземат този продукт и интуитивно да знаят как да го използват", обяснява още той.
Устройството за филтриране на вода не е по-голямо от помпа за велосипеди, но въпреки това може да осигури чиста вода в селата от 100 души за срок до две години, твърдят от компанията.
"Благословени сме да имаме достъп до чиста питейна вода. Това е привилегия, която трябва да можем да изведем в останалата част на региона и да защитаваме идеята, че чистата вода е съществен аспект за живота на Земята", казва още Понг.