Ще се превърнат ли големите пожари в норма?

Изглежда, че пожарите се случват все по-често и продължават по-дълго навсякъде по света. Ако е така, какво означава това за хората и екосистемите?

Тази Коледа в австралийския Нови Южен Уелс беше по-горещо от обикновено. Пожарите, които започнаха да се разрастват от септември, се превърнаха в най-лошия период с пожари в региона от 2003 г. насам.

В началото на декември се разрази безпрецедентен „мегапожар", изгорил над 2,1 милиона хектара земи. Обикновено пикът на пожари в Австралия е в средата на януари.

През изминалата година различни части на света горяха твърде дълго и твърде отрано. Въпреки че пожарите са част от естествените цикли на някои екосистеми, техните нарастващи честота и мащаб засягат общественото здраве и това на околната среда, причинявайки тревожни ефекти.

2019 година: горяща планета с рекордни пожари

Над 1600 горски пожара, повече от три пъти над средното за десетилетието, са бушували в ЕС тази година до средата на август. Във Франция и Испания е имало повече пожари от обичайното. През юни европейската система за атмосферен мониторинг Copernicus Atmospheric Monitoring System (CAMS), която проследява емисиите от горски пожари в световен мащаб, отчете интензивни пламъци в Сибир и Арктика, поразили райони с големина 100 000 футболни игрища.

„В Якутия (в североизточната част на Сибир) не е имало толкова широко разпространени пожари през последните 17 години", казва д-р Марк Парингтън, старши учен в CAMS. Въпреки че попадат в обичайния сезон на пожарите, те продължиха по-дълго и се разпространиха по-далеч отвсякога. В Амазония 70 000 пожари преминаха в няколко латиноамерикански държави. В Индонезия активността на горските пожари през септември беше сравнима с епизода от 2015 г., когато бяха излъчени 884 милиона тона въглерод.

В западните части на Съединените американски щати както броят на пожарите, така и количеството на изгорените земи се увеличават последователно от 50-те години на миналия век, докато мегапожарите - пожари, изгарящи над 40 000 хектара, се появяват едва след 70-те години на миналия век.

Пожари, предизвикани от необичайни метеорологични условия

За да стане пожар, е нужна комбинация от сухо време, нещо запалимо и нещо запалително. Времето е най-големият и най-променлив двигател за пожарите, тъй като температурите, влажността, валежите и скоростта на вятъра влияят върху това колко бързо и силно се разпространяват те. Най-тежките пожари се случват при горещо, сухо и ветровито време.

В началото на 2019 г. в Австралия пожарите се припокриха с най-горещия регистриран януари и един от най-сухите в сравнение с периода 1981-2010 г. Експерти, анализиращи 35-годишни метеорологични данни от Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози (ECMWF) и Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания (NOAA) на САЩ, забелязват, че сезоните на пожарите са се удължили в една четвърт от световните гори, като части от Южна Америка и Източна Африка са били в сезон на пожари с месец повече спрямо преди почти четири десетилетия.

Експерти от Информационната система за горски пожари на Европейския съюз (EFFIS) също предупредиха за появата на „нов контекст на пожарите", при който пламъци се изместват непредвидимо, горят по-интензивно, бързо се разрастват и обхващат големи разстояния, изгаряйки големи райони. И въпреки че пожарите са част от природния цикъл, екосистемите и общностите може да не са адаптирани към тези промени. Например пожарите в североизточния Нови Южен Уелс бушуваха в тропически гори, където не са се случвали по-рано според д-р Парингтън.

Предизвикателство за спасяване на живота

Проследяването кога и къде се появява опасност от пожар може да спаси човешки животи и да спести екологични щети и икономически разходи. Докато CAMS предоставя данни за реалния брой на пожарите в глобален мащаб, Индексът на пожарната атмосфера (FWI), базиран на промените на времето, помага да се прогнозират. EFFIS използва този индекс, за да прави краткосрочни прогнози за опасност от пожар, а Службата за изменение на климата на Коперник използва Индекса на пожарната атмосфера, за да прави прогнози за сезонни и по-дългосрочни времеви скали, което намалява интензивността на пожара.

Има висока степен на междугодишна променливост на пожарната активност по света, казва д-р Парингтън: „Предизвикателство е да се каже как режимите се трансформират. Правим промени в Глобалната система за асимилация на пожар (GFAS), която работи с наблюденията за радиационна мощност на огъня от сателитно базирани сензори. Така тя произвежда ежедневни оценки на емисиите от изгаряне на биомаса". Според него тя ще отразява по-добре променящите се условия за пожар, като се подобрят картите на земното покритие и емисионните фактори, използвани за тяхната оценка.

Димът, саждите и пепелта от горските пожари влияят върху качеството на въздуха в долната и горната част на атмосферата. Това, според службите „Коперник" превръща горските пожари в "далеч по-голям замърсител на въздуха от промишлените емисии".

Тревожно въздействие върху здравето

Излагането на пушек, дори и краткотрайно излагане на прахови частици, създава широк спектър от дихателни и сърдечни проблеми, които могат да се задържат дълго след изчезването на пожарите. Стотици хиляди смъртни случаи годишно са свързани с проблеми, предизвикани от дима, според Центъра за контрол на заболяванията (CDC).

През цялата 2019 година се отчитат данни за замърсяване на въздуха заради пожарите в Испания, Франция, Хималаите и много други региони. В Австралия няколко региона обявиха извънредно положение, тъй като праховите частици надхвърлиха опасните нива, като качеството на въздуха на места в Сидни достигна 12 пъти над нивата, опасни за здравето. Замърсяването от горските пожари причинява между 10 000-30 000 преждевременни смъртни случаи годишно в САЩ, според скорошно проучване. Изследователите прогнозират, че броят им вероятно ще се удвои до края на века в сравнение с началото на новия век.

Предоставянето на данни за прогнозираните емисии от пожари е все по-важно за общественото здраве в бъдеще с увеличаване на пожарите. CAMS изготвя ежедневно петдневни прогнози за маршрутите на димни аерозоли и замърсители от горски пожари. „Можем да следим и оценяваме потенциалните въздействия от замърсяването с дим в целия свят", казва д-р Парингтън.

Безпрецедентно ниво на отделяне на въглероден диоксид в атмосферата

През първите 11 месеца на 2019 г. горските пожари са произвели около 6735 мт въглероден диоксид в световен мащаб, според мониторинга на CAMS. Пиковете включват въглеродния диоксид от арктическите пожари през юни-юли, чието количество е приблизително толкова, колкото емисиите от 36 милиона автомобили.

Дискусиите за това как горските пожари допринасят за изменението на климата продължават, тъй като част от въглеродния диоксид се абсорбира отново от дървета и растения, след като се регенерира. Учените все още го поставят далеч зад производството на въглероден диоксид от изкопаеми горива. Но скоростта, с която растителността се възстановява, варира в широки граници. В някои части последствията могат да бъдат трайни. Изгарянето на торфените зони отключва големи количества въглерод и продължава да тлее седмици или месеци и може да отнеме векове, за да се възстанови почвата напълно.

Вечно замръзналите торфени зони, които съдържат около 14 процента от запасите на почвен въглерод в света, също са застрашени от по-интензивни пожари в далечния север, тъй като пламъците разтопяват замръзналата почва отгоре, която ги защитава. Самото топене може да отдели големи количества метан, газ, 30 пъти по-топъл от въглероден диоксид. В същото време, сажди и пепел, които се утаяват върху лед и сняг, усилват затоплянето на земята, тъй като заради потъмняването се абсорбира повече слънчева радиация.

Разработване на нови „огнеупорни" решения

Нов набор от данни за опасност от пожар от ECMWF и Службата за управление на извънредни ситуации на Коперник вече може да помогне да се проучи дали промените, наблюдавани в поведението на горските пожари, са необичайни или са били норма в миналото. Първият дългосрочен запис за времето и климата в света ще помогне да се анализира настоящата опасност от пожари във връзка с условията, които са облагодетелствали горските пожари в миналото, да се оцени промяната на климата и промените в модела на податливи на пожар области в световен мащаб.

„Информацията и прогнозите за пожарна опасност са от съществено значение за мониторинга на глобалните пожари, тъй като те предоставят контекста на условията на околната среда, където се наблюдават пожари", казва д-р Парингтън. „Този набор от данни е жизненоважен, тъй като осигурява дългосрочния контекст на това как се променя опасността от пожари в световен мащаб, помага да се идентифицират местата, където те стават все по-често и да помогне на агенциите за гражданска защита и на широката общественост да се запознаят с подробности".

Мерките срещу пожари набират все по-голяма скорост. В Калифорния компании за комунални услуги се приспособяват към пожарната безопасност, като изключват електрозахранването, в застрашените райони се засилват планирането и обхвата им, докато държавната програма за ограничване на въглерода в търговията допринася за финансиране на здравето на горите и предотвратяването на пожари. В Испания специалните звена предотвратяват мега пожари чрез контролирано изгаряне срещу свръхрастеж в горите, докато в Австралия се строи с оглед новата пожарна опасност.

Новините

Най-четените