Часът е около 11 вечерта, денят - петък, 15 юли 2016 г. Турската държавна телевизия TRT, която е окупирана от военните пучисти, подновява излъчването на програмата си. Ефир, който ще влезе в историята.
Камерата показва лицето на Тижан Караш, водещата на вечерните новини. Под натиск, заплашена с оръжие, тя трябва да прочете съобщението на военната фракция, която се опитва да отнеме властта от ръцете на президента Ердоган.
Зрителите, свикнали с емисиите новини на Тижан Караш, виждат, че журналистката е вкаменена от напрежение.
Лицето й блести от капчици пот, изражението й издава страх. Но като професионален журналист, Тижан Караш запазва самообладание. С безупречната прическа, облечена със строго синьо сако, тя прочита текста на "Съвета за мир в държавата": пучистите обявяват налагането на военно положение и вечерен час в страната. Турските зрители затаяват дъх.
Изявлението в ефир продължава няколко минути. За Тижан Караш обаче минава цяла вечност.
Журналистката, родена през 1975 г., никога не си е представяла, че ще преживее подобен трагичен момент за държавата и за кариерата си.
Караш съобщава новината за "дарбе" ("преврат" на турски език) на живо пред милиони зрители с риск да бъде счетена за съучастник на узурпаторите.
След няколко часа мълчание, тя отново се връща в ефира на TRT.
Заобиколена от колегите си от редакцията, тя обявява победата над опита за преврат и разказва как военните са превзели телевизията с насилие. В студиото на държавната телевизия цари триумфална атмосфера.
Тижан Караш все още е в шок от събитията.
"Прочетох декларацията под заплаха с оръжие", казва тя. "Завързаха ръцете ни зад гърба и ни казаха да не задаваме никакви въпроси. Отведоха ни в заключена стая - само няколко души, които трябваше да излъчим емисията", разказва тя по време на прякото предаване.
"Наредиха ни да прочетем изявлението, след като ни изведат от заключената стая. Сигурно сте видели страха в очите ми, устата ми трепереше. Тези няколко часа бяха кошмарни", коментира тя Караш.
Доста бързо в социалните мрежи се събира група от нейни почитатели, които изразяват подкрепата си за поведението й в нощта на преврата. Нейната история се разпространява по цял свят.
CCTV footage of TRT World being taken off air by armed soldiers during the #failedcoup attempthttps://t.co/vCpKjxn5DM
— TRT World (@trtworld) July 17, 2016
Коя е Тижан Караш?
Тя е родена в Анкара и има трима братя. Завършила е социология, има дъщеря на 16 години. Караш открива страстта към журналистиката по време на следването си в университета. На 23 години тя прави първите си стъпки в TRT, където попада в изключително стресова среда.
По това време в Турция започва бумът на новинарските канали и частните телевизии. Медийният пазар в страната преживява революция. Тижан Караш разказва, че е преживяла доста трудни моменти, но е доволна заради натрупания опит.
Отначало започва работа в редакцията за култура и развлечение, но впоследствие преминава към "сериозните новини". Там, където работата няма начало и няма край - до момента, в който "няма една минута за почивка".
"В нашата професия няма ден и няма нощ", разказва тя в интервю от 2013 г.
Отговорността на журналиста е важен фактор за Тижан Караш.
"Не е лесно да съобщаваш трагични новини. Насилие, катастрофи, самоубийства, смърт на деца: това винаги ме наранява. Не мога да не съпреживявам мъката на хората, когато съобщавам за смъртен случай след сърдечен удар, например. Моята майка почина по същия начин. Но журналистът трябва да е способен да се контролира", казва тя.
Тижан подчертава, че за нея е изключително важно да съобщава новините с внимателна дикция, с прецизно подбрани думи и да използва богатството на турския език.
Тижан Караш разказва, че е "горда" от факта, че работи в държавната телевизия TRT (медията притежава 13 телевизионни програми и шест радиостанции), която представлява "безценна институция" за Турция.
Институция, която едва не се срива заради натиска на конкуренцията.
След онази нощ Тижан Караш се превръща в едно от лицата на неуспешния преврат, против волята си. В интернет дори се появяват нейни фалшиви профили, в които се публикуват противоречиви и неверни съобщения.
И още една журналистка се оказва в центъра на събитията: Ханде Фърат, едно от най-популярните лица на CNN Turk, направи най-големия "журналистически удар" в онази сюрреалистична нощ.
С iPhone в ръка, тя излъчи на живо интервю с президента Реджеп Тайип Ердоган през приложението Facetime. Това е ключовият момент, при който държавният глава призова всички свои симпатизанти да излязат на улицата, за да се противопоставят на преврата.
Няма как да не се направят паралели между неговата реч и ключовото изявление на испанския крал Хуан Карлос по време на пуча на военните на 23 февруари 1981 г.
И все пак - ако Тижан Караш се превърна в неволна говорителка на пучистите, дали Ханде Фират не обслужи интересите на властта, която си търсеше канал за достъп до публиката? Доста хора поставят този въпрос в социалните мрежи - въпреки че 42-годишната Ханде Фърат е известна с високия си професионализъм.
Фърат е родена в Анкара, завършила e журналистика в университета в турската столица и говори свободно английски и френски език. Започва кариерата си в NTV, първата новинарска телевизия в страната, после преминава през BRT (каналът на турскоговорящото население в Кипър) и през Kanal D, преди да се превърне в едно от най-разпознаваемите лица на CNN Turk.
Статут, който беше потвърден и в нощта на преврата.