Всички сме чували за латиноамериканската организирана престъпност, наркокартелите и тяхното влияние и връзки с Европа. Твърде малко обаче се знае за европейската следа в престъпността на Централна и Южна Америка.
Наскоро обаче станаха ясни подробности за дейността на първата изцяло европейска престъпна организация, която действа на територията на Латинска Америка.
Историята започва с няколко румънски предприемачи от Крайова, които влизат в бизнеса с поддръжка на банкомати, инвестирайки в Мексико. Впоследствие - поне според разследващите ги - те решават значително да разширят своята работа и започват да създават различни схеми за кражба на данни от кредитни и дебитни карти чрез използването на нелегален хардуер и софтуер.
Съвместно разследване на ФБР и мексиканското Звено за финансови измами показва, че за миналата година групировката, станала известна като Ривиера Мая (по името на курортен град в близост до Канкун), печели над 23 милиона долара само от измами в Мексико, а общата стойност на приходите от всичките им престъпления е над 240 милиона годишно.
За лидер на бандата е смятан 44-годишният Флорин Тудор, познат с прякора си El Tiburon (Акулата). Според властите той, заедно със свои приятели, роднини и бизнес партньори, организира мащабна мрежа, действаща предимно в мексиканските курортни центрове, но с активност и контакти в Индонезия, Индия, Барбадос, Парагвай, Бразилия, Япония и Южна Корея.
Всичко се осъществява под паравана на фирмата Top Life Servicios, основана през 2013 г. от Адриан Тиуган - Крика. За него се се смята, че е замесен в схеми за източване на банкомати в Италия.
Важна част в цялата схема има и доведения на брат на Тудор - Адриан Еначеску. Според разследващите той е отговорен за изпирането на парите от нелегалната дейност чрез мрежа от кухи фирми с офиси в Ню Йорк и Сан Франциско.
Показания на бивши членове сочат, че в организацията са замесени 1000 души. Някои от тях са специализирани в използването на "клонирани" дебитни и кредитни карти, докато други се занимават с хакването на банкомати. Използва се специален софтуер, който засича магнитната лента на картата, докато в същото време мини камера записва нейния PIN код.
Оценки на неправителствената разследваща организация OCCRP показват, че по този начин Ривиера Мая са успели да източат 1,2 милиарда долара в рамките на пет години - между 2014 г. и 2019 г.
В началото на 2020 г. румънските власти започват разследване срещу Тудор и мрежата му по няколко обвинения, включително за убийство, изнудване и организиране на канал за трафик на хора от Румъния през Мексико в посока САЩ.
Разследвания срещу Тудор се водят и в Мексико и САЩ. На няколко пъти той и хората от обкръжението му са задържани, но без особен успех. При последния път Тудор е освободен само след няколко часа, а впоследствие завежда дело срещу мексиканската държава за нарушение на човешките му права, тормоз и кражба, като обвинява властите, че са му откраднали пари и ценни вещи, докато е бил задържан.
Самият той се представя като жертва на корумпирани полицаи, журналисти и чиновници. През миналата година дори публикува в медиите отворено писмо, в което пряко обвинява в опит за изнудване министъра на вътрешните работи на щата Кинтана Ро, а в началото на тази година изпраща официално писмо и до мексиканския президент.
Междувременно усилията на властите по разследването на Флорин Тудор и Ривиера Мая остават почти напразни. Предполага се, че причина за това е обширната мрежа от контакти, които Тудор е създал в полицията и в няколко политически партии, осигурявайки си защита както на местно, така и на международно равнище.
В този смисъл съвсем наскоро регионалният председател за щата Кинтана Ро на Зелената партия Хосе де ла Пеня бе изключен, след като стана ясно, че си е сътрудничил с организацията на Тудор. Оказа се, че неговата банкова сметка е една от общо 79-те замразени от Звеното за финансови измами (ЗФИ) като част от съвместното разследване с ФБР.
Очаква се скоро скандалът с де ла Пеня и връзката му с румънската мафия да повлече и други високопоставени личности в Мексико. В списъка на ФБР личат още имената на собственика на вестник Quequi Хосе Алберто Алварес, бившият секретар по сигурността на Канкун Хосе Джонатан Йонг, както и неговият баща - бившият губернатор на Кинтана Ро Хосе Луис Йонг.
Вследствие на разкритията от ЗФИ и ФБР президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор нареди на финансовото министерство да осъществи пълно разследване на Ривиера Мая.
Вероятно тепърва ще се разкриват нови подробности около организацията, но е спорно доколко разследванията срещу нея ще имат ефект.