Интернет гуруто на Саудитска Арабия

Принц Алуалид бин Талал бин Абд ал-Азиз Ал-Сауд - един от най-богатите хора на света и сред любимите инвеститори в Силициевата долина - днес се оказа арестуван в мегаакцията на саудитските власти срещу корупцията в страната.

Вече се появиха редица коментари, че тази акция е ход от страна на престолонаследника Мохамед бин Салман, с който да се отстранят от пътя му най-силните възможни претенденти за короната на кралството. И безспорно, принц Алуалид е сред тях.

На 52 години, той е член на кралското семейство и един от племенниците на действащия крал Салман. Богатството му се оценява на около 18 млрд. долара, като по собствените му думи то е далеч по-голямо и дори надхвърля 29 млрд. долара. Обича да бъде наричан "Уорън Бъфет на Саудитска Арабия".

Принц Алуалид е е основател, главен изпълнителен директор и собственик на 95% от капитала на инвестиционната компания Kingdom Holding, която попада в топ 2000 на най-големите компании в световен мащаб според сп. "Форбс". Тя инвестира в начинания от множество различни сектори, сред които финансовите услуги, туризма и хотелиерството, медиите, развлеченията, търговията на дребно, селското стопанство, нефтохимическата промишленост, авиацията, технологиите, недвижимите имоти и др.

Като член на кралското семейство при завършването си през 1991 г. получава 300 млн. долара подарък от баща си и още толкова кредит за стартиране на нов бизнес. Тогава той инвестира парите в изпитваща затруднения щатска банка, чието име тогава е било Citibank. Залогът му носи огромна печалба и превръща племенника на краля на Саудитска Арабия в милиардер.

Наред с всички други бизнеси, принцът има финансови интереси в широка мрежа от сателитни телевизии, включително и в News Corp. на Рупърт Мърдок, както и в хотелиерския бизнес.

Негово участие има във веригата "Четири сезона", Ню Йорк Плаза Хотел, Лондонския хотел "Савой" както и Гранд хотел "Монте Карло". През 2009 г. той дори искаше да строи огромен хотел и в България.

Въпреки това той остава известен до голяма степен с мащабните си инвестиции в сферата на високите технологии. Принц Алуалид притежавса около 5% от акциите на Twitter. Инвестициите му в Силициевата долина датират още от времето, в което Стив Джобс беше на ръба да направи Apple нещо велико. Именно това помага и състоянието на принца да е толкова голямо. Освен това притежава и значителен дял в Time Warner, а през годините е влагал средства в Motorola, AoL и други.

Принцът също така е вложител в услугите за споделено пътуване Lyft и Careem, конкуренти на Uber съответно в САЩ и Близкия изток.

Той е и мажоритарен собственик на арабския медиен конгломерат Rotana Group, който включва телевизии, радиа и печатни медии, звукозаписен лейбъл и компания за филмопроизводство.

Най-новата връзка на принца със Силиконовата долина е влизането му в изпадналата в нужда американска компания храни Hampton Creek, която произвжда месо в лаборатория.

През 2015 г. той обяви, че ще дари цялото си богатство за изграждането на един по-добър свят на толератност, взаимно приемане, равенство и възможности за всички.

Между 1991 г. и 1995 г. Бин Талал се притичва на помощ на настоящия американски президент и тогава все още само предприемач Доналд Тръмп, чиято империя за недвижими имоти изпитва тежки финансови проблеми. Саудитския принц закупи огромна яхта от Тръмп и освен това му помогна да се отърве от няколко големи хотела, което помогна на Тръмп да се изправи и да вложи свежи капитали в бизнеса си.

Покрай президентската кампания обаче между двамата се образува остра задочна вражда. Причина за това беше острата реторика на американския бизнесмен.

Тогава принц Алуалид го нарече "позор както за партията си, така и за страната си" и го призова да се оттегли от надпреварата. Тръмп му отговори в типичния си стил, обвинявайки го, че с парите на баща си се опитва да контролира политиката на САЩ.

След избирането на Тръмп за президент враждата официално беше прекратена като принцът поздрави Тръмп за победата.

Въпреки че не заема пост в правителството на Саудитска Арабия принц Ауалид бин Талал е определено сред най-властните хора в страната. Огромното му богатство му дава невероятни възможности и само по себе си е политическа сила, която малко или много опира до корупцията.

Коя от двете причини е водещата за ареста на принца или има и от двете по малко, не може да се каже поне засега. Не е ясно все още и какво бъдеще го очаква, но най-вероятно той ще успее да се договори с не по-малко могъщия си братовчед Мохамед бин Салман. Саудитското кралско семейство несъмнено играе играта на тронове, но тя едва ли е толкова кървава, колкото в популярния сериал на HBO.

#1 Nenimir 06.11.2017 в 08:34:23

И разбира се е про-американски настроен, колко удобно

#3 Nenimir 06.11.2017 в 18:11:37

МарКом: Нормално е на Саудитска Арабия да не им харесва да сърбат попарата в региона, те искат да си живеят живота, а не да се занимават с разбеснелите се арабски орди Смяната на лидерите е опит, според мен, за нова политика, но каква точно. Не обичам много теориите за световни конспирации, но Тръмп едва ли го играе тъп клоун просто така, изглежда като да има някой който да го "съветва" какво точно да прави. Прекалено много сме вече на планетата, всеки иска да управлява, но системата не позволява всеобщо щастие, има конфликт

Новините

Най-четените