Водещата новина във Великобритания тази седмица е свързана с България, след като стана ясно, че трима наши граждани са били арестувани по подозрения за шпионаж в полза на Русия.
Става въпрос за 45-годишният Орлин Русев, 41-годишният Бисер Джамбазов и 31-годишната Катрин Иванова, които са задържани още през февруари по Закона за държавната тайна.
Според наличната информация на 31 юли и 15 август обвинените са били изправени пред Централния наказателен съд на Англия и Уелс във връзка с мярката им за неотклонение и е било решено да останат в ареста "до следваща дата".
Очаква се това да се случи през януари, а ако бъдат признати за виновни, тримата българи могат да получат присъди между 10 и 14 години затвор.
В рамките на разследването през февруари тази година са арестувани общо петима души, но е обявена самоличността само на Джамбазов, Иванова и Русев. Заедно с тях са задържани и две жени, съответно на 32 и на 29 години, които по-късно са освободени.
Според БНТ и NOVA разследването за шпионаж на британските власти пък е започнало още през лятото на 2022 г., като групата е била под наблюдение няколко месеца преди задържането.
Към разследването в началото на януари е присъединен и сигнал на журналиста Христо Грозев, който е част от международния разследващ екип на Bellingcat. Информацията е, че сънародниците ни са шпионирали него.
При ареста на групата британските власти намират фалшиви паспорти, лични карти и други документи за Великобритания, България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чехия.
Има данни, че част от тях вероятно са произведени в Испания или Португалия, но по тази линия разследващите в Лондон продължават да събират информация. Не се знае тримата да са идвали в България през последните 12 месеца.
Твърди се, че служителите на Скотланд Ярд са открили също така фалшиви прескарти и дрехи с маркировки на телевизиите Discovery и National Geographic, които са били използвани за извършване на операции в Лондон, Германия и Черна гора.
Кои обаче са по-точно Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова?
Според британските медии Русев живее в малък хотел в град Грейт Ярмут, Норфолк, като в жилището му е открито оборудване за изготвяне на фалшиви документи. Хотелът е собственост на 47-годишната Ирина Първанова, за която няма информация да е замесена в разследването.
Профилът му в LinkedIn показва, че има фирма, занимаваща се с "изкуствен интелект, усъвършенствани системи и алгоритми за индексиране, усъвършенствани комуникационни системи."
В първата половина на 2009 година е работил в Министерството на икономика и енергетиката и в Българския енергиен холдинг. Това се случва по времето на министър Петър Димитров в правителството на Сергей Станишев.
Малко след това се премества окончателно във Великобритания, където в продължение на поне три години работи във финансовия сектор.
In the #UK, three citizens of #Bulgaria were accused of spying for #Russia
— NEXTA (@nexta_tv) August 15, 2023
They were arrested in February and have been in custody ever since. All of them have lived in the UK for many years.
The Russian spies were found to have forged documents from nine different countries:… pic.twitter.com/U86T3Aq7Wb
Що се отнася до Джамбазов и Иванова те живеят заедно в апартамент в Лондон, където са познати сред местната българска общност.
Джамбазов работи като шофьор за местни болници, а Иванова посочва онлайн, че е асистент в частна лаборатория.
Двамата се местят във Великобритания преди около 10 години и създават Българска социална платформа за оказване на подкрепа на наши сънародници във Великобритания.
Последната публикация в профила на организацията във Facebook е от 2020 г. и представлява видео на Катрин Иванова. В него тя обяснява за предоставянето на курсове по английски език за българи в Източен Лондон. Много от курсовете са безплатни, но не става ясно по какъв начин са финансирани.
Двойката също така е активна и в организацията на изборни секции в Лондон. Джамбазов е бил председател на Секционна избирателна комисия (СИК) в Ийлинг, а Катрин Иванова е била председател на СИК в посолството в Лондон.
В това си качество двамата потенциално са имали достъп до лични данни на български граждани, машини за електронно гласуване, изборна информация и процедури за удостоверяване на резултати в ЦИК и МВнР.
Пред BBC бившият служител на британското контраразузнаване МИ-5 Ани Машон коментира, че арестуваните най-вероятно са действали като мрежа за поддръжка.
Обвиненията са съвсем конкретни и засега са свързани само с фалшивите документи.
Това води към предположението за трима оперативни служители на ниско ниво, които предоставят и подготвят материали за други агенти.
Оттук нататък следва да се оповестят повече подробности за връзката на тримата с Русия и как конкретно са сътрудничели на Москва.