Снимки на сцени, имитиращи смъртта на Джордж Флойд, възмитуха потребителите на социалните мрежи и доведоха до петиция срещу премахване на предизвикателство, наречено #GeorgeFloydChallenge. Има ли обаче въобще подобно предизвикателство в интернет?
В социалните мрежи в края на май и началото на юни се появиха изображения на бели мъже, които застават по начин, наподоябяващ ареста и смъртта на 46-годишния афроамериканец.
Самото видео, заснело смъртта на Флойд, обиколи социалните мрежи и медиите по света. По време на арест той е притиснат на земята, а полицай притиска с коляно врата му в продължение на около 9 минути. През това време задържаният многократно моли да бъде махнат крака от врата му, тъй като не може да диша, на което полицаят не реагира.
Възмущението от тази никому ненужна смърт доведе до продължаващи повече от седмица масови протести в САЩ, а вече и в Европа (включително и България). На много от протестите в Америка се стигна до ескалация на насилието, което доведе и до намесата на националната гвардия.
И докато темата със смъртта на Флойд е все още изключително чувствителна, в социалните мрежи започват да се появяват снимки и крати клипове с мъже, имитиращи случилото се с него, което доведе до това да се заговори за предизвикателството "Джордж Флойд" - #GeorgeFloydChallenge.
Според Dayli Beast става дума едва за няколко публикации, които обаче не са обвързани една с друга чрез общо предизвикателство. Предполага се, че идват от няколко акаунта в САЩ, Великобритания и Австралия и Шотландия.
Самите реакции срещу снимките обаче се оказаха по-широко разпространени от предполагаемото предизвикателство.
Те бяха съпроводени с привизи хората на тези снимки да бъдат идентифицирани и наказани, а по този начин и оригиналните публикации получиха още по-голяма популярност.
В крайна сметка заради подобни изображения двама души във Великобритания и един в Шотландия са били арестувани, съобщава Business Insider, позовавйки се на местни медии.
Задържаните на Острова са младежи на 18 и 19 години, задържани и освободени впоследствие под гаранция заради това, че "причиняват безпокойство и напрежение", а проявата им се третира като престъпление от омраза.
В Шотландия заради подобна снимка е бил арестуван мъж на 26 г., като говорител на полицията уточнява само, че случаят се разследва.
В Австралия пък две момчета, изпълнявали мнимото предизвикателство, са били разпознати в TikTok. Те са ученици от частно училище към университета "Сейнт Джоузеф". Говорител на училището потвърди, че двамата младежи във видеото посещават учебното заведение, но че лежащото на земята момче не е участвало доброволно, тъй като е било тормозено.
В САЩ потребители на Facebook са идентифицирали мъже от Източен Бетел, Минесота, облечени в строителна екипировка. Техният пост доведе до извинение от собственика на Shade Tree Construction, който признал, че става дума за сина му и служители на фирмата, за което са били уволнени, съобщава сайтът Snopes, посветен на установяване на истинността на разпространявани в интернет твърдения.
Междувременно Facebook и Instagram забраниха хаштага и премахнаха публикации, за които казват, че "насърчават участие във високорисково предизвикателство".
Колажи, изразяващи възмущение от подобна инициатива, обаче останаха видими с хаштаг #georgefloydchallengeisdisgusting (предизвикателството "Джордж Флойд" е срамно).
Говорител на Twitter заяви, че подобни публикации нарушават правилата на платформата за самонараняване и насилие. От там уточняват също, че са оставили само публикациите, които отричат предизвикателството, отбелязвайки ги с предупреждението, че са с "чувствително съдържание".
Говорител на Snapchat пък коментира, че социалната мрежа не използва хаштагове и потребител не може да излъчва до цялата платформа. Условията на социалната мрежа забраняват речта на омразата и възсхаляването или насърчаването на насилие. От там уверяват, че преглеждат всяко докладвано съдържание и премахват неподходящо такова.
От TikTok припомниха във връзка с темата, че са "фокусирани върху насърчаването на среда, свободна от реч на омразата или тормоз".
"Съдържанието, което възхвалява насилствените трагедии или пренебрегва жертвите им, е пряко нарушение на нашите указания и ще премахнем всяко такова съдържание от нашата платформа", посочват още от TikTok.
Въпреки няколкото ареста и сериозното възмущение, което предизвикаха снимките и видеата, техният произход е трудно да се установи, както и точното намерение на тези, които са участвали в тях.
За някои се твърди, че показват как безопасно да се използва техниката за задържане, която включва стъпване с коляно върху врата.
A Daily Beast отбелязва, че подобно на Momo Challenge, предизвикателството "Джордж Флойд" е спечелило много повече внимание от развръзката, отколкото със самото му реализиране.