Мексиканският наркокартел "Синалоа" е една от най-значимите престъпни организации на света, ключова брънка в световния трафик на кокаин (и не само).
Сега обаче групировката понесе най-жестокия си удар от ареста на бившия си барон Хоакин Гузман "Ел Чапо".
При мащабна акция в четвъртък в американския град Ел Пасо, щата Тексас, точно до границата с Мексико, бяха арестувани двама души, стоящи на самия връх на картела.
Федералните агенти щракнаха белезниците на съоснователя на "Синалоа" - Исмаел Замбада "Ел Майо", както и на единия от синовете на "Ел Чапо" - Хоакин Гузман Лопес, съобщават от Министерството на правосъдието на САЩ.
През февруари Замбада беше обвинен от американските прокурори в заговор за производство и разпространение на фентанил, наркотик, по-мощен от хероина, който е обвиняван за кризата с опиоидите, завладяла Америка през последните десетилетия.
Засега все още няма много подробности за ареста на Ел Майо и Гузман-младши, но според "Уолстрийт Джърнъл", който се позовава на свои източници във ФБР и мексиканската полиция, Замбада е бил измамен да се качи на самолета за САЩ от високопоставен член на картела "Синалоа" след продължила месеци операция на американските власти.
До последно Ел Майо е смятал, че качвайки се на частния самолет, той ще отиде да инспектира нелегални летища в Мексико, които да се използват за трафик на наркотици към САЩ.
Вместо към вътрешността на Мексико обаче самолетът се отправил на север към Ел Пасо, където полицията очаквала Замбада и Гузман Лопес, за да ги арестува.
Според "Фокс нюз" човекът, който е убедил Ел Майо да се качи на самолета, е самият син на Ел Чапо. От медията твърдят, че младият наркобарон е вярвал, че Замбада е виновен по някакъв начин за ареста на баща му от американските власти. Тези твърдения обаче все още не са потвърдени.
Главният прокурор на САЩ Мерик Гарланд коментира ареста, като посочи, че двамата мъже ръководят "една от най-жестоките и мощни организации за трафик на наркотици в света".
"Фентанилът е най-смъртоносната заплаха от наркотици, пред която нашата страна някога е била изправена, и Министерството на правосъдието няма да се успокои, докато всеки един лидер на картел, член и сътрудник, отговорен за тровенето на нашето общество, не бъде подведен под отговорност", заяви още той.
Американските власти посочват, че "Синалоа" е най-големият доставчик на наркотици за САЩ.
Американската администрация за борба с наркотиците (DEA) беше обявила награда до 15 милиона долара за залавянето на Замбада.
За разрива между Ел Чапо и Ел Майо се знае още от 2019 г. Тогава, по време на делото срещу Гузман, неговите адвокати обвиниха Замбада, че е подкупил "цялото" мексиканско правителство в замяна на това да живее открито, без страх от съдебно преследване.
Защитата на Ел Чапо също така твърдеше, че клиентът им никога не е контролирал картела "Синалоа", а реалната власт е била в ръцете на Майо Замбада.
Според Държавния департамент на САЩ Замбада също е собственик на няколко законни бизнеса в Мексико, включително "голяма млечна компания, автобусна линия и хотел", както и активи в недвижими имоти.
Те обаче служат като фасада за бизнеса му с наркотици и прикриват останалите престъпленията на картела - убийства, отвличания, пране на пари и контрол върху организираната престъпност.
Мнозина смятат Замбада за може би най-големият наркобарон в света и със сигурност най-влиятелният в Северна и Южна Америка.
Той се укрива от властите в продължение на десетилетия, а сегашният му арест е шок за подземния свят в Мексико.
Двамата с Ел Чапо основават "Синалоа" в края на 80-те след разпада на могъщия картел "Гуадалахара".
Докато Хоакин Гузман се превръща в публичното лице на престъпната организация и привлича медийното внимание, Ел Майо е лидерът в сянка. Той е хитър и безмилостен, като успява да помогне за утвърждаването на картела, използвайки своите връзки с колумбийските наркотрафиканти, за да наводнят САЩ с кокаин, хероин, а впоследствие и с фентанил.
Под ръководството на Замбада престъпната империя на "Синалоа" успя не само да оцелее, но и да се превърне в страховита сила въпреки всички опити на Мексико и САЩ да се справят с групировката, както и всички опити конкурентни групировки да изтласкат картела.
Сега обаче изглежда идва краят за управлението на Ел Майо и тепърва се очаква да излезе повече информация за заговора, довел до неговото залавяне.
Със сигурност сегашната операция на DEA и ФБР е сериозен удар за "Синалоа". Тя обаче може да е предвестник на нова вълна от насилие в престъпния свят на Мексико, където има отворено свободно място за нов голям бос.