Възможно е да чуеш този ледник още преди да го видиш. Звукът е страховит - това е тътенът на огромни парчета лед, които падат във водата.
И плясъкът на малки късове метър на метър във водите на езерото Архентино е могъщ - те падат от десетки метри височина. Когато от ледника се откърти наистина голям блок и се срути от 70 метра във водата, е звук, който усещаш с цялото тяло.
За да видиш и чуеш това не ти трябва специален късмет - случва се постоянно и в рамките на обичайната няколкочасова визита на Перито Морено ще е многократно.
Глетчерът буквално ще се движи пред очите ти, защото ледът, който пада от края му, е "избутан" от този, които се е образувал горе, в Андите, в огромното Южно ледено плато на Патагония.
Статистиката казва, че ледникът се движи средно с около 2 метра на ден, т.е. с толкова напредва ледът от средната част на глетчера.
Ледникът Перито Морено в Аржентина е един от най-известните в света и една от най-големите атракции на Патагония. Огромен е, но далеч не е сред най-големите. Дължи популярността си на това, че е сравнително лесно достъпен и така разположен, че всеки може да се наслади на спектакъла му безпрепятствено и безопасно.
Е, за целта човек трябва да се озове в аржентинската част на Патагония, а най-близкото населено място е градчето Ел Карафате. Оттам се стига с кола буквално до края на ледника, който се издига като стена от водите на езерото Архентино.
И е пред теб - без преходи или дълго плаване.
На място има организирани разходки с корабчета, които доближават глетчера, туристически турове за ходене по самия ледник, както и голяма панорамна тераса с пътеки, които дават страхотна гледка и те изправят директно срещу могъщата, стърчаща на 70 метра над водата ледена маса.
И макар че дори от тази перспектива глетчерът изглежда страховит, това, което се вижда - широкият 5 км край на т.нар. език на глечера - е миниатюрна част.
Перито Морено е с обща площ от над 250 км. км. и дължина от 30 км. Общо с леда, който не се вижда под водата на езерото, дебелината е 170 метра. Максималната му дебелина стига до 700 метра.
Освен него Южното ледено плато на Патагония "захранва" и дава начало на още 48 ледника.
То е наистина масивно - третата по големина континентална ледена маса след тези в Антарктика и Гренландия.
Перито Морено е започнал е да се формира по време на последния ледников период, чието начало е преди около 2,6 млн. години, а краят - преди около 11 700 години. Проучванията сочат, че глетчерът вероятно е на около 18 000 години.
Доскоро той беше и един от малкото ледници на света, които не се отдръпваха и топяха. Тоест загубата на маса беше толкова, колкото и формирането на нова. От няколко години се смята, че вече и Перито Морено започва да се топи и намалява, макар че тепърва ще се проучва дали това се дължи на климатичните промени и дали действително ледникът се отдръпва за постоянно.
Движението на ледника води и до феномен, който се случва веднъж на няколко години. Перито Морено свършва в огромното езеро Архентино, но краят му е близо до твърда земя. Когато ледът стигне до нея, "запушва" един от каналите на езерото и се образува естествен язовир.
Водата в откъснатия ръкав започва да притиска ледената бариера, постепенно си проправя път под глетчера и го руши, дълбаейки стената на "язовира". Накрая тя рухва, във водата се свличат огромни блокове лед, а гледката е неповторима.
Ледникът е част от Националния парк Los Glaciares в Патагония, и макар и лесно достъпен за туристи, не е отворен за свободни разходки - това е възможно единствено със специализирани турове с водачи.
Освен че мястото е със защитен статут, трековете по глетчери могат да бъдат изключително опасни заради движението на леда и постоянното отваряне на дълбоки пукнатини в него.
Затова и организираните мини-трекове върху леда на Перито Морено са по обезопасен и различен маршрут всеки ден. И завършват с чаша уиски. С лед от глетчера, естествено.
---
Повечето ледници по света се топят, и това дори променя държавни граници: