Животът на шпионина невинаги е лесен и изглежда лъскав като във филм за Джеймс Бонд. Понякога може да се случи така, че нещата да не се развият според очакванията и да прекараш живота си в криене и непрекъснато оглеждане зад ъгъла.
Докато един ден враговете не почукат на вратата.
Именно такъв е случая с бившия началник на венецуелското военно разузнаване генерал Уго Карвахал. Познат още и с прякора си "Пилето", той бе арестуван в малкия си апартамент в Мадрид, където се крие през последните две години заради обвинения в трафик на наркотици.
Испанската полиция разпространи в социалните мрежи видео на ареста му и съобщи, че той е живял в столицата напълно затворен, без да излиза изобщо и без дори да се доближава до прозорците на дома си.
Реално Карвахал е беглец от ноември 2019 г, когато испанският съд одобрява американска молба за екстрадиция на шпионина в САЩ. Там той е изправен пред обвинения в подкрепа на колумбийската партизанска групировка ФАРК и участие в дейности, свързани с трафик на наркотици в посока Северна Америка и дестабилизация на Колумбия.
Това се е случвало в качеството му на началник на военното разузнаване на Венецуела по време на управлението на президента Уго Чавез, когато се поддържат засилени връзки на идеологическа основа с комунистическата организация ФАРК в съседна Колумбия.
🚩Detenido esta noche en #Madrid el "Pollo Carvajal", prófugo de la justicia y buscado para su extradicción a #EEUU. Vivía totalmente enclaustrado, sin salir al exterior ni asomarse a la ventana, y siempre protegido por personas de confianza.#SomosTuPolicia pic.twitter.com/U7D7iKkQDg
— Policía Nacional (@policia) September 9, 2021
Реално Карвахал е близък с Чавез още от началото на 90-те и му помага в неуспешния опит за преврат през 1992 г. Двамата заедно лежат в затвора, но впоследствие са помилвани и освободени. Към края на десетилетието обаче Чавез успява в крайна сметка да поеме окончателно властта във Венецуела, а скоро след това той възлага на своя приближен контрола върху разузнаването.
Така "Пилето" остава началник на тайните служби за цели 10 години до 2014 г. Тогава той се мести в близкия остров Аруба, където официално заема консулски пост.
По това време той вече е в полезрението на американските власти и успява на косъм да се размине с арест и задържане. Новият режим на президента Мадуро оказва натиск на властите в Аруба и Карвахал е върнат обратно в родината си.
В Каракас е посрещнат като герой, но въпреки това ситуацията в управляващата партия вече друга и той няма как да има същото влияние както при Чавез. Така "Пилето" трябва да се задоволи с второстепенна роля на дeпутат в парламента без особена тежест.
Това явно го подтиква да прориентира политическите си възгледи и когато през 2019 г. се разразява президентската криза, той решава да подкрепи протестите на Хуан Гуайдо и се отрича от режима на социалистическата партия, като призовава армията да се присъедини към протестите.
Така той изведнъж се оказва преследван едновременно от собственото си правителство и от американската Агенция за борба с наркотиците. Успява по тайни пътища да достигне до Мадрид с надеждата, че от там ще може да използва старите си контакти от разузнаването и ще помогне на опозицията да свали режима на Мадуро като организира военни бунтове.
В крайна сметка обаче е задържан от испанските власти заради заповедта за екстрадиция.
Следва съдебна битка, в която различните инстанции на съда едновременно приемат и отхвърлят ареста, определяйки го за политически мотивиран. Докато това се случва, Карвахал е освободен и той, разбира се, се възползва от възможността и се укрива.
Едва преди няколко седмици шпионинът се появява в социалните мрежи, където обвинява бившия колумбийски президент Алваро Урибе във "фабрикуване на доказателства" срещу него. По думите му той самият е помагал неведнъж на Вашингтон и Богота, като е преследвал колумбийски трафиканти на територията на Венецуела.
Според него контактите, които е подържал със считаната за терористична организация ФАРК, са били оторизирани от Чавез и са се ограничавали единствено и само до преговорите за освобождаване на отвлечен венецуелски бизнесмен и проправяне на пътя за мирни преговори с колумбийското правителство.
"Всички обвинения са лъжа, която в крайна сметка ще рухне", пише Карвахал. "Винаги съм вярвал, че истината ще възтържествува."
Това обаче ще реши испанската съдебна система, която в крайна сметка ще определи дали "Пилето" ще бъде съден в САЩ.