Избирателите в унгарската столица Будапеща обичайно не са особено големи почитатели на премиера Виктор Орбан и неговата партия Фидес, но от години те не успяват да се отърват от тях. Опозицията тази година се надява да успее да разбие този модел благодарение на екипна работа и необичайни и дори странни коалиции.
Унгария се готви за местни избори през октомври. И докато в цялата страна националистическата политика на Орбан се радва на значителна подкрепа, в Будапеща нещата са по-различни. В града Фидес спечели 41,17% на изборите за Европейски парламент през май в сравнение с общ резултат от 52,56% процента за цялата страна.
И все пак партията управлява в столицата. Причината за това е, че вотът срещу Орбан отдавна е разделен, което позволява на партията да доминира в управлението на града с голяма група общински съветници и кмет, подкрепен от Фидес.
Сега опозицията експериментира с нова стратегия: коалиция от партии от целия политически спектър, подкрепяща съвместни кандидати на местните избори, за да се предотврати разпръсването на опозиционния вот.
"Аз съм настроен много оптимистично", заявява Гергели Карачони, либерал и районен кмет на един от богатите райони на унгарската столица, който сега се включва в надпреварата за кметското място в Будапеща. Зад неговата кандидатура застават пет опозиционни партии.
Тези пет партии са разпределили помежду си кандидатурите за 23-те района на унгарската столица и целта им е да работят заедно, за да отстранят Фидес от управлението на целия град. Преговорите за това са им отнели месеци. Само допреди няколко години подобно нещо би било невъзможно.
Тази сложна коалиция е съставена от три либерални партии, социалистите и зелените. Те всички подкрепят Карачони за кметското място в Будапеща. Другата голяма опозиционна формация - консервативната Йобик - е избрала да не издига свой кандидат срещу него.
Карачони ще се изправи срещу подкрепяния от Фидес 71-годишен настоящ градоначалник Ишван Тарлос.
"Трябва да събереш много различни като тип политически играчи в една и съща платформа, като тези играчи не е непременно да свикнали да работят помежду си. Те идват от различни политически култури и имат някои идеологически различия, които трябва да се преодолее", каза Даниел Берг, член на борда на либералната партия "Моментум", която спечели 17,35% от гласовете в столицата по време на изборите за Европейски парламент и 9,93% на национално ниво.
"По време на преговорите за съвместни кандидати опозиционните партии разгледаха данните от анкетите и резултатите от изборите в миналото, както и "кой има добри местни кандидати, кои партии са най-добре утвърдени" във всяка област. Опозицията е по-обединена от всякога", коментира Берг и допълва, че "Будапеща определено може да бъде спечелена".
Но подобно повечето местни избори из целия континент, надпреварата тук все пак ще се съсредоточи в голяма степен върху въпросите, които засягат ежедневието на жителите. В Будапеща това означава фокус върху проблеми като повишаването на цените на жилищата, предизвикателства за транспорта и лошо качество на въздуха.
Самият Карачони е на мнение, че тези избори не са "за" и "против" Орбан и Фидес, а са за развитието на града. Все пак добавя, че премиерът е предпочел да влага пари за развитието на провинцията, далеч от столицата. "Премиерът винаги е имал "анти-Будапеща политика", коментира кандидатът за кмет.
Истината е, че управляващите се притесняват от тези избори и са готови да използват всякакви хитрости, за да натрупат преднина. Така в края на август правителството обяви, че ще се раздават ваучери за комунални услуги на стойност 9 000 форинта (около 27 евро) на всеки пенсионер до края на септември.
Но въпреки липсата на широка популярност на Орбан в Будапеща, някои в опозиционния лагер изпитват притеснения за изборите. Причини за това не липсват - от кандидати, които да разпръскват опозиционния вот, през очакваната ниска избирателна активност, та до създаващото се усещане сред хората, че ако столицата (или някои нейни райони) изберат противник на Фидес за кмет, след това може да бъдат наказани финансово от правителството.
Не са малко и притесненията, че дори Карачони да спечели кметския пост, общинският съвет ще продължи да бъде доминиран от Фидес и техни партньори, което ще затрудни изключително много прокарването на политики в града. Съществуват сред някои избиратели и съмнения за способността и готовността на опозиционния кандидат да отстоява интересите им и да се бори активно с корупцията.
Така според един от източниците на Politico в опозиционния лагер, пожелал да запази анонимност, опозицията има сериозен шанс за победа в четири района на Будапеща, докато други девет са "може би". Извън столицата "изключително възможно" е да се видят победи на опозицията в градовете Мишколц, Сомбатхей, Печ и Сегед, докато в Дунаюварос и Егер победата е на кантар.
Настоящият кмет на Будапеща Тарлос, който започна кариерата си като либерал, но отдавна е подкрепян от Фидес, в интервю за медии, близки до управляващите, сравнява познанията на Карачони за управлението на града с тези на служител на огромен хипермаркет, който работи в задната част на магазина в секцията за фонтанчета за птици.
"Това не е пост за трупане на слава. Не можеш да преживяваш само от блъфове. До някаква степен трябва да се разбираш с правителството", добави той, предупреждавайки за значителна вреда за града, ако общинската администрация не успее да се сработи с националното правителство.
Попитан какво ще каже на Орбан, ако бъде избран, Карачсони отговори, че не се кандидатира за кмет, за да вкарва града в битка.
"Любимият политически стремеж на Виктор Орбан е войната, той винаги е във война с някого - с Европейския съюз, с мигрантите, с Джордж Сорос, с либералите, с комунистите, с НЛО... той обича воюва. Но се будапещци не иска, защото те са твърде много, това мога да кажа."
Орбан е непобедим. Колкото и да се напъват т.н. либерали, те ще си останат маргинали.