Без шега и без майтап Зеленский - украински актьор и комик, се оказва един от основните претенденти в ожесточената надпревара за президентските избори в Украйна. Близо 25% от украинците заявяват, че са готови да гласуват за него на предстоящия на 31 март вот.
В страната упорито продължава да се върти следната шега: "Години наред гласувахме за сериозни хора и получавахме фарс. Защо да не гласуваме за комик, пък да видим какво ще стане..." И като нищо мнозинството да се спрат именно на това решение.
Украинците все още са дълбоко разделение по отношение вота за президент. Около една пета от избирателите нямат все още представа за кого да дадат гласа си и дали въобще да отидат до урните. Причината за това е проста - сериозната загуба на доверие в правителството и политическия елит като цяло. Тази широко разпространена атмосфера на недоволство създаде ниша за един малко вероятен кандидат - комика Владимир Зеленский.
Рускоговорящ от южния град Кривой рог, той се е прицелил в гласовете на онези, които са разочаровани от статуквото в Украйна и от липсата на развитие на борбата с корупцията в страната. А силната му страна е това колко много се различава от останалите кандидати и от целия политически елит в Украйна от обявяването на независимостта й през 1991 г. досега.
Зеленский е съосновател на стендъп шоуто "Квартал 95", продуцент на сериала "Сватове" и герой от комедиите "Любов в големия град" и "Осем първи срещи". Най-забележителната му роля обаче е на... президент на Украйна. В сериала на неговата продуцентска компания "Слуга на народа" той игра е учител от провинцията, който заради масовата вълна на недоволство срещу корупцията бива избран за държавен глава.
В самото начало на сериала в половинминутен емоционален изблик, изобилстващ от нецензурни изрази, той се заканва на политическия елит, че "ще им даде да разберат" заради всички безобразията, с които постоянно се сблъсква украинският избирател. Видеото попада в интернет в навечерието на кампанията за избор на президент и така героят Василий Голобородко се оказва държавен глава на Украйна.
Сериалът тече от 2015 г. насам, а в новогодишната програма на стендъп шоуто си той решава и официално да обяви кандидатурата си за истинската надпревара. А надеждата му е, че достатъчно хора ще го асоциират с героя му Василий Голобородко - неопитен, но неподкупен на фона на цялото разочарование от политическата класа.
Зеленский набира средствата за кампанията си чрез крауд фъндинг, което му позволява да хване повече безплатно медийно време и да подсили публичния си профил през социалните мрежи.
За избирателите в цялата страна, но най-вече за онези в Югоизточна Украйна, които са най-тежко засегнати от продължаващия конфликт с подкрепяните от Русия сепаратисти, вота за Зеленски се явява като начин хората да покажат среден пръст на корумпираното политическо статукво.
А за украинците не липсват причини да дадат протестен вот. В момента страната е сред най-бедните в Европа и въпреки напредъка в дългосрочните реформи, ключовите сектори на икономиката продължават да бъдат доминирани от олигарси.
Корупцията на високо равнище остава ненаказана, а продължаващата война срещу сепаратистите в Логански и Донбас източва ресурси и създава чувство на разочарование. Пет години след революцията на Майдан, която отстрани бившия президент Виктор Янукович от властта, 70% от украинците смятат, че страната върви в погрешна посока.
Това обаче не означава, че пътят на Зеленски към властта няма да бъде изпълнен с още повече предизвикателства от този на телевизионния му образ в "Слуга на народа".
Един от основните му опоненти остава Юлия Тимошенко, която и сега запазва подкрепа от около 20%. Бивш премиер на страната, която е лежала и зад решетките заради ощетяващи държавата договори за доставка на газ, Тимошенко продължава да оцелява в украинския политически елит вече две десетилетия.
Известна като "газовата принцеса" заради ролята си в сенчести корупционни схеми с доставки на газ през 90-те години, тя може и да не е най-популярният и обичан кандидат, но това не означава, че не може да спечели изборите в ролята си на най-малко мразения кандидат.
И всъщност шансовете й са повече от добри, като се има предвид, че е почти сигурно, че победител няма да бъде излъчен още на първи тур. А на втори тур вече нищо не е сигурно.
Тя има високи негативи - 64% от украинците декларират негативно мнение за нея, което отразява нейния откровено спорен опит в управлението на страната, както и продължаващата кампания, свързваща я с руския президент Владимир Путин.
Същевременно обаче тя е ефективен популист, способен да предизвика опозиция на правителствената програма за строги икономии.
Освен това нейната партия Всеукраинско обединение "Отечество" е единствената с национално покритие, която може да се изправи ефективно срещу това, което хората наричат учтиво "административните ресурси" на президента Петро Порошенко - контролирания вот, медийния чадър над него и приближените му, както и още много други груби нарушения на изборното законодателство, които обаче са реалност в Украйна.
Самият Порошенко също определено не трябва да бъде отписван още. Въпреки че около 70% от избирателите заявяват, че не биха гласували за него, той продължава да има един сериозен коз (извън контролирания вот) - националистите. Реториката на Порошенко максимално се стреми да мобилизира патриотично ориентираните гласоподаватели, използвайки заплахата от руската агресия - нещо, което се усеща прясно след инцидента в Керченския проток от декември. А това не е за подценяване и все още може да убеди избирателите да го подкрепят. Неотдавнашното отделяне на Украинската православна църква от контрола на Москва може също да укрепи шансовете му.
За разлика от двамата си най-големи опоненти, Зеленски няма регионална партийна структура, която да мобилизира на терен избирателите да гласуват за него, нито може да използва хора в местните избирателни комисии, които да следят да не бъде ощетен в преброяването на гласовете.
Другият сериозен минус при него е връзката му с олигарха Игор Коломойский, който притежава популярния телевизионен канал "1+1". Именно там се излъчват и сериалите на Зеленский.
Проблемът с Коломойский е, че е въвлечен в правен спор с правителството за предполагаемото лошо управление на Приватбанк - най-голямата банка в страната, национализирана през 2016 г., което струва на данъкоплатците повече от 5 млрд. долара.
Нито пък Зеленски сам е непокварен от корупция. Разследващи журналисти наскоро разкриха доказателства, че неговата продуцентска компания "Квартал 95" печели пари от Русия чрез офшорна кипърска компания - нещо, което противоречи на собствените му твърдения, че е закрил всичките си бизнес начинанията в Русия.
И все пак, въпреки всичките му грешки и особености, Зеленски има шанс да стане президент. Последните проучвания сочат, че той е единственият кандидат с добри шансове да победи Тимошенко на евентуален втори тур на изборите. Очаква се тогава гласоподавателите, които подкрепят Порошенко, масово да се обърнат срещу газовата принцеса и да се обединят.
Единственият друг кандидат, който се доближава до подобен резултат, е бившият министър на отбраната Анатолий Гриценко, който се опитва да обедини демократичната опозиция, но на фона на една доста скучна кампания, която едва ли ще го доведе до втори тур.
Засега остава невъзможно да бъде предвиден изходът от изборите в Украйна, но едно е сигурно - кампанията определено няма да бъде чиста.
Тролове, мръсни трикове, купуването на гласове и калните кампании в медиите вече са част от играта. И макар това да води до откровено грозни настроения, очевидно излиза от полза за Зеленский, който се опитва да се покаже различен от останалите. Дали ще успее - ще се види на самите избори.