Покрай гръмкия старт на втория мандат на Доналд Тръмп десните политики губят позиции в някои страни, но в други са във възход.
Президентът на Аржентина Хавиер Милей, известен с десните си, либертариански възгледи, е подписал указ за ограничаване на имиграцията в страната, съобщават агенциите. Ходът е съвпада с мерките, които опитва да наложи в САЩ и Тръмп.
Милей изобщо не бяга от сравненията с Тръмп - говорителят му Мануел Адорни коментира, че "е време да почетем историята си и да направим Аржентина отново велика", предава АП.
Говорителят обяви, че досегашните правила за имиграция в страната са донесли "хаос и злоупотреби".
Указът регламентира ограничения за получаване на аржентинско гражданство и за достъп до здравеопазване и образование за чужденци.
••• Преди година икономиката на Аржентина беше в свободно падане:
Въвеждат се изисквания имигрантите да имат поне две години непрекъснат престой в страната или да направят значителни инвестиции в нея, за да получат паспорт.
Подобни мерки не са особено строги, но Аржентина е страна на имигранти и дълги години се гордееше с това, че е отворена за чужденци.
Тепърва новодошлите, които искат постоянно жителство в страната, трябва да докажат, че имат доходи и да предоставят данни, че нямат криминално досие в страната, от която идват. Указът улеснява и депортациите на нелегално влезлите в Аржентина и на тези, които са извършили дори леки престъпления.
Предишното законодателство позволяваше да се откаже достъп до страната на чужденци с присъди от над 3 години.
На депортация пък подлежаха чужденци, осъдени на повече от 5 години.
"Изключително лесният достъп до Аржентина доведе до пристигането на 1,7 млн. нелегални имигранти за последните 20 г. Мярката цели да въведе ред и здрав разум", поясняват от правителството.
"Имахме правила, които приканваха хаоса и злоупотребите за много хора, които са далеч от идването в тази страна по честен начин", поясни говорителят Адорни, който е и кандидат за изборите за местния парламент в столицата Буенос Айрес, които ще се проведат през уикенда.

Според анализатори указът за затягане на мерките за миграцията цели именно привличане на консервативния и десен вот на предстоящите избори в столицата, особено като се има предвид, че Аржентина от години не е особено привлекателно място за имигранти заради огромните си икономически проблеми.
Последното преброяване на населението от 2022 г. сочи, че от общо 46 млн. души население, чужденците в Аржентина са малко под 2 млн., което е най-ниският дял на имигранти от 1869 г. - откакто в страната се води статистика.
Другият мотив на президента за затягане на мерките за имигранти е, че те ползват безплатни обществени услуги. Затова указът дава право да се таксуват чужденците за достъпа до здравни услуги и образование. За туристите пък здравната застраховка става задължителна.
Говорителят Адорни поясни, че само за година 8 болници в страната са похарчили 100 млн. долара за лечение на чужденци. Досега законите на страната гласяха, че лечението в обществени здравни заведения и образованието са безплатни в страната, включително и за хора с чужда националност.
Според властите регламентирането на такси ще спре "здравния туризъм" и хората, които отиват в Аржентина само за да се лекуват без пари - например от Боливия и Парагвай.
Затова някои анализатори смятат, че целта на Милей са икономически мерки за намаляване на разходите, и указът му не е продиктуван в такава степен от ксенофобия.
За разлика от други страни, в Аржентина въпросът за имиграцията не е тема на голям обществен дебат и недоволство. Самата страна традиционно е приемала големи вълни чужденци от Европа в миналото и дължи до голяма степен развитието си на тях.
••• Аржентина има и страхотна природа: