Източният "криптонит" за наследничката на Меркел

Анегрет Крамп-Каренбауер отива на изток. Наследничката на Ангела Меркел начело на германските християндемократи тази седмица е на посещение в източните германски провинции преди местните избори. И тя влага доста усилия в тези срещи, тъй като те може да решат политическото й бъдеще.

Бастионът на социалдемократите Бранденбург и Саксония, където от обединението на двете Германии в началото на 90-те ХДС участва в местната управа, излизат на избори за провинциален парламент. А това резултатите от тези избори може да доведат до нови трусове в управляващата коалиция, тъй като прогнозите показват, че и на двете места християндемократите ще претърпят тежки поражения.

Сега Крамп-Каренбауер (известна вече и под съкращението АКК) в последните дни на кампанията има пред себе си почти невъзможната меисия да ограничи щетите до минимум и да запази първото място на ХДС в Саксония.

За новоизбраната лидерка на най-голямата дясна германска партия, която е израснала и изградила политическата си кариера в далечните райони на западна Германия, бившите територии на ГДР са почти чуждестранна територия. Въпреки това, ако ХДС изгуби сериозен дял от гласовете там, "Изтокът" може да сложи бърз край на надеждите й да стане следващият канцлер на Германия.

Лошите резултати биха провокирали дебат дали AKK е способна да бъде успешен канцлер. След поредица от политически гафове в последните месеци, някои от членовете на партията вече си задават този въпрос.

Проблемите започнаха през март, когато шега на Крамп-Каренбауер по време на карнавал беше възприета от някои хора като хомофобска. После, след като ХДС претърпя сериозен срив в резултата си на изборите за Европейски парламент, тя обвини затова млад YouTube влогър, който дни преди вота публикува критично към управляващата партия видео, пожънало огромен успех. И, което прави нещата още по-зле, лидерката на ХДС заяви, че подобно съдържание трябва да бъде цензурирано за в бъдеще, което я изложи на критики, че иска да налага контрол върху свободата на словото.

Междувременно реториката за закон и ред, която Крамп-Каренбауер започна да използва по теми като миграцията, целяща да даде рамо на дясното крило на ХДС и да спре възхода на популистката "Алтернатива за Германия" (AfD), даде обратен ефект, като тласна умерените гласоподавателите на CDU към Зелените.

Подкрепата за Зелените нараства значително, откакто Крамп-Каренбауер оглави християндемократите, като сега техният резултат е почти равен на този на ХДС.

Въпреки че голяма част от подкрепата за Зелените идва от недоволни бивши социалдемократи, партията също така привлича немалко гласове и от умерените гласоподаватели на Меркел, показват данните от социологически изследвания.

На фона на всички гафове, Крамп-Каренбауер беше посочена от канцлера Меркел за министър на отбраната миналия месец, след номинирането на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия. Надеждата на Меркел е, че поста на министър на отбраната ще даде на АКК възможност да докаже способностите си на лидер.

Това, което поне засега обаче постигна назначението е да засили фокуса на внимание върху всеки ход на Крамп-Каренбауер. Затова и сега тя е поела на изток към Бранденбург и най-вече към Саксония.

Въпреки че последните социологически проучвания за Саксония показват, че ХДС все още имат комфортна преднина от 31% от гласовете срещу 25% за AfD, консерваторите са изгубили повече от една пета от подкрепата си от 2014 г. насам. Евентуална победа на AfD би била безпрецедентна - първият път, в койт партията ще може да заеме лидерска позиция в местни избори (макар че дори тогава тя едва ли ще може да управлява, тъй като другите основни партии ще сключат коалиция, само за да изолират крайнодясната формация от властта).

Основната причина за този упадък няма (почти) нищо общо с Крамп-Каренбауер, а се дължи основно на политическия й ментор - Ангела Меркел и нейната политика спрямо бежанците.

В Саксония и други източни провинции решението на канцлера да обяви политика на отворените врати за сирийските бежанци породи сериозно неодобрение, а местните протестират срещу новопристигналите мигранти, опасявайки се от промени в културата на Германия и източване на федерални ресурси.

Дрезден, столицата на провинцията, е и родното място на "ПЕГИДА" - антибежанско протестно движение, което организира седмични демонстрации срещу "ислямизацията" на Германия. По време на събитие в чест на обединението на Германия, провело се в Дрезден през 2016 г., Меркел беше освиркана като Volksverräter - "предател на немския народ".

Кампаниите за германските местни избори обикновено са свързани с местни теми, но в Саксония, която изживя вълна от расово насилие през последните няколко години, националните проблеми са станали местни. В предизборната надпревара миграционната политика на Меркел и планът на правителството й да сложи край на ТЕЦ-овете, горящи въглища (което ще засегне неминуемо въгледобивните мини в Саксония) бяха доминиращите теми.

Въпреки че провинцията има доста добри икономически показатели след обединението - безработицата е под 6%, а Дрезден и Лайпциг изживяват икономически бум - много хора се опасяват, че политиките на Меркел, особено по въпроса с миграцията, може да застрашат този напредък.

Опасенията за изпадане надолу по социално-икономическата стълбица са особено силно изразени на Изток, където много семейства бяха тежко засегнати от вътрешна миграция в резултат на обединението.

Михаел Кречмер, премиерът-християндемократ на Саксония, от известно време търси начини деликатно да се дистанцира от канцлера, като бяга от темата за политиките й.

"Ако превърнете решението си в политически протест срещу г-жа Меркел, няма да постигнете нищо. Мислете за Саксония", заяви той по време на събитие от кампанията миналата седмица. Засега призивът му изглежда има ефект, но разликата с AfD е твърде малка, а загубата на вляние на ХДС - осезаема.

Близостта на Крамп-Каренбауер с Меркел е само една от причините тя да се появява рядко на събития от кампанията до този момент.

В отворено писмо от юни местни представители на ХДС я обвиниха в "арогантност" в отношението си към Източна Германия. Те са засегнати от публичните критики на Крамп-Каренбауре срещу Кречмер за срещата му с руския лидер Владимир Путин, и я обвиняват, че не разбира дългогодишните връзки на Германския Изток с Русия.

АКК се опита да стопи ледовете в няколко лични срещи с критиците си. Напрежението обаче отново надделя миналата седмица, след като тя заяви, че Ханс-Георг Маасен, бившият ръководител на германското вътрешно разузнаване, няма място в ХДС.

Маасен беше принуден да подаде оставка като шеф на разузнаването след поредица от скандални коментари, включително публично оспорване на изказване на Меркел за расово мотивирана атака, заснета на видео в град Хемниц миналата година. Уволнението на Маасен обаче го превърна в герой в десните кръгове на ХДС, включително и в Саксония, където той е популярен гост на събития от кампанията на местно ниво.

Запитана по време на интервю за пресата миналата седмица дали според нея Маасен трябва да бъде изключен от партията, Крамп-Каренбауер отговори:

"Има сериозни пречки пред изхвърлянето на някой от партията, и за това има основателни причини. Но когато става дума за поведението и отношението на Маасен, наистина не виждам нищо, което реално да го свързва с ХДС."

Въпреки че не призова за изключването на Маасен, коментарите й бяха възприети като сериозна провокация от консервативното крило на партията, което възприема ХДС като народна, всеобхватна партия, която би трябвало да приема широка гама от възгледи.

Дори поддръжниците на Крамп-Каренбауер я разкритикуваха, тъй като според тях изказванията й не са постигнали нищо друго, освен да засилят подкрепата за Маасен.

Тези изказвания засенчиха това, което трябваше да бъде забележителна политическа победа за Крамп-Каренбауер миналата седмица: успешно въведеното от нея безплатно пътуване с влак за германските войници - ход, който целеше да подобри духа на въоръжените сили на страната.

Вместо да говори за инициативата си в отбраната, тя трябваше да се защитава заради отказванията си. Дори седмица след изказванията си за Маасен, основните въпроси към нея продължават да гравитират около това какво тя е имала предвид.

Реакцията на Крамп-Каренбауер беше, че не иска да “предава духа на партията”, като възприема крайнодесните позиции, заемани от Маасен.

Ако обаче ХДС изгуби Саксония, тя ще бъде обвинена в още по-голямо предателство.

Новините

Най-четените