Последните години Египет премина през труден и турбулентен период на политическа нестабилност и икономически затруднения, а един от секторите, които най-много бяха засегнати от всичко, бе този на туризма.
Сега страната се опитва да популяризира отново своето древно историческо и културно наследство и да съживи икономиката си.
В този смисъл миналата седмица в столицата Кайро се проведе мащабно шествие, наречено "Златния парад на фараоните", което бе свързано с преместване на останките на древните египетски владетели в нов Национален музей. Събитието бе изключително пищно и получи широк международен отзвук.
Шествието обаче бе само прелюдия към едно много по-сериозно археологическо откритие в пясъците на Сахара, което по всяка вероятност е една от най-важните археологически находки за последното столетие.
Става въпрос за отдавна изгубения "златен град" на фараона Аменхотеп III, управлявал Египет преди 3400 години в най-дългия период на просперитет за древното кралство.
В продължение на десетилетия много археологически мисии опитват безуспешно да открият града, за който се смятало, че е почти митичен. Все пак през есента на 2020 г. екипът на д-р Захи Хауас достига до него, а през миналата седмица бе представен и пред широката публика.
"Това, което открихме по време на разкопките се оказа един голям и отлично запазен град с почти изцяло съхранени стени, а пък в стаите на къщите можехме да открием всякакви предмети от тогавашното всекидневие", казва д-р Хауас.
Според учените това е най-сериозното откритие от намирането на гробницата на Тутанкамон през 1922 г.
"Като една моментна снимка във времето е - една своеобразна египетска версия на Помпей", твърди пред National Geographic Салима Икрам, професор в Американския университет в Кайро."Наистина е зашеметяващ".
"Златният град" се намира в района на Луксор, недалеч от прословутата Долина на царете.
През първите седем месеца от разкопките д-р Хауас успява да разкрие няколко цели квартали, включително и запазена пекарна. Сред находките има бижута, керамични съдове, амулети, направени от скарабеи, както и различни инструменти за предене и други ежедневни дейности. Всички те дават един съвсем различен и задълбочен поглед върху живота на хората в Древен Египет.
От най-изненадващите находки са скелетите на крава и бик, открити в една от къщите, както и хора, погребани с ритуали, които все още не са познати в египтологията.
Според учените града е бил най-големият административен и индустриален център на 18-тата династия - време, което се счита за "златна епоха" на просперитет за древното кралство.
Местоположението му също е интересно, тъй като се намира съвсем близо до Деир ел-Медина - специално селище, където поколения занаятчии са работили по гробниците в Долината на Царете. По принцип се смята, че те са били целенасочено изолирани от останалите жители с оглед деликатния характер на дейността си, но ако се окаже, че новооткритият град се простира до Деир ел-Медина, това би променило много от досегашните теории на археолозите.
Те също така смятат, че новите находки могат да разкрият подробности около една от най-големите загадки в египтологията, когато фараонът Ехнатон решава да загърби името и религията си и да премества столицата, наследена от баща му Аменхотеп III.
Няколко години след като се възкачва на трона, Ехнатон заедно със съпругата си Нефертити, по все още неизвестни за науката причини, изоставя традиционния египетски пантеон от богове и създава цял един нов религиозен култ около бога на слънцето Атон. Това реално е и първата монотеистична религия в историята на човечеството. Той даже сменя името си от Аменхотеп IV на Ехнатон, което означава "отдаден на Атон".
Новият фараон обаче не спира дотук, като премества столицата на баща си в напълно нов град край днешна Амарна и инициира културна революция в древноегипетското изкуството.
След смъртта му обаче всичко това е буквално изтрито от историята. Всичките му постижения, даже името му, са целенасочено заличени, като едва откритието на столицата му през 18-и век ни позволява да разберем за неговото съществуване. Така вече над 200 години археолози и историци спекулират за периода на управление на Ехнатон.
Сега всички те се надяват да намерят отговори на въпросите, които мъчат науката повече от две столетия.
Някои от откритията на д-р Хауас вече дават насоки. Например керамичен съд, на който пише "година 37", показва, че "златния град" е бил активен в годините на съвместно управление между Аменхотеп III и сина му Ехнатон. Една година по-късно обаче той е напълно изоставен
"Защо се е случило? Бил ли е възстановен отново след възкачването на Тутанкамон?", се пита Хауас. "Само нови разкопки на цялата област биха могли да ни дадат отговори на това какво се е случило преди 3400 години", завършва той.