Зелените олигарси на Украйна

Украйна е в разгара на своеобразен бум в инвестициите в зелена енергия. Това до голяма степен се дължи на гърба на някои от най-щедрите световни фондове, занимаващи се с развитието на природосъобразната енергетика.

Така страната поема инвестиционни капитали от цял свят, но някои от най-големите бенефициенти са мощните олигарси в Украйна, които се възползват от непрозрачната система на субсидии, само за да станат по-богати.

По-големият въпрос е, че въпреки всички тези инвестиции, възобновяемите енергийни източници представляват само малка част от енергийния микс на Украйна.

Доминиращите в брашна на зелената енергетика в страната се борят усилено, за да запазят съществуващата система, след като украинският парламент обмисля да приеме законопроект, който ще промени правилата на играта, въвеждайки пазарни търгове вместо субсидии.

Това е въпрос, който едва ли ще бъде решен до края на продължаващите президентски избори в Украйна.

Ускоряването на растежа на зелената енергия датира от 2015 г., когато Украйна определи много високи „зелени“ тарифи за включване до 2030 г. и отмени предишната изключително строга законова рамка, според която местните компоненти трябва да се използват в производството на възобновяема енергия. Въпросните преференциални тарифи се дават за включване в общия електрически басейн.

В момента генераторите на слънчева енергия продават енергията си на 15-16 евроцента на 100 киловатчаса, докато производителите на вятърна енергия получават 10,2 цента за 100 kWh. Цените са определени в евро, а не в украински гривни, което предпазва инвестициите от всякакви валутни колебания. Има допълнителен бонус за ползване на украинско оборудване.

За сравнение, производителите на ядрена енергия получават 1,7 евроцента, а производителите на топлинна енергия получават 5,8 евроцента.

Преференциалната тарифа за зелени проекти в Украйна е една от най-високите в света, което прави инвестициите в този сектор много привлекателни. Местните политици и бизнесмени се ориентираха бързо в ситуацията и разбраха, че зелената енергия и субсидиите за нея реално са прекрасен нов начин да си осигурят по-голям дял от богатството на страната.

До края на миналата година възобновяемите енергийни източници осигуряват 1,9% от националното производство на електроенергия, но за сметка на това в крайната сума, дадена за електроенергия в страната от потребителите те заемат 8,6% от крайната сметка от общо 5,5 млрд. евро, според националния регулатор.

Националната енергийна стратегия на Украйна призовава възобновяемите енергийни източници да възлизат на 11% от брутното крайно потребление на енергия до 2020 г., а до 2035 г. - до 25% - спрямо 2,6% през 2018 г.

В началото на 2019 г. регулаторът дал на 313 компании "зелената тарифа" като в голяма част тези компании са обвързани с олигархичните и/или политически кръгове в страната. Най-малко 35 от тези компании принадлежат на депутати, техните роднини или техните бивши или настоящи помощници, които понякога се използват като пълномощници за прикриване на собственици на недвижими имоти в Украйна, според проучване от февруари на независимия информационен сайт на „Икономическа Правда”.

Още 19 компании са свързани с хора от местните общински администрации и общински съвети в регионите, където зелените енергийни проекти се разрастват. Около 30 други компании принадлежат на 5-6 от души от списъка на най-богатите украинци.  от най-богатия списък на Украйна, както и на голям бизнес, който се възползва от новата възможност.

Така, по думите на Олга Биелкова, депутат от блока на президента Петър Порошенко, специализирана във въпросите на енергетиката, зелената енергия успява да създаде чрез отпусканите субсидии нов кръг на олигарси в страната.

От десетилетия насам олигарсите са проклятието на Украйна. В размирните години след разпада на Съветския съюз Шепа хора успяха да се обогатят значително и да задържат хватката си не само върху икономиката на страната, но и върху политическата власт и медиите. Според оценките на Тимъти Аш, базиран в Лондон икономист, който следи нововъзникващите пазари, олигарсите контролират около 40% от икономиката на Украйна.

Въпреки че по-голямата част от тяхното богатство и влияние идва от по-традиционните индустрии като металургията, конвенционалната енергия и селското стопанство, олигарсите не пренебрегват нови възможности за печалба.

Именно по този начин зеленият енергиен сектор вида началото си при бившия президент Виктор Янукович. Първият закон за насърчаване на производството на енергия от възобновяеми източници беше одобрен още през 2008 г.

Поставените обаче изисквания за инвеститорите тогава обаче - високата такса за влизане, строгото изискване за използване само на местни компоненти, както и множество други регулаторни пречки, дадоха възможност само на първия вицепремиер в страната по това време - Андрий Клюев и брат му Сергей Клюев, мултимилионери, близки до Янукович, възможност да навлязат в този бизнес.

Те създадоха първия в Украйна голям слънчев бизнес - Activ Solar. В него влизаха общо 6 соларни парка в Одеса и Крим, чийто общ капацитет е 313 мегавата.

След като братята Клюеви загубиха властта си, когато техният покровител Янукович избяга от страната през 2014 г., повечето от соларните им енергийни активи бяха закупени от китайската CNBM International Corporation, а някои бяха загубени по време на анексирането на Крим от Русия.

Обновеният закон за възобновяемите енергийни източници за 2015 г. вкара повече олигарси в бизнеса, включително най-богатият човек в страната - Ринат Ахметов.

По това време Ахметов вече притежава множество традиционни енергийни активи, включително ТЕЦ-ове, въглищни мини, нефт и газ, както и разпределителни мрежи. Неговият бизнес понесе голям удар, когато страната загуби част от територията си в Източна Украйна и родния на бизнесмена район на Донбас.

Ахметов обаче успя да се прегрупира и до края на тази година неговият енергиен холдинг ДТЕК ще завърши третия си вятърен парк. Също така функционират две слънчеви ферми, една от които е най-голямата в Украйна. Той е вторият по големина играч в сектора на възобновяемата енергия в Украйна след CNBM.

Състоятелността на всяка от тези фирми за зелена енергия обаче е зависима пряко от съществуването на еко тарифите.

"Системата на зелените тарифи досега се е доказала като успешна, когато инвестициите в възобновяеми енергийни източници станаха третият най-атрактивен сектор за преки инвестиции в Украйна, освен селскостопанския и ИТ секторът, се казва в изявление на компанията на Ахмедов DTEК. "В други държави, въвеждането на специфична регулаторна рамка е от значение за решението на DTEK и другите инвеститори да започват да наливат пари в този сектор, както и предпоставка за привличане на дългосрочни чуждестранни дългове за финансирането на необходимото внесено оборудване."

Друг украински милиардер - Юрий Косюк, известен като магнатът на домашните птици, започна да прехвърля част от бизнеса си в инвестиции в биогаз, а инвеститорът на мултимилионерът и инвеститор в IT сектора Васил Хмелницки построи завод за слънчева енергия.

Високите преференциални тарифи също привличат чуждестранни инвеститори от Китай, САЩ, Канада, Франция, Норвегия и Литва, които наливат пари в украински възобновяеми енергийни източници.

Украйна, която последователно е една от най-корумпираните държави в ежегодния индекс на Transparency International, обаче не е лесно място за бизнес. Чуждестранните компании харчат огромна част от инвестициите си за адвокати, за да разберат самата система на страната.

Инвеститорите се оплакват, че начинът, по който се отпускат зелените тарифи, е непрозрачен и непредсказуем и откровено труден за разбиране от външни лица и компании. Получаването на достъп до електропреносната мрежа е пречка пред не един и двама външни инвеститори, а политическата и регулаторна среда остава нестабилна.

Тази година общият капацитет на Украйна за зелена енергия ще се увеличи с 50%, до 3 гигавата. И ако мнозина биха възприели това като добра новина за един развиващ се сектор, но много други се тревожат, че тези зелени субсидии ще направят електроенергията недостъпна за обикновените потребители.

За миналата година средната сметка за електроенергия за домакинствата се е увеличила с 19%, докато търсенето на електроенергия е нараснало само с 2%. От една страна, това увеличение се дължи на зелените субсидии, докато от друга, тя беше предизвикана от по-широк натиск, воден от Международния валутен фонд за Украйна, за да се сложи край на субсидиите за газ, които пазарните правила.

В момента изглежда, че и субсидиите за зелена енергия са към края си и парламентът ще премине на система на търгове и това дори може да се случи преди 2020 г. Въпреки това, огромните суми, които сегашните олигарски пръскат за лобизъм, може да окажат своето влияние и да обърнат и всяка нова система в своя полза.

Новините

Най-четените