Целибатът или не - казусът, който има потенциал да скара двамата последни папи

При оттеглянето си от папския престол Бенедикт XVI се закле "да остане далеч от очите на света". И до много скоро той спазваше клетвата си с почти фанатична отдаденост, но сега заявява, че просто не може, а и не трябва да мълчи повече.

Темата, която кара Бенедикт да наруши обещанието си, е крайно деликатна и предизвиква сериозни спорове в Католическата църква.

Въпросът е да се запази ли целибатът - пълното сексуално въздържание и отказ от брака за католическите свещеници.

Тази щекотлива дилема отново е на дневен ред и дори има потенциала да сблъска двамата последни папи - настоящият папа Франциск, който е популярен с по-либералните си възгледи, и по-консервативния Бенедикт XVI.

Папа Бенедикт XVI

В своя нова книга, която пише заедно с кардинал Робърт Сара, Бенедикт посочва, че вековната традиция на целибата трябва да остане непроменена и че тя има "огромно значение", защото позволява на свещениците да се фокусират единствено над вярата си.

Като продължение на тази мисъл бившият папа пише още, че му се струва "невъзможно да осъзнаваш с пълната им сила и брака, и духовенството едновременно".

Самият факт, че Бенедикт XVI нарушава по точно този начин и на точно тази тема мълчанието си и пълното си оттегляне от обществения живот, е достатъчно забележителен. Да, той живее зад стените на Ватикана, но предпочита да води по-скоро отшелническо съществуване и досега не е влизал в пряк спор с настоящия и далеч по-прогресивен папа Франциск.

Какви промени всъщност предлага настоящият глава на Римокатолическата църква?

През октомври м.г. католически свещеници от целия свят се събират във Ватикана за така наречения Синод за Амазония, на който са обсъдени въпроси като предоставяне повече права на жените в рамките на Католическата църква, а сред основните теми се оказва и ръкополагането на женени мъже за свещеници.

В края на дискусиите, прераснали в триседмични разгорещени спорове, става ясно, че има предложение по-възрастни, женени мъже от далечните части на Амазония да имат право да бъдат ръкополагани за свещеници.

Южноамериканските духовници предлагат тази радикална стъпка заради недостига на достатъчно неженени мъже, които желаят да бъдат приети в лоното на църквата. В това число влизат Гвинея, Еквадор, Колумбия, Бразилия, Боливия, Перу, Венецуела и други страни.

"За" тази стъпка гласуват 128 духовници, 41 са против. Папа Франциск от своя страна трябва да обмисли предложението и да вземе окончателно решение в рамките на няколко месеца след синода. Той трябва да има предвид и че християнската вяра вече прави изключения по този въпрос - в Англиканската и Източноправославната църква целибатът далеч не е толкова строг.

Що се отнася до Католическата църква обаче, подобна радикална промяна не би била толкова лесна.

Целибатът там е въведен преди повече от 900 години, като преди това свещеническият отказ от брак е бил по-скоро рядкост. Библията не изисква изрично духовниците да не са женени все пак. С течение на времето пълното сексуално въздържание и безбрачие стават неразделна част от католическото духовничество.

То помага на свещениците да се отдадат изцяло на вярата си и да не отклоняват вниманието си със земни и банални дела като брака (въпреки че той е сред църковните тайнства).

Някои критици смятат, че да се позволи на омъжени мъже в Амазония да стават свещеници е първата стъпка към пълното отпадане на целибата за католическите духовници. И смятат, че подобно нещо не бива да бъде допускано.

Ето защо 92-годишният Йозиф Рацингер, по-известен като папа Бенедикт XVI, заради този казус наруши обещанието си да пази мълчание.

Всичко показва, че и настоящият папа - Франциск - също се колебае какво решение да вземе. "Си Ен Ен" цитират думите му, че той не е съгласен за пълно премахване на въздържанието от брак. По време на полет от Панама до Рим през януари 2019 г. той казва пред журналистите, че вярва в целибата, но все пак темата не е еднозначна.

Освен това Франциск е чуван и да цитира думите на папа Павел VI, който заявява, че предпочита да жертва живота си пред това да жертва целибата. Така че най-вероятно не се задава такава колосална промяна в порядките в Римокатолическата църква.

Папа Франциск

Мнозина обаче смятат, че тази дръзка стъпка в XXI век е наложителна. Освен вече цитирания факт, че в Библията никъде не се говори за целибат, те посочват, че брачният обет по никакъв начин не би трябвало да влияе негативно на вярата в Бога, а напротив - би трябвало да я засилва в рамките на свещен съюз, признат от църквата.

Подобна теза допълнително се засилва от книги като "Светата кръв и свещеният Граал", в които смело се предполага, че самият Иисус е бил женен.

Част от противниците на целибата виждат в премахването му и шанс за справяне с проблема с католическите свещеници педофили - явление, за което бившият папа Бенедикт XVI обвини сексуалната революция през 60-те години на миналия век.

Засега обаче най-вероятно папа Франциск ще вземе решение в унисон с мъдростта на Йезуитския орден, на който е и член.

Предполага се, че той ще позволи женени мъже да стават свещеници, в регионите, в които има остра нужда от католически духовници, но няма да предприеме далеч по-противоречивата стъпка да премахне изцяло целибата.

#2 Уточнител 15.01.2020 в 12:26:05

АТЕИСТИТЕ-НАРУШИТЕЛИ, ВЪЗПИТАНИ в семейства на АБпФК, немат думата по въпроса. Защото кръвожадните им деди изтрепаха доста хора и преследваха вярващите навсякъде. От заканите им виждаме, че внуците се канят да продължат тази линия...

#4 explorer 15.01.2020 в 17:46:38

не че нещо, но а-гностицима е същото по отношение на гностицизма*, както а-теизма по отношение на вярата в бога, не непременно Бога от Библията. _________ *гностицизъм е учение, което акцентира на придобиването на скрито знание, достъпно само за посветените, кет огностиците вярвали че е спасително за душата. Ап. Павел предупреждава писмено своя ученик Тимотей да се пази от скверните празнословия и противоречия на криво нареченото "знание"("гносис" гр.).

#5 Уточнител 15.01.2020 в 19:24:10

кълването от Гугльо и безсъдържателното папагалстване са нездравословни

Новините

Най-четените