Китай печели убедително битката със САЩ за технологична доминация в сферата на изкуствения интелект и е на път да установи подобно положение като цяло в сферата на технологиите.
Това е позицията на бившия главен софтуерен директор на Пентагона Николас Шайлан, който подаде миналата седмица оставка от поста си в знак на протест срещу бавните темпове, с които САЩ извършват технологичната трансформация на армията си.
Пред "Файнейшъл таймс" той заявява, че не е можел да понесе повече гледката на това как Китай изпреварва Америка в технологичен аспект.
Шайлан, който по народност е французин, но през 2016 г. придобива американско гражданство, е сериен предприемач. Първият си бизнес той създава на 15 години, а след това се ориентира в сферата иновациите. Преди 3 години той е назначен да отговаря за технологичния преход в Пентагона, но сега се оттегля шумно от поста.
По думите му провалът на САЩ да дадат адекватна реакция срещу кибер заплахите от Китай, както и срещу други заплахи от нов тип, излагат бъдещето на децата му на риск.
"В следващите 15-20 години няма да имаме адекватни шансове за борба срещу Китай. В момента това вече е свършен факт. Според мен всичко вече е приключило", споделя Шайлан в първото си интервю след подадената от него оставка. И допълва:
"Имате основателни причини да се ядосвате."
37-годишният експерт по киберсигурност прекара последните три години в работа по това Пентагонът да повиши нивото си на защита срещу хакерски атаки. От позицията си на първи главен софтуерен експерт към Военновъздушните сили на САЩ той твърди, че в момента Пекин се насочва към световна доминация, а причини за това са напредъка на страната в изкуствения интелект, машинното обучение и цялостното развитие на киберсектора.
Според него именно този развиващ се в момента сектор на новите технологии е от критична важност за бъдещето на САЩ, а не хардуерните решения, като за пример дава огромните бюджети, които се изливат за изтребители от пето поколение като F-35.
"Няма значение дали ще се стигне до война, или не, нещата са комични", заявява Чайлан, като допълва, че в някои правителствени ведомства в САЩ киберзащитите са на ниво "детската градина".
Според него Китай има амбицията да доминира света и да упражнява контрол върху всичко - от това какво се говори в популярните медии до геополитиката. В сегашната ситуация Пекин има отворен път към това.
Експертът коментира, че една от водещите причини за това е нежеланието на технологичния гигант Google да работи с американското министерство на отбраната по разработването на изкуствен интелект. Друга голяма причина според него за забавянето на технологичното развитие на САЩ в този аспект са "обширните дебати относно етиката на изкуствения интелект".
Междувременно китайските компании от сектора са задължени да работят с властите в Пекин и те не се свенят да инвестират огромни средства за ИИ без оглед на етиката тук.
Шайлан заявява още, че следващата му стъпка е да свидетелства пред Конгреса за китайската киберзаплаха за върховенството на САЩ, включително на секретни заседания, през следващите няколко седмици.
Въпреки всички тези критики, експертът признава, че все още САЩ поне три пъти по-напред от Китай, поне що се отнася до технологиите за отбрана.
Според него проблемът не е от липсата на достатъчно пари за сектора, а в това, че те се изразходват погрешно, докато бюрокрацията и свръхрегулацията "стоят на пътя на така необходимите промени в Пентагона".
Коментарите на Шайлан идват на фона на предупрежденията, които специализираната комисия по киберсигурност към американския Конгрес отправи по-рано тази година за опасността в лицето на Пекин. Според комисията Китай може да надмине САЩ като световна суперсила в развитието на изкуствен интелект още през следващото десетилетие.
Висшите офицери от американската армия признават, че в момента на Америка ѝ е нужно да привлече, обучи и задържи млади таланти в областта на новите технологии, за да може страната да остане конкурентна. Въпреки това оттам защитават досегашните си действия в областта като "отговорен подход към приемането на ИИ".
Майкъл Гроен, генерал -лейтенант от Корпуса на морската пехота и директор на Съвместния център за изкуствен интелект за отбраната, заяви на конференция миналата седмица, че иска постепенно да внедри изкуствения интелект в армията, като заяви, че приемането му ще изисква културна промяна във въоръжените сили.
През юли пък министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин също обърна внимание на нуждата от развитие на системи с ИИ, като обеща нова инвестиция от 1,5 милиарда долара в тази посока. Целта е през следващите пет години да се ускори интегрирането на такива системи в отбраната на Америка, като до момента над 600 проекта вече са въведени в ход.
И докато военните говорят за това как изкуственият интелект ще влезе в армията на САЩ, Шайлан обяснява, че това са повече думи, отколкото реалност.
Според него военни служители многократно са били назначавани за кибер инициативи, за които им липсва опит, като същевременно с това е било омаловажавано "туткането" по проекти и липсата на финансиране.
"Не бихме пуснали пилот в пилотската кабина, без преди това да е натрупал обширна летателна подготовка. Защо тогава се очаква някой без опит в ИИ да стигне близо до успеха. Докато си губим времето в бюрокрация, нашите противници продължават напред", пише Шайлан в писмото, с което обявява оставката си.
Според Робърт Спалдинг, пенсиониран бригаден генерал от американските ВВС, служил като аташе по отбраната в Пекин, Шайлън има правото да се оплаква. Самият Спалдинг коментира, че е подал също оставка, за да се съсредоточи върху създаването на собствени решения за киберсигурността, след като е бил разочарован от "архаичните системи" в Пентагона.