В последните няколко седмици по обясними причини името на Грета Тунберг не се споменаваше особено често. Борбата с промените в климата съвсем разбираемо остана на заден план пред усилията да се справим с пандемията от коронавируса, но беше ясно, че рано или късно ще има причина името на шведската тийнейджърка да се обсъжда отново.
И причината не закъсня, след като от "Си Ен Ен" избраха именно Тунберг да участва в дискусия, посветена на COVID-19.
Решението беше посрещнато с вълна от неодобрение - как едно 17-годишно момиче, което на всичко отгоре има склонност да не посещава училище, ще обсъжда сериозна тема като коронавируса. Около новия щам на болестта дори и за изтъкнати медицински специалисти има редица неизвестни и загадки, а какво остава за екоактивистката.
Реакциите след дискусионния панел обаче са още по-остри и негативни. Лекари, специалисти и обикновено слушатели разкритикуваха сериозно Тунберг и стигнаха дотам да разнищят всяка нейна дума като невярна, манипулативна или изказана от човек, който не разбира нищо не само от вируси, но и от биология като цяло. А обвиненията им към тийнейджърката съвсем не са безпочвени.
Един от най-спорните моменти в думите на активистката е, когато пред "Си Ен Ен" за пореден път повтаря някои от най-популярните мерки за предпазване от коронавируса, а именно - при възможност си останете вкъщи, навън спазвайте социална и физическа дистанция и си мийте ръцете възможно най-често. Ако Грета беше спряла дотук, може би нямаше да има проблем с изказването ѝ.
Тя обаче веднага след това припомня, че има части по света, където хората нямат вода, за да си измият ръцете, и дори нямат дом.
Мнозина коментират, че не са подразнени от припомнянето, че действително има места по Земята, на които липсват жизненоважни ресурси. Причината за раздразнението им е, че даже и по време на дискусии, посветени на една от най-сериозните кризи в последните десетилетия - тази с COVID-19 - Тунберг не може да се въздържи да обсъжда теми, които са интересни лично на нея.
И това не е единственият път, в който тийнейджърката успява да вмъкне уж небрежно въпроса за климатичните промени и екоактивизма. Така например Грета обсъжда колко е доволна, че най-накрая хората са започнали да се вслушват в насоките, които експертите им дават за коронавируса, и допълва, че се надява скоро това да се случи и в насока измененията в климата, затоплянето на планетата и опазването на околната среда.
"От всяка криза страдат най-много най-слабите и уязвими хора", продължава емоционалната си тирада Тунберг и получава още повече негативни коментари, особено в социалните мрежи, но и от страна на медицински експерти. Пред RTL Online немският вирусолог Кристиян Дростен подчертава, че изказването на шведската активистка е не съвсем вярно и е до голяма степен манипулативно.
Дростен, който отговаря за справянето с пандемията в Германия, държи да подчертае, че коронавирусът е силно заразна болест, която поразява без оглед на класа и материално положение. В този ред на мисли разсъжденията на Тунберг са неточни, особено на фона на огромния брой жертви в западноевропейски държави като Италия и Испания, както и в САЩ.
В интернет пък по време на дискусионния панел заваляха не по-малко критични и хапливи коментари.
Един потребител в Twitter се шегува, че докато "Си Ен Ен" предупреждават никой да не слуша президента Доналд Тръмп, защото не е медицинско лице, в същото време кани именно тийнейджърката Грета да говори за коронавируса. Друг се шегува, че щом Бил Гейтс може да прави ваксини, то няма никакъв проблем Тунберг да отговаря за борбата с COVID-19.
Коментаторът и десен активист Майк Дайс пък подмята, че следващата стъпка на телевизията е да покани 12-годишно момче, което да коментира финансовата рецесия, докато си пие лимонадата.
Поне вече е ясно, че е най-добре Грета да се изказва само по теми, с които е истински запозната, защото в противен случай предизвиква поредната буря от недоволство - в и извън интернет.