Спорадични случаи на мародерство. Спонтанни протести. Пациенти молят лекарите да не ги изоставят сами. Жителите на Каракас се готвят за още по-агресивни удари срещу пазарите и ресторантите, когато слънцето залезе.
Венецуела изпадна в криза с доставките на електричество за пети пореден ден. Представители на опозицията твърдят, че има над 20 смъртни случая в резултат на спирането на тока. При шест от случаите става дума за бебета, две от тях са били родени преждевременно с усложнения поради недохранване. Британският "Гардиън" цитира лекарят Хосе Мануел Оливарес (член на Националното събрание от социалдемократическата партия "Ново време"), който съобщава, че 15 пациенти са починали в болница "Мануел Нунез Товар" в североизточния град Матурин заради спряното подаване на електричество.
Изключването на системата за електроснабдяване във Венецуела се случи в края на миналата седмица, като засегна по-голямата част от страната, включително столицата Каракас. Това е поредната катастрофа във всекидневния живот на страната, която сякаш се движи в непрекъснат кризисен цикъл. Унищожителните ефекти на хиперинфлацията върху националната валута и сривът на икономиката накараха милиони души да избягат зад граница. От януари насам Венецуела изпадна в нов етап на политическо високо напрежение, след като опозиционните лидери отказаха да признаят за легитимно преизбирането на президента Николас Мадуро.
На 7 март спря работа подстанцията "Сан Джеронимо Б", която подава електричество до домовете и работните места на 4/5 от венецуелското население от мощната ВЕЦ "Гури".
До момента не е посочен срок за повторното пускане в експлоатация на подстанцията, а повечето й служители са получили заповед да не идват на работа в понеделник. Това твърдят двама от работниците и един от мениджърите на националната електрическа компания на Венецуела "Корпоелек" пред "Ню Йорк Таймс". Тримата са предпочели да останат в анонимност, за да не бъдат подложени на наказания от правителството.
Близката резервна подстанция "Сан Джеронимо А", която подава много по-слаба мощност от по-малката ВЕЦ Матагуа, работи с прекъсвания от неделя. Снабдяването от "Матагуа" и още няколко топлоелектрически централи даде възможност на властите да пуснат ток в столицата Каракас под режим през деня.
Правителството твърди, че енергийната криза е предизвикана от неизяснена техническа повреда в "Гури", която доставя 80% от електричеството на страната. Николас Мадуро и министрите му казват, че спирането на тока е резултат от саботаж и кибератаки, организирани от САЩ и опозицията, без да предоставят каквито и да било доказателства.
Енергийни експерти, подизпълнители в енергийния сектор на Венецуела и служители на "Корпоелек" отхвърлят обвиненията в саботаж, като коментират, че тази криза е резултат от дългогодишна липса на инвестиции, корупция и изтичане на "мозъци" от държавната енергетика. "Голямата мистерия е как тази авария не се е случила по-рано", коментира "Уол стрийт джърнал".
Подстанцията "Сан Джеронимо Б" свързва 8 от 10-те най-големи града в страната към ВЕЦ "Гури" чрез една от най-дългите електропроводни линии с високо напрежение в света.
Обичайният звук от тока по далекопровода сега е заменен от пълна тишина. Кореспондентите на NYT виждат крава, която пасе насред трансформаторите. Няколко войници от Националната гвардия и екип от полицейски спецчасти охраняват подстанцията, но на място не се виждат работници.
Подстанцията е от жизненоважно значение за стабилното електрозахранване на страната. Парализирането й означава, че подаването на ток вероятно няма да се възстанови поне до вторник. Междувременно правителството обяви понеделник за неучебен и неработен ден.
Причината за спирането на тока продължава да е неясна.
Синдикален лидер от "Корпоелек" на име Али Брисеньо коментира пред журналисти, че е възможно да е възникнал пожар под една от колоните на далекопровода, който да е довел до дестабилизиране на мрежата и да е довел до спиране на турбините на "Гури". Оттогава властите не успяват да ги върнат в експлоатация.
Други експерти обаче смятат, че мащабът на кризата насочва към по-сериозен технически срив в самата водноелектрическа централа. Служител от надзора на "Корпоелек", който се занимава с електроразпределението на "Гури", казва, че е научил от ръководителите на централата, че има повреда в оборудването й.
Последният опит на властите да възстановят работата на ВЕЦ-а е довел до експлозия във вторична подстанция край "Гури" в събота. Всяка следваща повреда води до допълнително дестабилизиране на мрежата.
Рестартирането на турбините изисква намесата на подготвени експерти, които могат да синхронизират скоростта на ротация на деветте оперативни турбини на централата. Най-опитните оператори на ВЕЦ-а обаче отдавна са напуснали компанията, твърдят специалисти от енергийния сектор - поради ниските заплати и параноичната атмосфера, захранвана от вечното присъствие на тайната полиция на Мадуро.