В руските медии, близки до Кремъл, в последните години се наблюдава тази мода - да разказват истории за това как западноевропейци и хора от Запада въобще решават да изоставят уютния консумеризъм и европейските ценности и да изградят наново живота си в Русия, където нещата са такива, каквито трябва да са - недокоснати от либералната пропаганда.
Така например в края на април из руското мейнстрийм медийно пространство значително място намери историята за един холандец, опитал да мине незаконно границата с Беларус с колело, на път към това, което вярвал, че ще бъде новият му живот в страната или в Русия. Сега той е изправен пред 5-годишна забрана за влизане в Беларус.
По принцип холандците са известни с любовта си към велосипедите, а историите за граждани на малкото северноевропейско кралство, въвлечени във велосипедни приключения в чужбина, намират широк отзвук в медиите.
Когато този разказ обаче е направен от Russia Today, той включва един цял наратив за това как западняците бягат в Русия, опитвайки се да оставят зад гърба си "моралната бездна на Запада".
На руските медии тази идея за моралния упадък на западните общества им се услажда много и винаги се радват да си намерят повод да пишат по нея.
Пример за това е и история, разработена от Цариград ТВ - телевизия, собственост на руския бизнесмен и активен застъпник на православните каузи и проруския панславизъм Константин Малофеев. Във въпросната история се разглеждат "проблемите" във френската образователна система, които принуждавали много французи да искат да напуснат страната и да се преселят в Русия.
Въпросните проблеми обаче не се отнасят до броя на романите на Достоевски, които френските ученици, изучават в учебната си програма, а с морала, идващ от самата учебна програма.
Според материала, публикуван на сайта на Царград ТВ, на мнозина във Франция вече им е писнало от това на първокласници да се преподава сексуално образование и да им се набива в главите, че връзката на момче с момче е нещо добро и правилно. Освен това пропагандата постоянно разширявала границите си, учейки децата на педофилия и инцест чрез бордови игри и караоке.
Но "истинският ад" обаче започвал в гимназията, където на учениците бил представян курсът "Сексуалност и биологически основи на удоволствието".
Затова ядосаните френски родители, по чисто морални причини, се ориентирали към емигриране в Русия, където учебната програма не предлага такива волности, а пази децата чисти от подобен разврат. И според текста на Царград тази морална миграция се случвала "постоянно".
Разбира се, тази песен за мигриращите западняци към "морално чистата" Русия не е нещо ново.
Още покрай анексирането на Крим много руски медии започнаха да твърдят, че "европейците търсят убежище в Русия от агресивно сексуално образование, хомосексуална диктатура и законодателството за непълнолетни".
Тогава надълго и на широко се обяснява за ударната политика в подкрепа на сексуалните малцинства, за законите за отнемане на деца от родителите им и за налагането на сексуалното образование като стимулиране на децата да правят секс.
Преди две години, през 2019-а, телевизията НТВ пък започна да лансира твърдения за икономическа миграция към Русия, продиктувана от високите данъци на Запад.
"Почти една трета от всички американци мечтаят да напуснат САЩ. Те са прогонени от страната от непреодолими данъци и високи цени. Някои са търсили по-добър живот в Европа, в Крим, но все пак са се установили в Москва. Те казват, че тяхното "качество на живот се е подобрило многократно", се казва в материалът на телевизията.
Има ли истина обаче в твърденията на руските медии? Стичат ли се към Русия западноевропейците и американците?
Краткият отговор е "Не." Всички подобни твърдения не просто не са подкрепени с каквито и да е доказателства, но и един преглед на реалните числа за миграцията в Русия показват, че страната не е сред най-популярните дестинации да започнеш нов живот.
Нещо повече - година след година нивата на миграция към Русия непрекъснато намаляват.
Така например коефициентът на нетна миграция към Русия през 2018 г. е бил 1,254 на 1000 души население, което е спад от 16,57% спрямо 2017 г. През 2019 г. коефициентът на нетна миграция за страната вече е 1,127 на 1000 души население - спад с 10,13% спрямо 2018 г.
През 2020 г. се наблюдава нов спад, като спрямо 2019 г. това е намаление от 11,18% в коефициента на нетна миграция за Русия, който вече е 1,001 на 1000 души население.
Междувременно сякаш официалните власти в страната не могат да четат и да събират правилно данни за миграцията, защото се оказва, че много повече руснаци напускат родината си, отколкото Кремъл е склонен да признае.
Според Moscow Times разликата в официалните данни на Росстат и реалната миграция е в рамките на над 6 пъти. Медията цитира проучване, проведено от новинарското издание Proekt, според което министерството на вътрешната сигурност на САЩ е отчело шест пъти повече руснаци, пристигнали в страната през 2017 г., отколкото Росстат отчита като напуснали Русия като цяло за годината.
Или казано по друг начин - морална миграция има, просто тя не е към Русия, а от Русия. Просто Кремъл не иска да си признае, че "гнилият Запад" е далеч по-приятен за собствените му граждани, отколкото собствената им родина.
Така че за всеки един холандски велосипедист, мечтаещ за живот в Беларус или Русия, има няколко хиляди руснаци, които с удоволствие биха си сменили мястото с него.