Матадорът трябва да умре

Виктор Барио е един от най-добрите матадори в Испания, преди да бъде убит от бик в събота. Въпреки че хората наоколо веднага му се притичат на помощ, той вече е получил сериозни наранявания и умира в болницата.

Бикоборството е противоречив спорт, но смъртта на матадори е рядкост. Последният случай в Испания е от 1985 година, когато е убит Жозе Куберо.

За първи път от началото на века бик убива матадор. Инцидентът беше излъчван на живо по телевизията в Испания. След него фестивалът Фериа дел Анжел беше прекратен.

Бикът - убиец се нарича Лоренцо и тежи 529 килограма. Той беше умъртвен след смъртта на матадора.

Барио не е единствената жертва на бик през този уикенд. Мъж беше прободен смъртоносно във Валенсия, а друг пострада тежко, след като беше нападнат от бик в Памплона. Други двама бяха ранени в неделя на фестивала в Сен Фармин.

Смъртта на Барио повдигна отново въпроса трябва ли да се забранят коридите.

Повдигна обаче и друга тема - за стойността на човешкия живот. Убийството на матадора извади на преден план най-низката страна от характера на мнозина. Десетки защитници на животните се зарадваха от смъртта на матадора.

Неговата страница във Facebook беше изтрита, след като тролове я засипаха с публикации, които твърдят, че матадорът е заслужавал да умре. Те празнуват смъртта му, наричайки я „карма" и риск на професията. Хора от Франция, Италия, Испания, Германия, Америка и Великобритания използваха агресивен език, хвалейки бика убиец и надявайки се на нови смъртни случаи.

Според публикации в страницата му бикоборецът трябва да гори в ада и болезнената му смърт е подходящо наказание. „Нека бъдеш нападан от бикове през целия си задгробен живот, за да усещаш завинаги болката, но никога да не умреш. Прав ти път. Адиос,", пише един от потребителите.

Негативните коментари засенчиха съболезнователните съобщения, публикувани в страницата, а съпругата на Барио също стана мишена на троловете.

Рафаел Агилера пише: „Търсех в речника половин час, за да намеря подходящите думи, с които да изразя болката си. Не успях да ги открия, всички са недостатъчни. Прегръщам семейството". Отговаря му потребител с името Тобиас Маучър: „Мога да ти помогна с липсващите думи: Чудесно, Велико, Супер, КАРМА".

Тук-там успяват да си проправят път и коментари, които защитават паметта на починалия. „Не мисля, че е правилно това, което публикуват хората на тази страница. [Несъгласието] с бикоборството не им дава право да обиждат човек, починалият трябва да бъде уважаван", пише Аврора Гил. „Те не показват образование или срам, това е неговата страница и онова, което могат да направят, ако не я харесват, е да запазят мнението си за себе си. Той беше бикоборец. Бикоборството е изкуство за онези, които го харесват. Изглежда много остър и обиден начинът, по който наричате този мъж...почивай в мир".

На фона на онлайн агресията към мъртвия матадор, хиляди се подписаха в петиция на партия Pacma, която се бори за правата на животните. В нея те защитават майката на бика, която според традицията, трябва да бъде убита, за да бъде прекъснато родословното дърво на бика, убил човек.

Петицията обикаля социалните мрежи с хаштаг #SalvemosALorenza (Спасете Лоренца). В профила си в Twitter организацията пише „Не видяхме ли вече достатъчно кръв?", като придружава снимка на крава. Туитът е споделен над 1000 пъти. Партията започна да търси подкрепа и във Facebook чрез публичен пост: „Нито един ритуал, традиция или обичай, основан на поредица от смъртни случаи, подхранван от кръв и омраза, не може да бъде добър за никое общество", пишат те.

Партията посочва, че единственият начин да бъде прекратено това нарушаване на правата на животните, е да се сложи край на бикоборството. Пубикацията е споделена над 5 000 пъти, а в коментарите се изразява възмущение, че майката на Лоренцо ще бъде убита само защото синът й е „убил човешко същество. Това е абсурд!". Въпреки това според информация в испански медии Лоренца също е убита.

Не само матадорът, но и кървавият спорт

Въпросът за бикоборството в Испания отдавна разделя обществото на две. От една страна, това е национална традиция, възпята от писателя Ърнест Хемингуей. От друга страна, мнозина защитници на животните възприемат това като варварски акт на убийтсво на животно за забавление.

Протестите срещу бикоборството получиха инерция през годините, като каузата е подкрепена и от партия Подемос. Лидерът й Пабло Иглесиас преди време декларира желанието си да бъде спряно държавното финансиране на това „забавление", но не пожела забрана на бикоборството.

През 2013 година властите в Испания приеха закон, който признава бикоборството за национално културно наследство. Защитници на животните обаче се противопоставиха на закона. Преди да бъде гласуван, те протестираха, залети във фалшива животинска кръв, влизайки в ролята на „намушкани от матадори бикове".

Множество общински съвети обмислят забрана на противоречивия кървав спорт. Други планират да прекатят държавното финансиране за бикоборството. На места в Испания бикоборството е забранено - в автономните Каталуня и на Канарските острови например. 17 испански градове вече са отказали да финансират бикоборството и са отхвърлили кървавия спорт.

Стотици души се събраха в понеделник, за да изпратят матадора Барио. Погребението му се състоя в препълнена църква в Селулведа, като хората аплодираха ковчега при изнасянето му от катафалката. „Животът ми си отиде, нямам сила", написа съпругата му в Twitter.

#1 boris 12.07.2016 в 08:50:46

От малък не помня нито една година в която да няма нито един загинал на Париж-Дакар. Е това е кървав спорт. Дайте да забраним колите.

#2 bludniq_sin 12.07.2016 в 09:15:01

Борисе, не е това въпросът. Работата е там, че за едно тричане на кучета разчекнаха българия и никой не седна да пише защитни статии за това, за шкембето пак се правят на интереси, за това, че хора, които гледат животни сами си ги колят пак се правят на интересни и какво ли не, но когато става въпрос за убийство на животно (в случая бик) за забавление - хлъц - ей на някой седнал и написал в статия за стойността на човешкия живот и тн, когато добичето отвърне. Ми да - риск на професията е да се случи да бъдеш наръган и премазан от бик, когато професията ти е да се изправиш срещу 500 кг животно със сабя и пелеринка в ръка и се заиграваш с него а накрая да трябва да го убиеш. И да карма е, защото колкото и да тачиш животното, колкото и това да е традиция или изкуство в крайна сметка стотици души на живо и ти там сте се цуцнали и гледате как бикоборецът мъчи животното и после го убива. По селата като заколят прасето поне го изяждат докато бика не знам дали има такава съдба. Жалко, че човекът е оставил съпруга (наскоро били женени май), но в крайна сметка неговата смърт не е по-трагична от тази на всеки друг загинал по време на работата си - полицаи, автомобилни състезатели, електротехници, строители, миньори и тн., но трябва да отбележим, че има известна разлика между горните професии и бикоборството, или?

#3 red 12.07.2016 в 09:41:20

bludniq_sin всъщност точно това става с бика. Всеки един бик след това бива сготвен , а храната се раздава. Това е вековна(ако не и хилядолтна) традиция. Корида не се провежда всеки ден , а е в определени дни от годината. Не загиват холяди бикове и поне лично аз не виждам причина тази традиция да бъде забранена.

#4 bludniq_sin 12.07.2016 в 10:21:14

ако го изяждат все пак е някакво утешение, но ми е чудно какъв вкус има месото на животно, което е убито в такава стресова ситуация? Мъжко животно, хормони, стрес, бавна и мъчителна според мен смърт надали има добър вкус .. Т.е да не се объркате - ям месо, обичам да ям месо и няма да се откажа от яденето на месо при все, че имам представа за условията, в които се отглеждат животните, които ям (когато нямам възможност да си хапвам "свободни" добичета от производител). В крайна сметка идеята ми е, че тази традиция е много по-варварска от всичко, в което обвиняват нас като традиции. Няма да коментирам други подобни традиции като клането на делфини или убийствата на тюленчета (или са морски лъвове?) в някои други "европейски" държави, които също са на стотици години.

#5 7 12.07.2016 в 10:38:40

Да, равносметката е- "варварски акт на убийтсво на животно за забавление"...признат ..."за национално културно наследство"... и за ... "национална традиция, възпята / между другото и / от писателя Ърнест Хемингуей". Гадничко. Жалко за човека, да си беше избрал друга, по-полезна професия. Бикоборец е малко нещо като гладиатор- хляб и зрелища за жадните тълпи. Примитивна работа.

#6 voxy 12.07.2016 в 11:52:15

животът на такива боклуци като матадорите не струва нищо, заслужават да умират

#7 TheRock 12.07.2016 в 13:02:22

Аз съм "ЗА" коридата!!! А смъртта на това момче е достойна! Да умреш в равностойна схватка с такова животно е достойно за възхищение!!! Моите уважения към него! Да почива в мир!!! Истински Мъж!!! ........ А мухльовците със снайперите са велики мачовци, нали така!!???

#8 deowin 12.07.2016 в 17:12:31

>равностойна схватка с такова животно Гледал ли си корида? Биковете са предварително омаломощени от помощниците на матадорите, и схватката е долу-горе толкова равностойна, колкото е равностойна срещата между ловец с пушка и елен. Да, вероятно има и намушкани от елен ловци. Такива случаи не само илюстрират изконната липса на достойнство в тези "спортове", но и това, че сред матадорите и ловците също има каръци и некадърници.

#9 boris 12.07.2016 в 17:16:45

Мъж отишъл на борба с бикове в Кампо Пекуино. След представлението посетил най-хубавия ресторант и поръчал специалитета на готвача. Сервирали му порция пържени картофи, царевица и две парчета месо. Всичко било много вкусно. Мъжът попитал какво е вечерял. - Сеньор кохенес - отговорил килнерът. - Какво е кохенес? -Тестисите на бика. На другия ден мъжът поръчал същото, но този път месото било малко и гадно. - Какво е това? - Сеньор кохенес. - Не, вчера си поръчах това и месото беше много и вкусно! - О, сеньор! Не винаги губи бикът. . . стар виц за припомняне

#10 TheRock 12.07.2016 в 17:20:00

deowin | 12.07.201617:12 Гледал съм и знам за какво става дума! Да, наистина пикадорите го мушкат, банделиеросите също го бодат здраво, но това е за да го озлобят и предизвикат. Виждал съм и жалки бикове, които сами умират преди да ги е намушкал тореадора, но този бик е впечатляващо животно. Според мен коридата е истинска битка и матадорите са достойна за уважение.

#11 boris 12.07.2016 в 22:10:40

Тука е прав Скалата - бил се е храбро и е умрял с доблест и често. Повече няма какво да се желае.

#12 boris 12.07.2016 в 22:12:07

Тука е прав Скалата - бил се е храбро и е умрял с доблест и чест. Повече няма какво да се желае.

#13 maznislav 12.07.2016 в 23:16:27

Чак се учудвам че такъв тип "забавление" още е разрешен. Това наред с китолова или ловуването на защитени видове са едни от най-малоумните убийства на животни.

#14 Rodrigo Diaz de Vivar 13.07.2016 в 04:04:14

Един от малкото случаи, в които съм съгласен със скалата. Напълно. Прасе, един цитат, чийто смисъл си спомних и в тази връзка го потърсих. Жалко, че няма да го разбереш, трудно е за мишок. За останалите, la muleta е ярката кърпа на матадора. Veronica е движението, което матадора прави срещу бика, използвайки la muleta, карайки го да минава близо и около него. Представете си как прекарва la muleta през лицето на бика. Произходът на името на движенията се дължи на библейското писание, в което се описва, че Света Вероника е избърсала лицето на Исус, когато той е носел кръста си. Та оттам. Самият цитат, Прасе... “El arte de la muleta,” Grena finally said. It is deception. It is the art of survival. The matador uses the cape to fool death, to make death go where he is not. But he must be brave. He must risk himself over the horns of death. The closer death comes, the braver he becomes. Never for a moment can he show fear. Never show fear. To do so is to lose. It is to die. This is the art, my friend. На български: "— Изкуството на мулета — каза най-сетне Грена. — То е заблуда. То е изкуството да оцелееш. Матадорът използва пелерината, за да измами смъртта, да я накара да отиде там, където той не е. Но трябва да е смел. Трябва да рискува живота си пред рогата на смъртта. Колкото по-близо е смъртта, толкова по-смел става той. Нито за миг не може да покаже страх. Никога не показвай страх. Да го направиш, значи да загубиш. Тоест да умреш. Такова е изкуството, приятелю." ... Много ми харесва това.

#15 7 13.07.2016 в 11:41:17

It is deception. It is the art of survival. The matador uses the cape to fool death, to make death go where he is not. But he must be brave. He must risk himself over the horns of death. Да, красиво. Но илюзорно. Матадорът все пак умря. И всички , все пак умираме. Смъртта ни излъгва всичките накрая. Въпросът е- има ли наистина начин ние да я излъжем? Или само се самозалъгваме с красиви илюзии?

Новините

Най-четените