След две години пауза заради глобалната пандемия от коронавирус, в момента изглежда така, че нищо не може да спре баварците да върнат най-доходоносното си мероприятие отново - Октоберфест.
Зажаднели за бира, а и за огромните приходи, които идват от фолклорния бирен фестивал на бирената поляна Терезиенвийзе в Мюнхен, баварците напират за Октоберфест, независимо от всички фактори срещу провеждането му и тази година.
Светът е обхванат от все по-ясно оформяща се икономическа криза. Знаците за рецесия стават все по-очевидни, а войната в Украйна, енергийната криза с недостиг на газ, както и надвисналата все още сянка на коронавируса, карат мнозина да се питат дали биреното увеселение на Мюнхен си заслужава да бъде подновено тази година.
"Ще съжаляваме горчиво за Октоберфест", заявява категорично пред германските медии лекар, който се опасява, че фестът може да съвпадне с новата вълна на коронавируса, която се очаква за есента.
Септември традиционно отбелязва ръст на случаите на COVID-19, което през 2020 г. и 2021 г. принуди местното провинциално правителство на Бавария да отмени Октоберфест като част от мерките за социални ограничения срещу вируса.
През май тази година германският здравен министър Карл Лаутербах, който е от водещите "ястреби" и поддръжници на строгите мерки, заяви, че идеята да се планира Октоберфест без специални мерки срещу пандемията, е "твърде смела".
Лаутербах обаче не е човекът с финалния глас по въпроса. Тази роля се пада на градската управа, където са готови да извадят бирените халби от складовете и да опънат палатките на поляната на кралица Тереза, чиято сватба с крал Лудвиг I е първоначалният повод за възникването на традицията на Октоберфест през 1810 г.
"Не мога да си представя, че преди 17 септември, когато е началото на Октоберфест, ще бъдат въведени толкова драстични мерки за контрол на инфекциите или забрана на фестивали, че да се направи невъзможно провеждането на събитието", казва пред Politico Клеменс Баумгартнер - местен политик от консервативния Християнсоциален съюз (ХСС), който е и официалният "шеф на Октоберфеста" в града. Неговата работа е да съблюдава организацията на фестивала и да координира всичко около него.
По думите му към момента всичко върви по план, като според него самите жители на Бавария искат да посетят събитието след прекъсването от две години.
"Много съм уверен, че тази година ще имаме много добре посетен Октоберфест", оптимистично коментира Баумгартнер, посочвайки успеха на пролетния фестивал в Мюнхен като сигнал за това.
Премиерът на провинцията Маркус Зьодер, също от ХСС, който доскоро беше един от най-сериозните хардлайнъри в борбата срещу коронавируса, сега се застъпва категорично за връщането на Октоберфест, като според някои причината за това са задаващите се догодина избори в провинцията.
Показателно в случая обаче е мнението на Кристоф Шпинер - представител на мюнхенската болница "Рехст дер Исар" по въпросите на COVID-19, който коментира пред Politico, че макар да има повишен риск от респираторни заболявания на подобни фестивали, е "съвсем разбираемо" желанието на местните да се събират и да върнат живота си към нормалното.
"Така или иначе, ще е трудно да се предскажат моделите на заразяване през есента, предвид широкото разпространение на вируса", добавя още Шпинер.
Ако има фактор, който да помрачи Октоберфест, то това би била по-скоро инфлацията.
Историята вече познава примери за това фестът да бъде отменен заради острото повишаване на цените - през 1923 и 1924 г., когато хиперинфлацията се вихри с пълна сила във Ваймарската република, а хората са си купували хляб срещу цели колички с банкноти и на никого не му е било до такова бирено парти.
Днес инфлацията все още не е толкова неконтролируема, но ръстът в цените притеснява мнозина. А Октоберфест има дългогодишна традиция на проблеми с цените по време на фестивала.
"Организирането на събитието много пъти е било невъзможно заради валутните затруднения, тъй като едва ли нещо е могло да бъде продадено на разумна цена", обяснява Матиас Бадер, ръководител на проекта за изложба, свързана с артефакти от Октоберфест.
И днес на преден план е въпросът дали бирата, сервирана в традиционните еднолитрови халби, може да се продава на "разумна цена", както и какво в случая означава "разумна цена". Тази година се очаква една халба да струва между 12,6 евро и 13,8 евро - с близо 16% по-скъпо в сравнение с цените през 2019 г.
Според шефа на Октоберфест Баумгартнер обаче няма поводи за притеснения. От една страна, всички осъзнават ефекта на инфлацията, а от друга, той споделя, че е чул, че много от заинтересованите страни биха били доволни, дори и ако има по-малко гости на фестивала от обикновено.
Това е разбираемо, предвид факта какви приходи носи фестивалът. Защото тук не става въпрос само за бирата и наденичките, които се продават на феста, а също така за хотели, приходи за магазините, наеми за бирени палатки, които влизат директно в градската хазна.
Според официалните данни за 2018 г., Октоберфест е донесъл на икономиката на Мюнхен внушителните 1,2 млн. евро.
Моралното възмущение до голяма степен остава настрана като фактор за притеснения спрямо провеждането на събитието. Това няма да е първият Октоберфест, който се провежда на фона на война и кризи.
Въпреки това мнозина изразиха притесненията си, че фестивалът идва на фона на задаваща се тежка енергийна криза, в която обществото бива призовавано да пести електричество.
Кметът на Мюнхен Дитер Райтер пък сам заяви през април, че не може да си представи да се наслаждава на радостната атмосфера на фолклорен фестивал, докато хора умират всеки ден в една "незаконна и нечовешка война, само на два часа път със самолет от Мюнхен".
Въпреки това обаче още тогава той се подсигури с допълнение към коментара си, според което той не иска да налага мнението си на другите, които биха решили да присъстват на феста, за да не бъде обвинен в "морализиране и сочене с пръст".
"В крайна сметка всеки сам трябва да прецени дали и колко иска да купонясва на фолклорния фестивал", заключи тогава Райтер.
Според ръководителя на Германската асоциация на шоумените, за които Октоберфест е едно от най-големите събития за годината, проблем реално няма.
"Колкото и да съжаляваме, войни и конфликти има по целия свят през цялото време. И хората в засегнатите региони няма да получат повече помощ, ако ние отменим нашите събития", коментира той.
В момента завръщането на баварския бирен фестивал изглежда категорично и неотменимо, напук на всичко. А в това донякъде има и една ясна логика - ако така или иначе ни очаква тежка зима, защо поне есента да не се позабавляваме.