Триумфалният реванш на Mister Nobody

Останал в сянката на дуела Жюпе-Саркози, Франсоа Фийон се оказа изненадата на вечерта, печелейки почти 45% от гласовете на първия тур на вътрешните избори на дясното и центъра.

Фийон обяви кандидатурата си през 2013 - една година преди Ален Жюпе и Никола Саркози. Отварянето на изборите от вътрешнопартиен вот към всички привърженици на дясното и центъра се превърна в негова лична битка. Това беше и условието му за завръщане в партията след краткото разцепление на Съюза на народното движение (UMP) покрай избора на Жан-Франсоа Копе за лидер на партията през 2012. Ирония на съдбата, в неделя Копе получи под 1%.

Медиите обаче останаха заети с дуела между либералното, почти лявоцентристко крило около Ален Жюпе и консервативното, с елементи на крайно дясно крило около Никола Саркози.

Бившият министър на земеделието Брюно льо Мер се носеше на крилата на желанието на французите за обновяване и нови лица в политиката и беше трети според всички проучвания, а бившият говорител на Саркози Натали Косюшко-Моризе някак естествено заложи на феминизма.

"Никой не може да разбере защо Фийон прави това... най-много да свърши с 2%", подмятаха от лагера на Саркози. "Не можеш да пуснеш количка за картинг в състезание от Формула 1", шегуваха се от този на Жюпе.

Част от "поддръжниците" на Фийон го изоставяха един след друг. Остана му обаче ключовата подкрепа на депутатите - на президентите на Сената Жерар Ларше и на групата на Републиканците Брюно Рьотайо, както и на тази на противниците на гей браковете. Въпреки че се обяви за малки промени, а не за отмяна на закона, Фийон спечели гласовете на традиционното католическо дясно.

Фийон излезе на преден план по времето на първия дебат по France 2 на 13 октомври. Затвърди доброто впечатление по време на втория.

"Като слушам господин Фийон, разбирам още по-добре защо съм го избрал за министър-председател", призна Никола Саркози.

Победата на Фийон вероятно е най-тежкия удар за Саркози. Този, когото бившият президент определи почти презрително като "сътрудник", разби на пух и прах опита му за завръщане в Елисейския дворец. Никола Саркози обаче показа отново, че може да понесе с достойнство всеки удар. Въпреки, че довчера наричаше Фийон "Mister nobody", още след излизането на първите резултати Саркози се оттегли от сцената, заявявайки, че го подкрепя, защото "имат еднакви политически избори".

На хартия Фийон нямаше никакви шансове - тясно свързан с петилетката на Саркози, той беше един от най-яростните му критици по време на кампанията. До знаменитата фраза "Как си представяте Генерал дьо Гол с висящи дела", която обаче не му спечели публиката на негова страна.

Консерватор, превърнал се в либерал в икономически план, противник на Маастрихтския договор, който днес е убеден привърженик на европейските идеи, Фийон остава загадка дори за тези, които гласуваха за него.

"Аз съм представител на тези, които искат възстановяването на Франция след този изгубен мандат", бяха първите му думи вчера, без да забравя в речта си победените, най-вече Саркози, "Загубата не трябва да отчайва никого, защото имаме нужда от всички в предстоящата битка. Мисля най-вече за Никола Саркози, който е бил президент на Републиката". Между изявлението на Саркози по-рано същата вечер и това на Фийон, двамата са разговаряли по телефона, съобщават близки сътрудници и на двамата.

Още с влизането си в кампанията Фийон зададе основната си цел - скъсване с досегашния модел, пълната противоположност на тезата на Жюпе за "реформи чрез диалог". През всичките тези месеци и за момент не отстъпи от заявените в началото идеи. Създаде силен екип от експерти, сред които бившият генерален директор на Бритиш телеком Пиер Данон.

"Куражът на истината". Това е слоганът, който Франсоа Фийон избра за своята кампания. Каква е програмата, която стои зад този слоган обаче е тема за медиите едва от вчера вечерта. Всички се бяха вторачили в разликите между програмите на Жюпе и Саркози и нищо чудно най-търсените думи в Google в последните часове да са "програма на Фийон".

Увеличаване на работното време: Фийон иска да премахне окончателно 35-часовата работна седмица. "Все някой ден ще трябва да спрем с дефицитите и да започнем да си плащаме дълга, а това предполага да работим повече и да сме по-конкурентоспособни", каза той по RTL. Възможност за свободно договаряне между работещи и работодатели в границата от 48 часа, която налага европейското право, е предложението на Фийон.

Пълна реформа на Кодекса на труда е друго от обещанията на Фийон, нещо което не успяват да направят правителствата в последните повече от 20 години - от кабинета на Баладюр през 1993 до този на Валс през 2016.

"Не може синдикатите да са последна инстанция", допълва бившият премиер, който смята, че профсъюзите са ужасени от възможността работниците и работодателите да се договарят директно. "Опитват се да запазят една неработеща система, която е създадена през 1945.", смята той.

Преосмисляне на "Брака за всички": Франсоа Фийон не смята да отменя закона, но обмисля въвеждане на някои ограничения в осиновяването при гей двойките.

500 000 поста по-малко в държавната администрация. "Обичам държавните служители, те са в основата на държавата", казва Фийон, "но 5 милиона заети в държавния сектор е немислимо и непоносимо за бюджета".

Пенсионна възраст от 65 години и премахване на повечето специални режими на пенсиониране е друга от планираните реформи.

Съкращаване на бюджетния дефицит е друга цел на Фийон. Амбицията му е за съкращаване на публичните разходи с 100 млрд. евро за петгодишния мандат.

В борбата с тероризма, Фийон смята да реализира идеята на Оланд за лишаване от гражданство на французите заминали за Сирия и Ирак. Обединяване на полиция, жандармерия, затвори, митници и гранична полиция под шапката на голямо министерство на вътрешните работи. Сред предложенията са още въоръжаване на общинската полиция и биометрични лични карти.

Забраната на буркините да бъде въведена със закон, образователна реформа, даваща повече права на училищните директори, удължаване на живота на атомните централи с 40-60 години, сътрудничество с Иран и Русия са сред идеите, които едва ли ще се харесат на всички.

Три са причините обаче Фийон да е фаворит преди втория тур.

Първо, тенденцията на покачване на подкрепата, която го изведе от аутсайдерските позиции до победител на първи тур с 16% преднина (около 600 000 гласа). Второ, в негова полза отива подкрепата от симпатизантите на Саркози и Льо Мер (21% и 2,5% от гласовете) срещу само тази на Косюшко-Моризе (около 3%) за Жюпе.

Трето, Жюпе вероятно няма да получи подкрепата на симпатизантите на левицата, които гласуваха само за да спрат Саркози. Според екзит половете около 15% от всички гласували в неделя всъщност не са членове на Републиканците, а повечето от тях са избрали кмета на Бордо Жюпе.

Първите сондажи от вчера вечерта дават леко предимство на Фийон (56/35 според Opinionway, равенство 50/50 според Ifop). И ако в десницата са леко изненадани от това ново развитие, за останалите новата ситуация преобръща играта тотално.

Франсоа Оланд и Марин льо Пен изгубиха най-предпочитания си съперник - Никола Саркози; Франсоа Байру, който подкрепяше активно Жюпе срещу Саркози, тепърва ще трябва да решава политиката си спрямо Фийон.

А Еманюел Макрон има конкуренция вдясно в полето на протестния и антисистемен вот.

Новините

Най-четените