"Второкласните" европейци в един пост-Brexit свят

През 1990-та семейството ми измина 200 км от току-що станалата пост-комунистическа Прага до границата на Чехословакия с Австрия. Тежките ограничения на пътуванията тъкмо бяха отменени и смятахме да посетим Запада, отивайки на почивка за първи път.

Аз бях 10-годишна и въпреки че опашката от коли на границата беше дълга няколко километра, и въпреки че в нашата жълта "Шкода" температурите бяха убийствени, прекарах пътуването в състояние на благоговение пред късмета ни.

Към момента, в който бях завършила четвърти клас, вече бях чувала истории за онези, които са загивали, опитвайки се да напуснат затвора, който представляваше Източният блок. Последният загинал на чехословашката граница всъщност беше дете, малко по-малко от мен момче, застреляно, докато семейството му се е опитвало да избяга от Източна Германия.

Но изведнъж, сякаш буквално за една нощ, старата рестриктивна система беше започнала да се разпада.

През 1989-та, след като Унгария допусна група източногерманци да преминат в Австрия, която беше част от Запада, много от техните сънародници пожелаха да последват примера им. Изведнъж десетки хиляди източногермански бежанци се изсипаха в Прага, спейки в импровизирани палатки в историческия й център, точно до нашия дом, преди да продължат пътуването си.

Да ти разрешат да прекосиш националната граница беше като сбъдната мечта.

Носейки най-добрите си дрехи, за да направим добро впечатление при първото си пътуване, репетирахме в колата любезни фрази на немски и начини за започване на разговор, готови за нашето голямо "прослушване" пред Запада.

Но когато най-после ни пуснаха да минем, първите места, през които минахме от австрийска страна, бяха с табели, гласящи с огромни главни букви: "ЧЕХИ, НЕ КРАДЕТЕ ТУК!"

През остатъка от пътуването ни се опитвахме да говорим тихо на обществени места, за да не разбере никой, че си общуваме на славянски език, и се надявахме никой да не забележи чешките номера на колата ни. С навлизането по-нататък в Западна Европа усещането за копнеж нарастваше. Със сигурност щяхме да срещнем някой, някъде, който да не може да разбере, че сме чехи?

Бяхме свикнали да се чувстваме "втора класа".

Това беше вградено в нашето възпитание и култура. Чехите, подобно на другите източноевропейци, живееха в продължение на десетилетия с усещането за провал, с чувство за вина, че не са успели да се освободят от съветската власт, заради абсурдната, назадничава и жестока политика на комунистите.

Дори и преди комунизмът да се сгромоляса, с повечето от приятелите ми подозирахме, че не е много нормално по рафтовете на магазините да е празно, че тоалетната хартия не би трябвало да е рядкост и че има по-приятни начини 8-годишно дете да прекара следобеда си от това да стои на пост в миниатюрна униформа пред просъветски паметник. (Това беше едно от задълженията ми като член на "младите пионери".)

Родителите ни, въпреки строгата цензура, се бяха добрали до самиздат копия на романите на Оруел. Никой от нас не се съмняваше, че нашата Европа, която познавахме тогава, се намира от погрешната страна на Желязната завеса.

Западът, мислехме си ние, е по-добро място: по-изтънчен, богат и свободен.

Приятелите ми дори имаха жаргонна дума за "готино": ако нещо беше наистина изключително, то беше "британско".

Естествено, знаехме, че трябва да изричаме това само шепнешком, защото всякакви позитивни изказвания за Запада можеха да бъдат подслушани от учителите и да докарат проблеми на нашите родители. Бяхме най-големите фенове на всичко западно. Бяхме като играчи, които не са се оказали в отбора, но крещят за него от трибуните. Или като играчи, продадени на друг отбор против волята им, защото не са били достатъчно ценни.

Вацлав Хавел стана президент през 1989-та, а последният съветски войник напусна Чехословакия през 1991-ва.

Страните в нашия регион изгаряха от желание да се присъединят към НАТО и Европейския съюз и прекараха по-голямата част от 90-те години в извършване на реформи и молби пред Запада да ни пусне там.

За щастие на онези, които искаха да гледат към Европа, Русия, заета със собствената си икономическа катастрофа, беше достатъчно заета.

Затова и Чешката република се присъедини към НАТО през 1999-та и към ЕС през 2004-та.

Но познатите дълги опашки по границите продължиха и когато бях над 20-годишна, като граничарите старателно проверяваха дали чехите (и унгарците, словаците и поляците), поели към италианските плажове, носят достатъчно пари или дали наистина притежават колите си, тъй като Шенгенската зона на ЕС, гарантираща свободно движение на хора, не беше отворена за нас до 2007 година.

Появиха се и критики - някои от тях неоснователни, други напълно основателни, които хората в моя регион, както и всички останали, имаха към ЕС.

Но отвореността в рамките на Европа и между европейците е най-ценното в нашия континент.

Тя ни позволи напълно да се ангажираме с Европа, да търгуваме, произвеждаме, купуваме, продаваме, емигрираме, обичаме, учим и печелим прехрана. И повече от Германия, Франция или Дания, Великобритания беше страната, която от десетилетия ни даваше позната музика, филми, хумор и литература - и беше най-привлекателна за мен и приятелите ми.

Има прекрасни скандинавски банди и холандски диджеи, но Адел, Rolling Stones и Пол Маккартни все още пълнят огромни стадиони.

Британия беше културата, която със сънародниците ми, поради липсата на регионални идоли и съвременни културни гиганти, считахме за образец.

Английският е вторият език, който повечето от нас сега говорят без затруднение.

В резултат на това, много от онези, които искаха да си пробват късмета в чужбина - чехи, словаци, поляци и други съседи - решиха, че Великобритания или Ирландия са най-смислените дестинации.

Лондон предлага възможности във всяка възможна област. Той също така позволява на мултинационални двойки шанс за успех, който просто липсва в други европейски столици. Работя в международния бизнес, а съпругът ми в технологичния бранш: buona fortuna за нас е да намерим конкурентна кариера в Рим.

Затова за мен е толкова трудно сега да не приемам лично отказа на Великобритания да остане отворена към Европа.

Социологическите проучвания показват, че решението основно се е дължало на негативни реакции срещу емиграцията и че някои от регионите с най-голяма подкрепа за Brexit са били тези с висока концентрация на поляци, румънци и други източно- и централноевропейци.

Ламинирани картички с надпис "Стига полски паразити" и "Вървете си у дома, полски боклуци" бяха открити в Кембриджшир след референдума, а Daily Mirror публикува паникьорското заглавие: "Brezit ще прведизвика пик на емиграцията, защото 500 000 източно европейци ще се преселят тук, преди границите да се затворят".

Изглежда, че второкласните европейци - европейците, израснали с контрабандно внесени винили и мечти да притежават истински дънки, крили се от доносници и цензори (или поне родителите им са го правили) - не са толкова добре дошли в Европа, от която смятахме, че сме част.

Няма нужда да е написано с гигантски букви на плакати, за да е очевидно.

Но много хора по улиците на Прага, Братислава и Варшава разбират и нещо друго.

Един съсредоточен навътре, дестабилизиран Европейски съюз не е полезен за никой, освен за Русия, която никога не е спирала да възприема нашия регион като територии, за които да претендира. Нейните военни и агенти действат все по-открито и все по-наблизо. Литва, Латвия и Естония - и дори Полша - са притеснени за дългосрочната си сигурност.

Като се има предвид, че за страна като моята последните две десетилетия и половина бяха най-дългия период на свобода в съвременната история - не приемаме за даденост липсата на чужди войски по улиците ни.

И е наистина обезсърчаващо, че ние и другите емигранти биваме приемани от британските гласоподаватели за заплаха за стабилността.

Както беше казал Хавел, определяща характеристика на чехите е съмнението в себе си. Някои дори биха казали - тревожността.

Сега изпитвам и двете, повече от всякога. Въпреки всичките ми усилия, не можах да се скрия по-дълбоко в Европа. Изобщо.

#1 boris 05.07.2016 в 09:25:17

Чехите, подобно на другите източноевропейци, живееха в продължение на десетилетия с усещането за провал, с чувство за вина, че не са успели да се освободят от съветската власт, заради абсурдната, назадничава и жестока политика на комунистите. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Е тук превъзхождаме чехите! Ние никога не сме имали усещането за провал.

#2 GETI 05.07.2016 в 10:52:05

явно опорната точка е : Русия е враг! когато стане земетресение, победителят пак е ... Путин..и Русия! Ха- ха!Да ви имам логиката! ЕС е тотално сбъркан. работата е не в количеството регулации и ограничения а в количеството свобода и ограничения за НАИСТИНА вредните.най - големият вредител в ЕС са банките - техните лихви - лихварството. ЕС не само не се бори с тях и с огромното и много бързо натрупване на доходи в ЕДНИ ръце, ами ограничава възможностите на обикновеният човек да развива малък бизнес. например, ако отглеждате две крави, сте не просто лишен от субсидии, а подлежите на явни и неявни санкции. най-голямата от които е субсидирането на конкуренцията - която отглежда по абсолютно не екологичен начин в огромните си ферми. в същото време, срещу Сантос и Сие ЕС не предприема НИЩО.има няколко само лаборатории за изследване на ГМО семена и животни и НИКАКВИ реални санкции за вносители и производители на ГМО. да не говорим за РЕАЛНО изследване на последиците от ГМО храните . никакви санкции за РЕАЛНОТО покушение над живота на стотици милиони хора чрез т.н. Е-та в храните. никакви РЕАЛНИ стимули за дребният производител на екологично чиста продукция! в същото време се вълнуват от ...кривината на краставиците. изобщо не ги интересува инфраструктурата в ЕС - дават я охотно в частни ръце, а това са стотици милиарди инвестирани от народите. никой не контролира защо има главни изпълнители обиращи лъвският пай и под изпълнители на които се позволява едва да върже двата края. изобщо липсват реални санкции за укрилите в офшорки големи пари - очевадно за народът (но не и за бюрократите) - мръсни пари. никакви санкции за създадени налудничави закони ( несъобразени с реалната действителност), никаква отговорност - нито политическа, нито икономическа, нито съдебна за евробюрократите докарали я до ИЗЛИЗАНЕ на една от членките от ЕС. това означава, че ЕС е НЕЖИЗНЕСПОСОБЕН и рано или късно ще се самоубие.

#3 ММ 05.07.2016 в 12:20:05

Е айде сега таратанци, ЕС било ограничение за малкия бизнес. Щото преди да влезем в ЕС малкия бизнес процъфтяваше. Напротив, именно евросъюза създаде възможност в България да се случи нещо. Преди него- мутри, Жан Виденов, инфлации, несигурност. Сега може да не тече, но поне капе. Мутрите вече цоцат европари и дават възможност на нормалния човек да поеме глътка въздух. Ако някой не помни какво е без ЕС- да погледне Молдова, Македония, дори Сърбия. ЕС поне малко връзва ръцете на местните феодали. А те са пръчката в колелото на всичко.

#4 explorer 05.07.2016 в 12:43:16

Авторката е доста млада и неопитна според мен. 89-а бях на 21, току-що уволнил се от редовете на ВМФ след 37 месеца служба. Това което се случи няма аналог в историята, но....мои приятели които изчезнаха още тогава на Запад, с първата вълна се установиха в Швеция, заради свободата и купона в скандинавските страни. В периода 2004-2010 започнаха да се връщат и ми споделиха, че купона вече е тук, в България. Като гледам и Кралството вече се вкисна, така че отново мога да кажа, че няма на кого да чакаме да свърши нашата работа, трябва да си я свършим сами. И ако не се усетим че само заедно като народ (и като континент) можем да постигнем нещо, то тежко ни и горко.

#5 pixie 05.07.2016 в 13:00:58

Горките второкласни европейци! Сега пак онеправдани. Щото били от Източна Европа. Ами и ние сме. Бяхме и тогава. Ама явно поляците, чехите, унгарците, словенците и словаците са все пак по-специални от нас, щото влязоха доста преди нас в ЕС. Защо? Нали всички бяхме соц-страни? Нали всички заедно в СИВ? Изведнъж (най ме яд за словаците, някакви три милиона, все част от някоя по-голяма държава, и море нямат даже, но самочувствието им до небесата) всички се оказаха много по-подходящи за членство от нас. И чакахме години наред след тях. И години след като станахме член на ЕС пак не можем да стигнем стандарта им, да не говорим за стандарта на големите. Айде стига хленчене.

#6 Kenny McCormick 05.07.2016 в 13:04:45

GOTI, ти само това ли разбра от нам-си-и-кусур абзаца текст?!

#7 thefish33 05.07.2016 в 13:30:18

Гети е стар трол, знаем го ние.. Гети, в Русия да не би да има собственост различна от заграбената от олигарсите?

#8 GETI 05.07.2016 в 15:22:03

да,да "Гети е стар трол",а и всички които критикуват европейската глупашка политика и не заплашват с руска изгода,също са тролове. а от останалия"нам-си-и-кусур абзаца текст"се разбира,че след 45г.един строй се разпадна и всички започнали да стават щастливи сега 24г.след създаването на ЕС, вече всички са щастливи,а ЕС от прекалено щастливите си европейски хора..взе да се пропуква

#9 thefish33 05.07.2016 в 16:15:20

Гети, отивай да живееш в Русия тогава.За какво се ползваш от възможностите, които предлага ЕС?Може да им е калпава политиката, ама работи.В Русия нищо не работи. Не знам и защо когато се отвори възможност за свободно придвижване, всички хукнаха към запада, а не към Русия.Всички искаха или в ЕС (най-много ходеха и искаха в бекзит-налата се държава) или в САЩ. После ми обяснявай за политиката и глупаците на ЕС.

#10 Kenny McCormick 05.07.2016 в 17:40:55

Много обичам някой да ми обяснява колко е лоша Европа, докато точи на макс от благата й...

#11 AlahAkbar 05.07.2016 в 18:21:37

На гети му плащат да защитава раша и да громи Запада, не да мисли...

#12 GETI 05.07.2016 в 21:01:03

thefish33 | 05.07.201616:15 Гети, отивай да живееш в Русия тогава.За какво се ползваш от възможностите, които предлага ЕС?Може да им е калпава политиката, ама работи.В Русия нищо не работи. Не знам и защо когато се отвори възможност за свободно придвижване, всички хукнаха към запада, а не към Русия.Всички искаха или в ЕС (най-много ходеха и искаха в бекзит-налата се държава) или в САЩ. **************************** не мога да живея в Русия,щото не ми е родина. а ползването на възможностите, които предлага ЕС,са „въсможности“с правила и норми облагодетелстващи Запада,инак нямаше да станем най-мизерната страна в ЕС. Kenny McCormick | 05.07.201617:40 Много обичам някой да ми обяснява колко е лоша Европа, докато точи на макс от благата й... ************************* аз пък ич не обичам някой да ми обяснява,че се точат на макс блага от Европа,без да казва кви са те.

#13 Dox 05.07.2016 в 21:35:14

Гети! ++++++. Особено за коментар 2! Кога най после ще проумеят някои, че този толкова лелеян съюз си е чиста проба Съветски съюз? Какво друго може да бъде такава структура, в която щъкат комисари с неприлично големи заплати и власт такава, че да те заличат от земята, ако решат. Спускат се директиви. Огромна територия, с 500 милиона население, съставена от държави с различни езици, народи със своите си обичаи, култура и пр. се управлява от шайка безмозъчни бюрократи със стъклени погледи, говорещи абсолютно неразбираем език, неслучайно наречен брюкселски новоговор. Още ли не е ясно, че такава абсолютна перверзия, каквато е ЕС в момента, не може да съществува дълго и няма да съществува. Проумейте го най-после и свикнете с тази мисъл. И аз, като много други бях ентусиазиран в началото, когато се заговори за общ европейски дом, за съюз. Но след договора от Маастрихт през 2002 г. започна лека-полека да ми просветва какво са ни скроили. Европейски парламент. Наднационален, разбира се. Европейска комисия. Секретариат. Закони, директиви .... Още ли не можете да доловите някои сходства с Политбюро, с Държавен съвет ......? Но преди това - хиляди условия за приемането. Да вземем нас например - Спрете си централата - ама защо бе, нали международни експерти казаха, че нищо и няма. Абе, сега, спрете я, ако искате да ви приемем. Съвсем близо до вас има една румънска, дето Франция има интерес да е там, та тя ще остане. Освен това, спрете тези и тези производства ... ама чакайте бе, те ни осигуряват .... Да, знаем, но като ви приемем ще ви дадем пари и ще си купувате от нашите. Те са по-хубави, нали. Също така ще трябва да приемете квоти - какво да произвеждате и какво не. Да, у вас стават хубави картофи, но няма да произвеждате повече от еди колко си. Ако ви трябват още - ще си купите от Полша. .... и така. Нужно беше само от наша страна да се появи някой, дето да вика "Да, да, разбира се!" И ни приеха. А когато са вървели преговорите за приемане с Полша, пазарлъкът е стигнал до там, че един от преговарящите възкликнал: "Аз вече не знам ние ли ще приемаме Полша в ЕС или Полша ще ни приема нас!" Още много негативи може да се изброят за този т.нар. "Съюз", но няма смисъл. А някои от коментарите по-долу свидетелстват не само за наивност, но и за липса на елементарна грамотност по сериозни въпроси. В главите на някои ЕС се свързва едиствено с това да няма визи. Да, най-съкровената мечта на все повече хора е да не им попречат да напуснат БГ. Тъжно, наистина, но за това са виновни не само нашите политици, а също и политиката, която ни беше натресена именно от този "Съюз", МВФ и пр. Все пак има и нещо положително от членството ни и това не са парите от евро-фондовете. Положителното е, че близо 2-та милиона българи работещи в чужбина пращат пари на близките си тук. И сумата /ако не бъркам/ е около 1 милиард евро годишно. А парите от евро-фондовете - това е друга обширна тема. Болшинството от населението още вярва на илюзията, че получаваме повече, отколкото плащаме като членски внос.

#14 Kenny McCormick 05.07.2016 в 21:37:53

Компютърът ти и интернетът ти да не са измислени от руснаци, бе, готин? Или колата ти мейби е руска и всъщност си с Лада Самара? А мобилният ти телефон какъв е, че немам спомен у Мадар Раша да се правят каквито и да било, а и с Нокиа 3310 да си - пак не е руска, готин. И си ланкаш по цял ден глупости, без никой да ти каже и копче, ама иначе Европа е нещастна, че ти е дала комп и телефон да ги ланкаш тия мърдости. Друго си е у Мадар Раша - алкохол, крокодил, цензура, всичко си имат копелетата, не е като тая нещастна Европа, дето има некви шибани технологии, гейове и упадък. На теб ти стига топлата соба, изпросената сланина, окрадения лук и жена ти да не те мъчи. Това последното, много се надявам, знаеш от кого е написано...

#15 thefish33 05.07.2016 в 21:38:37

"не мога да живея в Русия,щото не ми е родина. а ползването на възможностите, които предлага ЕС,са „въсможности“с правила и норми облагодетелстващи Запада,инак нямаше да станем най-мизерната страна в ЕС." Такива правила в Русия няма.За това ти предлагам там да ходиш, като не ти изнасят.В Русия няма НИКАКВИ правила.Нито права.Нищо няма. А ЕС е гаден, ама ако не бяхме в него, сега щеше да пасеш някъде овце (не, че е лошо) и нямаше да имаш пари да си купиш компютър.

Новините

Най-четените